Zastrzyk gotówki na nowy samochód

Pierwszy w życiu samochód, zachcianka, przymus zmiany wysłużonego pojazdu na nowszy – okoliczności kupna samochodu bywają różne. W każdym z tych wypadków potrzebne są pieniądze wartości od kilku do kilkuset tysięcy złotych. A ponieważ najczęściej nimi nie dysponujemy w gotówce, pojawia się konieczność ich pożyczenia.

Jakie auto dla kogo?
Wypełnione samochodami ulice, wszechobecne korki, trudności z łatwym przedostaniem się z jednego krańca miasta w drugi – wszystko to powoduje, że niejednokrotnie przesiadamy się na rower albo zaczynamy korzystać z komunikacji miejskiej. Nie oznacza to jednak, że kierowców ubywa. Ciągle przecież dochodzą nowi, a większość osób, które jeżdżą już od lat, za nic w świecie nie zamieniłoby tego środka transportu na inny.
Kupno nowego auta jest ściśle związane z możliwościami finansowymi oraz osobistymi preferencjami. Niektórzy wolą postawić na solidną, renomowaną niemiecką markę i kupić auto używane, inni mogą ograniczyć się do niedrogiego „Koreańczyka”, ale za to wolą, aby auto wyjechało prosto z salonu. To samo dotyczy segmentu motoryzacyjnego – niektórzy wybiorą mały, sportowy wóz, inni przestronnego, rodzinnego vana. Niezależnie od indywidualnych upodobań, pieniądze na pojazd trzeba zorganizować.

Najpopularniejszy sposób finansowania samochodów
Zwykły kredyt gotówkowy jest w przypadku kupna auta nieopłacalny, lepiej sięgnąć po produkt dedykowany. Jeśli chcemy kupić dom, sięgamy po kredyt hipoteczny, jeśli chcemy wyjechać na urlop, po kredyt wakacyjny, a jeśli chcemy kupić auto, najlepiej wybrać się po kredyt samochodowy. Pomocna pożyczka na nowy samochód, jaką jest typowy kredyt samochodowy, dostępna jest w wielu bankach, w tym najkorzystniejsze warunki uzyskamy w bankach samochodowych, takich jak na przykład Volkswagen Bank czy Toyota Bank. To właśnie do takich placówek warto udać się na wstępie, ponieważ spotkać tam można wiele promocji, a system udzielania kredytu i jego późniejszej spłaty jest zazwyczaj bardzo atrakcyjny dla klienta. Tak zwane raty balonowe lub stosunkowo niskie oprocentowanie są tutaj najlepszym przykładem.
Banki samochodowe udostępniają też szereg innych urozmaiceń mających na celu przyciągnięcie klienta. Zasady przyznawania kredytu są uproszczone, decyzja kredytowa podejmowana jest szybko, po jakimś czasie mamy możliwość odsprzedania auta w salonie producenta, możemy też automatycznie zaciągnąć kolejny kredyt na nowy pojazd. Występując do banku samochodowego o kredyt musimy jednak zdawać sobie sprawę, że będziemy mieli ograniczone pole wyboru marki auta.

Kredyt samochodowy dostępny również w zwykłym banku
ochodowe na ogół dysponują bardzo atrakcyjnymi ofertami kredytów samochodowych, ale i w normalnych bankach możemy natknąć się na intratne oferty. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, należy dokładnie wszystko przekalkulować. Nie zawsze proponowane niskie oprocentowanie jest gwarantem udanej transakcji. Okazać się bowiem może, że wysokość prowizji od zawarcia umowy kredytowej jest znacznie zawyżona. Tak samo może być zresztą z kosztem ubezpieczenia i innymi „niewidocznymi na pierwszy rzut oka” opłatami. Pomocna pożyczka na nowy samochód powinna być przede wszystkim opłacalna dla nas, warto więc zawsze zwracać uwagę na wszystkie warunki umowy. Tym bardziej, że konkurencja jest tu naprawdę spora, więc dowolnie możemy przebierać w ofertach różnych banków.

Jakie warunki należy spełnić?
Starając się o kredyt samochodowy w banku oczywiście będziemy musieli spełnić szereg warunków. Żadna placówka bankowa nie udzieli pożyczki osobie niewiarygodnej pod względem wypłacalności. Musimy mieć zatem zdolność kredytową i udokumentować posiadane stałe źródło dochodów. Banki, udzielając kredytów samochodowych, zabezpieczają się także na szereg różnych sposobów. Jednym z nich jest zastaw rejestrowy, czyli wpis w dowodzie rejestracyjnym auta uprawniający bank do przejęcia pojazdu w sytuacji zaprzestania uiszczania rat przez klienta. Inny sposób asekuracji to tak zwane przewłaszczenie częściowe, na mocy którego bank staje się współwłaścicielem auta do momentu uregulowania wszystkich rat. W tym czasie nie możemy pojazdu sprzedać. Jako inne zabezpieczenie wykorzystuje się także cesję praw z polisy AC.
Warto również wspomnieć, że na decyzję o kredycie może wpłynąć wiek kupowanego pojazdu. Co prawda banki z zasady udzielają kredytów samochodowych i dla pojazdów nowych, i dla używanych, jednak jeśli nasz upatrzony samochód ma już „na karku” kilka ładnych lat, może nie stanowić dla banku wystarczającego zabezpieczenia.
Jak widać, wymogów i zabezpieczeń w przypadku kredytu samochodowego jest wiele, niemniej jednak, jeśli mamy czystą sytuację kredytową oraz stabilne źródło dochodów, wzięcie takiego kredytu wydaje się rozwiązaniem optymalnym.

A jeśli bank nam odmówi?
Niekiedy zdarzają się sytuacje odmowy kredytu samochodowego. Przyczyny bywają różne – od zawikłanej historii klienta w BIK, po nieregularne zarobki czy małą zdolność kredytową. Wyjściem może stać się leasing konsumencki albo pożyczka w firmie pozabankowej. W przypadku tej drugiej opcji, wybierajmy firmy, które oferują jak najniższe oprocentowanie i przyjazne raty.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>