Otwarcie granic sprawiło, że całkiem spora część Polaków postanowiła zmienić miejsce swojego zamieszkania. Wyruszyli w poszukiwaniu pracy, lepszego życia, by poprawić swoje warunki bytowe. Specjaliści liczbę Polaków przebywających za granicą szacują nawet na kilka milionów. I liczba ta zdaje się rosnąć. Podczas przygotowań do wyjazdu najczęściej pamięta się o zamknięciu najważniejszych kwestii w kraju – rozwiązaniu umów na dostarczanie energii czy z operatorem telefonicznym, o wymeldowaniu, poinformowaniu bliskich o nowym adresie zamieszkania. Mało kto jednak pamięta o tym, by zamknąć swój rachunek osobisty.
Jeśli za nasze konto naliczane są opłaty, to problem może być spory. Zanim zorientujemy się, że nadal konto funkcjonuje i pobierana jest opłata za prowadzenie konta, która powoduje debet na naszym koncie, może minąć sporo czasu. Najczęściej dowiadujemy się o tym w chwili, gdy bank podejmuje windykację zaległej kwoty. Na szczęście nawet przebywając za granicą można zamknąć rachunek prowadzony w kraju. Podpowiadamy jak to zrobić.
Jeśli wyjeżdżasz za granicę czasowo, konta nie musisz likwidować. Ważne jest jedynie pozostawienie na koncie środków, z których bank będzie mógł pobierać opłatę na prowadzenie rachunku. W chwili, gdy pojawiłby się debet na koncie, bank z pewnością naliczyłby dodatkowe odsetki. Inaczej rzecz wygląda, jeśli opuszczasz kraj na stałe. Wówczas likwidacja konta jest koniecznością. No chyba, że chcemy płacić za usługę, z której wcale nie korzystamy i korzystać nie będziemy. Mimo tego, że klienci najczęściej rozwiązują umowy o prowadzenie ROR osobiście, bezpośrednio w banku, to dla osób przebywających poza granicami byłoby to kłopotliwe. Rozwiązanie umowy z bankiem można załatwić również w inny sposób.
Banki działające na terenie Polski umieszczają na swoich stronach www gotowe wnioski o rozwiązanie umowy prowadzenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wystarczy taki wniosek wydrukować, wypełnić i odesłać do banku. Można również taki wniosek napisać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać by miał on odpowiednią formę i zawierał informacje takie jak: pełne dane osobowe, adres zamieszkania, PESEL, numer umowy. Jeśli nie jesteś pewien czy na zamykanym rachunku pozostały jakieś środki, wskaż również gdzie ewentualnie przelać pozostałe środki. Jeśli masz jakieś zaległe zobowiązania wobec banku, wpłać na konto kwotę, która je pokryje. W innym wypadku bank nie będzie mógł zamknąć rachunku). W piśmie zlecającym zamknięcie rachunku dobrze jest również sprecyzować czy zamknięcie to zrealizowane ma być natychmiastowo, czy też z okresem wypowiedzenia. Jeśli nie umieścimy takiej informacji bank może przyjąć, że umowa zostanie rozwiązana z regulaminowym okresem wypowiedzenia i przyjdzie nam zapłacić jeszcze za kilka miesięcy prowadzenia konta.
Wygodnym sposobem na zamknięcie konta osobistego w Polsce, jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Niestety niewiele banków ma dostępną taką opcję. Zdecydowanie łatwiej jest założyć konto poprzez wniosek złożony online, niż takie konto zamknąć. Każdy bank ma inne regulacje w tym zakresie. Zanim więc wypełnimy wniosek papierowy i nadamy go listem do Polski, warto jest sprawdzić czy bank oferuje możliwość zamknięcia rachunku przez Internet.
Problematyczne, ale nie niemożliwe, jest również telefoniczne zamknięcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Na stronach www banków oraz w regulaminach dołączanych do umowy o prowadzenie rachunku ROR z pewnością znajdziemy informacje czy istnieje możliwość likwidacji rachunku via telefon. Pamiętać należy, że nawet jeśli bank przewiduje taką opcję, to potrzebna będzie pełna autoryzacja użytkownika. Dobrze jest więc wcześniej rozgotować sobie nasze dane osobowe, PESEL, nr umowy, hasła dostępowe.
Jak widać zamknięcie konta, gdy przebywamy za granicą, jest trudne, ale można to zrobić. Wystarczy chwila cierpliwości. Przed likwidacją konta koniecznie wydrukuj jego historię – gdy zamkniesz konto jego historia również zniknie, a być może będziesz musiał w przyszłości udowodnić dokonanie jakiejś transakcji.