Żmudny proces kredytowy w banku

Żaden bank nie udzieli kredytu, bez wcześniejszego przeprowadzenia procesu kredytowego. Proces ten poświęcany jest na zbadanie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. Bank przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej musi mieć pewność, że ma do czynienia z rzetelnym kredytobiorcą lub osobą, która potencjalnie będzie spłacała raty kapitałowo-odsetkowe terminowo, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez bank. Z tego względu procedura udzielenia kredytu, od chwili złożenia wstępnego wniosku kredytowego przez potencjalnego kredytobiorcę do momentu wypłacenia pieniędzy z kredytu na konto bankowe kredytobiorcy, może trwać nawet kilka tygodni. Proces kredytowy można przyspieszyć, jeśli kredytobiorca od razu wie, jakie dokumenty będą wymagane przez bank i złoży ich komplet wraz z wnioskiem kredytowym. Można zaciągnąć pożyczki bez zaświadczeń, ale najczęściej taką ofertę mają tylko firmy pożyczkowe, działające poza systemem bankowym. Na jaki kredyt czy pożyczkę się zdecydować?

Kredyt z przeszkodami
Jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu pieniędzy z pożyczki czy z kredytu, kredyt w obcym banku nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Będziemy musieli bowiem przejść przez żmudny proces kredytowy, który niejednokrotnie trwa bardzo długo. Dlatego lepiej jest się zdecydować na pożyczki bez zaświadczeń w parabanku, albo na kredyt czy linię kredytową w banku, z którego usług korzystamy od dłuższego czasu.
We wszystkich innych przypadkach kredyt w banku zostanie udzielony klientowi dopiero po przeprowadzeniu oceny zdolności kredytowej i wiarygodności klienta. W pierwszej kolejności wnioskodawca musi złożyć wniosek na formularzu udostępnianym przez bank i podać w nim wszystkie niezbędne informacje. Już na tym etapie bank może odrzucić wniosek klienta i będzie on mógł zacząć starania o zaciągnięcie zobowiązania kredytowego w innym banku. Jeśli wniosek zostanie wstępnie zaakceptowany, otwarty będzie długi proces kredytowy. Bank powinien przekazać klientowi listę wszystkich wymaganych zaświadczeń do zaciągnięcia kredytu. Najwięcej formalności będzie trzeba dopełnić, jeśli kredytobiorca będzie starał się o uzyskanie kredytu hipotecznego o bardzo wysokiej wartości. Jeśli kredyt ma opiewać na kilkaset tysięcy złotych, bank musi wiedzieć, czy osoba, której pożycza pieniądze, będzie mogła spłacić takie zobowiązanie.
Niezbędnym elementem procesu kredytowego w bankach i w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, które również udzielają kredytów i pożyczek, jest sprawdzenie historii kredytowej klienta w Biurze Informacji Kredytowej. BIK gromadzi dane o wszystkich zobowiązaniach kredytowych udzielonych przez banki i SKOK-i na polskim rynku finansowym. Dobra historia kredytowa w BIK, ukazująca klienta w pozytywnym świetle, jako rzetelnego kredytobiorcę, który dotychczas terminowo spłacał swoje zobowiązania, przyspieszy wydanie pozytywnej decyzji kredytowej, o ile wysokość zdolności kredytowej wnioskodawcy jest odpowiednia dla pożądanego przez niego kredytu. Zła historia kredytowa, która pokazuje, że klient w przeszłości nie spłacał rzetelnie udzielonych kredytów, automatycznie uniemożliwia mu zaciągnięcie kredytu w banku. Pozostają mu tylko pożyczki bez zaświadczeń, udzielane przez firmy pozabankowe, które nie sprawdzają BIK przed udzieleniem pożyczki.

Pożyczki na prostych zasadach
W firmach pożyczkowych, które działają na polskim rynku pozabankowym, można szybko i skutecznie zaciągnąć pożyczkę, bez konieczności przedstawiania wraz z wnioskiem o pożyczkę, całego stosu załączników. W niektórych przypadkach wniosek o pożyczkę to jedyny dokument, składany online, który wymagany jest do zaciągnięcia pożyczki gotówkowej. Wystarczający jest on przy wnioskowaniu o pożyczkę w Kredito24. W Asa Kredyt należy złożyć i inne dokumenty, ale ich wykaz jest znacznie krótszy niż w bankach. Asa Kredyt oferuje pożyczkę na oświadczenie lub zaświadczenie. W pierwszym przypadku wystarczy kopia dowodu osobistego, rachunek za media oraz oświadczenie o wysokości osiąganego dochodu, aby zaciągnąć pożyczkę. Nieco bardziej skomplikowana jest procedura pożyczkowa przy pożyczce na zaświadczenie, bowiem parabank wymaga przedstawienia do wniosku kredytowego wyciągu z konta bankowego oraz zaświadczenia od pracodawcy o wysokości osiąganych dochodów. Dzięki temu jednak można skorzystać z pożyczki o wyższej wysokości
Generalnie, firmy pozabankowe starają się upraszczać do niezbędnego minimum proces kredytowy. Przez to mają możliwość udzielania pożyczek bez zaświadczeń o zatrudnieniu czy dochodach. Minimalne formalności jednak kosztują. Roczna Rzeczywista Stopa Procentowa zobowiązań pożyczkowych tego rodzaju może być bardzo wysoka i sięgać kilkudziesięciu tysięcy procent. Jeśli jednak chcemy pożyczyć pieniądze szybko i na krótki czas, koszty te nie będą aż tak odczuwalne, a i tempo wypłaty pożyczki będzie zadowalające dla każdego klienta.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>