Od kilku lat regularnie wzrasta odsetek osób, które oszczędzają i pomnażają swoje oszczędności. Niepewna przyszłość, perspektywa niskich emerytur, chęć pomocy dzieciom w starcie w dorosłe życie to tylko niektóre argumenty powodujące, że Polacy oszczędzają coraz chętniej.
Mimo tego, że produktów finansowych, które pomagają nam oszczędzać i mnożyć oszczędności, jest coraz więcej, to nadal wielu Polaków chowa swoje fundusze na przyszłość „w skarpecie”. Z kolei ci, którzy decydują się na któryś z produktów finansowych, raczej sięgają po te bezpieczne niż te, powiązane z ryzykiem utraty kapitału. Nie wybierają więc gry na giełdzie czy inwestycji w odnawialne źródła energii. Chętnie sięgają po produkty stabilne i pewne. Dlatego nie ma się co dziwić, że mimo spadku oprocentowania lokat, Polacy nadal chętnie wybierają ten produkt. Lokata jest bardzo bezpiecznym sposobem inwestowania. Zawierana na określony czas zobowiązuje klienta do depozytu w określonej kwocie, a bank do zwrotu depozytu wraz z odsetkami, po określonym czasie rzecz jasna. Wcześniejsza likwidacja lokaty pozbawia klienta zysku z odsetek. Każda lokata podlega ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Niezależnie od sytuacji banku, klientowi przysługuje zwrot wpłaconego depozytu.
Lokaty różnią się między sobą m.in. długością trwania oraz innymi atrybutami takimi jak np. stałość lub zmienność oprocentowania. Wybór jest spory, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną lokatę warto rozważyć plusy i minusy poszczególnych ofert.
Ciekawą opcją lokaty jest lokata progresywna. Lokata progresywna zasadniczo różni się od „tradycyjnej lokaty”. Chodzi tu głównie o sposób wpłaty depozytu. W lokacie progresywnej klient początkowo deponuje w banku określoną kwotę, a następnie „dokłada” kolejne kwoty do początkowego depozytu. Wraz z kolejnymi wpłatami, a co za tym idzie, wraz z większa kwotą lokaty, rośnie także jej oprocentowanie. Im wyższa kwota lokaty, tym wyższe oprocentowanie. Lokata progresywna nie jest lokatą terminową. Oznacza to, że im dłużej zgromadzone środki będą na koncie tym większy będzie końcowy zysk.
Jak widać lokata progresywna nie jest produktem, który zadowoli klientów liczących na szybkie, spektakularne zyski. Jest jednak dobrą formą oszczędzania dla tych, którzy myślą o swojej przyszłości finansowej i długofalowym oszczędzaniu. Minusem lokaty progresywnej (zresztą podobnie jak innego typu lokat) jest fakt, iż zysk z tego produktu nie jest zbyt duży. Spowodowane to jest nie tylko samym niskim oprocentowaniem, ale także konicznością pomniejszenia zysku o podatek od dochodów kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki, który na dzień dzisiejszy wynosi 19%, a to stosunkowo dużo. W przypadku lokat progresywnych klient nie ponosi praktycznie żadnego ryzyka finansowego, nie można się więc dziwić, iż banki nie oferują klientom wyższych zysków z tego produktu. Do minusów zaliczyć można również fakt, iż zgromadzone na lokacie progresywnej pieniądze, są zamrożone na dość długi czas (oczywiście jeśli zależy nam na zysku z lokaty)
Mimo tych minusów lokata progresywna jest w naszej ocenie produktem, którym warto się zainteresować. Niewątpliwie jest to produkt bardzo bezpieczny. Klient nie ryzykuje swojego kapitału, a zysk z lokaty jest zyskiem pewnym. Warto zwrócić uwagę również na to, że lokata progresywna nie wymaga zaangażowania ze strony klienta. Pieniądze zgromadzone na koncie po prostu „rosną”, a klient nie podejmuje żadnych decyzji inwestycyjnych z nimi związanych.
Od klienta oczekuje się jedynie terminowych, kolejnych wpłat, powiększających początkowy depozyt. Dzięki stałym, automatycznym zleceniom przelewu, o tym de facto klient również nie musi pamiętać. Mimo tego, że lokata progresywna z założenia przewiduje gromadzenie i przechowywanie w depozycie środków przez dłuższy czas, to pamiętać trzeba, że (w odróżnieniu od lokaty terminowej), środki zgromadzone na lokacie progresywnej możemy wypłacić praktycznie w każdym momencie, bez ryzyka związanego z utratą odsetek.
Jak więc widać lokata progresywna jest dobrym sposobem oszczędzania. Osoby, które oczekują pewnego zarobku i bezpieczeństwa kapitału z pewnością docenią jej zalety i chętnie sięgną po ten produkt finansowy.