Konto bankowe szybciej i wygodniej, ale czy bezpieczniej?

Konto osobiste jest jednym z podstawowych produktów bankowych. Ma dziś je praktycznie każdy i mało kto radzi sobie w życiu codziennym bez tej usługi. Samo założenie konta osobistego nigdy nie było zbyt skomplikowaną procedurą. Jednak obecny klient banku chce by wszystko było jeszcze „szybciej i wygodniej”.

Dlatego wiele banków chcąc uprościć procedurę zakładania konta osobistego zdecydowało się na wprowadzenie usługi weryfikacji tożsamości klienta poprzez dane z przelewu. Taka usługa pomagała szybciej założyć rachunek przez Internet. Niestety z procedury tej zaczęli korzystać również przestępcy, którzy wyłudzali odpowiednie dane i wykorzystywali je do zaciągania zobowiązań kredytowych na zupełnie nieświadome niczego osoby. W związku z tym Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła zareagować, a dni weryfikacji przez przelew są najprawdopodobniej policzone.

Założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego miało być łatwiejsze, a sam proces jego aktywacji szybszy. Weryfikacja przez przelew jest bardzo prosta. Wystarczy złożyć wniosek internetowy w banku, a następnie wykonać przelew ze swojego dotychczasowego konta, na wskazany rachunek. Wystarczyło przesłać 1 gr. Przelew weryfikacyjny pozwalał bankom potwierdzić tożsamość klienta zakładającego nowe konto. Dane przelewu zawierają wszystkie potrzebne dane dotyczące wnioskodawcy – jego imię i nazwisko oraz adres. Dostarczając klientom taką możliwość założyły, iż poprzedni usługodawca (poprzedni bank) już zweryfikował klienta. Wysłanie przelewu weryfikacyjnego umożliwia prawie natychmiastową aktywację nowego rachunku, a co za tym idzie – możliwe jest skorzystanie z oferty banku, także w zakresie np. kredytu.

Jak się okazuje uproszczenie procedury zakładania konta oszczędnościowego doprowadziło do wielu nadużyć. Wynika to głównie z tego, że sam wnioskodawca na żadnym etapie weryfikacji nie kontaktuje się bezpośrednio z bankiem. Nagłośnionych zostało wiele spraw oszukanych osób, które wykonały przelew weryfikacyjny (by np. zweryfikować się u potencjalnego „pracodawcy”), a następnie nieświadomie stały się posiadaczami kredytów. Konto założone w imieniu nieświadomej osoby zostaje poprawnie zweryfikowane i może zostać wykorzystanie do przestępczej działalności – do przyjmowania należności za aukcje internetowe, do wyłudzania kredytów i pożyczek, do prania brudnych pieniędzy. Mimo niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z taką weryfikacją nowo otwieranego konta, aż 14 banków w Polsce oferuje możliwość założenia konta osobistego w taki sposób.

Alternatywą dla weryfikacji przez przelew jest założenie konta za pośrednictwem kuriera. Tu również wszystko odbywa się zdalnie, bez wizyty w banku, jednak ten sposób zdaje się bezpieczniejszy. Klient wypełnia wnioski online, a następnie zostają one przesłane do niego poprzez kuriera, w celu weryfikacji i podpisania. W przypadku kuriera procedura otwarcia nowego konta wydłuża się do kilku dni.

Trzecią opcją zdalnego założenia konta jest złożenie dyspozycji przez telefon. Wiąże się to z dość długą konwersacją, gdyż klient musi przedyktować wszelkie dane pracownikowi banku, a pracownik banku odczytać mu różnego rodzaju formuły dotyczące zawierania umowy w ten sposób.

Poniżej prezentujemy dostępność w/w usług w niektórych bankach:

Przelew Kurier Placówka
Alior Bank X X X
Bank BGŻ BNP Paribas X X X
Bank BPH _ X X
Bank Millennium X X X
Bank Pekao _ X X
Bank Pocztowy X _ X
BOŚ X X X
BZ WBK X X X
Citi Handlowy _ X X
Credit Agricole X X X
Deutsche Bank _ X X
Getin Noble Bank _ X X
ING Bank Śląski X X X
mBank X X X
PKO BP _ X X
Raiffeisen Polbank X X X

 

Jak wspominaliśmy we wstępie, pierwsza opcja weryfikacji kont – przez przelew, prawdopodobnie odejdzie do lamusa. Po interwencji Związku Banków Polskich, Komisja Nadzoru Finansowego stworzyła projekt Rekomendacji dotyczącej bezpieczeństwa transakcji dokonywanych w internecie, która porusza kwestię związaną z weryfikacją klientów zakładających konta osobiste. Jeśli rekomendacja wejdzie w życie, a tak się najprawdopodobniej stanie, to banki zmuszone będą zrezygnować z takiego zdalnego otwierania kont. Pozostanie więc opcja przez kuriera, jednak w tym przypadku cały proces wydłuży się o kilka dnia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>