Zalety i wady pożyczek bez BIK

Problemy z terminową spłatą zadłużenia często wcale nie kończą się w tym samym momencie, w którym regulujemy ciążące na nas zobowiązania. Przeciwnie, dopiero wówczas zaczynamy je odczuwać. Dopóki znajdujemy się w sytuacji, w której grozi nam pułapka zadłużenia, koncentrujemy się przede wszystkim na tym, aby uporać się z naszymi problemami i zrobić to maksymalnie szybko. Gdy jednak zagrożenie znika, chcemy odzyskać równowagę. Jesteśmy gotowi do nowych inwestycji i nagle orientujemy się, że liczba podmiotów zainteresowanych współpracą z nami niepokojąco się skurczyła. Owszem, jesteśmy w stanie zrozumieć bank, który nie jest zainteresowany przyznaniem nam kredytu hipotecznego, okazuje się jednak, że wyzwaniem jest uzyskanie choćby kilkuset złotych niezbędnych do sfinansowania zakupu nowej pralki lub lodówki. W takiej sytuacji jedynym ratunkiem okazują się często pożyczki bez biku, nietrudno się jednak domyślić, że mają one nie tylko szereg zalet, ale także przynajmniej kilka wad.

Zalety pożyczek bez BIK
a) Brak formalności
Instytucje finansowe udzielające pożyczek bez BIK nie są zainteresowane naszą dotychczasową historią kredytową. Nie musimy zatem obawiać się, że niedawne problemy z terminową spłatą kredytu utrudnią nam uzyskanie pieniędzy, o które wnioskujemy. Co więcej, nie musimy wcale gromadzić dziesiątek innych dokumentów, w końcu mamy więc szansę na skorzystanie z rzeczywistej pomocy
b) Oszczędność czasu
Choć z pożyczek bez BIK chętnie korzystają osoby, które już dawno zapomniały o swoich problemach finansowych, a teraz czekają jedynie na to, aby zapomniał o nich także BIK, nie jest to wcale jedyna grupa klientów instytucji pozabankowych. Wsparcie tego rodzaju jest też potrzebne osobom, które ciągle obawiają się konfrontacji z komornikiem, parabanki starają się więc wydawać jak najszybciej decyzję o przyznaniu pożyczki lub jej odmowie. Na takiej polityce firmy zyskują wszyscy. Klienci wiedzą, że mogą liczyć na profesjonalne podejście do swoich potrzeb, a pozabankowa instytucja finansowa ma pewność, że jej profesjonalizm zapewni jej rozgłos i pomoże we wzbudzeniu zainteresowania jej ofertą.
c) Coraz bardziej czytelne zasady spłaty pożyczki
Do pewnego momentu mogliśmy usłyszeć o tym, że pożyczki bez BIK są dość niebezpieczne, instytucje, które specjalizują się w ich udzielaniu nie wahają się bowiem przed wykorzystywaniem trudnej sytuacji swoich klientów. I dziś mamy do czynienia z tym zarzutem, znajdujemy jednak coraz mniej argumentów wykorzystywanych, aby go poprzeć. Do zmian doprowadzili sami odbiorcy pożyczek bez BIK, którzy zaczęli egzekwować swoje prawa. Pomogła także konkurencja pomiędzy podmiotami świadczącymi tego rodzaju usługi. Dziś nie brakuje firm, które udzielając wsparcia bez BIK starają się zachować maksimum profesjonalizmu, można więc domniemać, że inna strategia zwyczajnie nie zagwarantuje sukcesu rynkowego.

Wady pożyczek bez BIK
a) Bardzo wysokie oprocentowanie
Udzielanie pożyczek osobom, które mają problemy z terminowym wywiązywaniem się z zobowiązań nie jest działaniem, które zawsze skazane jest na powodzenie. Nawet przy bardzo optymistycznych założeniach nie da się wykluczyć, że pewna grupa klientów nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom, jakie się przed nimi stawia. Parabanki licząc się z tym dążą do zabezpieczenia własnych interesów, osiągnięcie tego celu jest zaś możliwe między innymi wówczas, gdy pożyczki bez BIK są oprocentowane wyżej niż te, które przygotowuje się z myślą o klientach, których sytuacja finansowa jest znacznie lepsza. Dziś różnice nie są już tak widoczne, jak miało to miejsce przed kilku laty, ciągle jednak należy liczyć się z tym, że pożyczki bez BIK nie są najbardziej opłacalnymi elementami oferty handlowej parabanków.
b) Wysokie koszty dodatkowe
Wysokie oprocentowanie nie jest jedynym problemem osób decydujących się na pożyczki bez BIK, parabanki starają się bowiem zabezpieczyć swoje interesu także poprzez wprowadzanie dodatkowych opłat. Jeżeli spłacamy zobowiązanie w terminie, na ogół nie mamy z nimi do czynienia, jeśli jednak zaczynamy mieć z tym problemy, koszty dodatkowe szybko dają o sobie znać. Parabanki są znacznie bardziej elastyczne niż kilka lat wcześniej, możemy więc negocjować z nimi nie tylko możliwość rozłożenia spłaty rat w czasie, ale również wydłużenie okresu spłaty zobowiązania tak, aby rata została obniżona. Za każdym razem musimy jednak liczyć się z tym, że decyzja taka będzie miała swoją cenę, a rzeczywisty koszt pożyczki bez BIK wzrośnie.
c) Większe ryzyko przy zaciąganiu pożyczki
Liczba firm nieuczciwych, które wykorzystują trudne położenie osób zadłużonych, aby wyłudzić od nich pieniądze, systematycznie maleje, a prawo coraz lepiej chroni nawet tych klientów, którzy korzystają ze wsparcia parabanków. Wciąż jednak nie brakuje nie tylko oszustów, ale i osób, które dostają się pod ich wpływ przekonane o tym, że ich sytuacja jest na tyle niekorzystna, że inne działanie nie wchodzi w grę. Niestety, z tą wadą pożyczek bez BIK uporamy się przede wszystkim wówczas, gdy sami nauczymy się walczyć o swoje prawa.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>