Zakupy ze wsparciem parabanku – czy to się opłaca?

Przygotowując się do większych zakupów często stajemy przed dylematem. Jeśli ograniczymy się do produktów najtańszych, zgromadzenie niezbędnych nam w tym celu funduszy nie powinno być problemem. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniach naprawdę wartościowych, mamy świadomość tego, że mówimy o inwestycji, która wymaga dodatkowego wsparcia.

Pożyczanie na zakupy – czy to ma sens?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy warto pożyczać pieniądze po to, aby sfinalizować zakupy. Nie zawsze jest to decyzja opłacalna, nie zawsze też zakupy są na tyle poważne, aby decydować się na takie posunięcie. Nie można jednak natychmiast przesądzać, że pomocna pożyczka na zakupy jest dowodem na to, że nie potrafimy mądrze wydawać pieniędzy, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że to właśnie ona jest w stanie uchronić nas przed dużymi wydatkami.
Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy przymierzamy się do zakupu produktów, w przypadku których kluczowe znaczenie ma ich jakość. Buty, ubrania, sprzęt elektroniczny, elementy AGD w naszej kuchni, to tylko niektóre produkty wymagające wyjątkowo rozsądnego podejścia z naszej strony. Owszem, można wchodzić w posiadanie najtańszych z nich ciesząc się z dokonanych oszczędności, należy jednak liczyć się z tym, że są to oszczędności jedynie o czasowym charakterze. W dłuższej perspektywie można o nich zapomnieć, okazuje się bowiem, że produkty najtańsze są też najbardziej awaryjne, a ich kolejna usterka oznacza tez kolejny wydatek. W takim przypadku pożyczka i zakup nowszego i bardziej solidnego modelu wydaje się posunięciem o wiele bardziej przemyślanym.

Gdzie wziąć pożyczkę?
Pomocna pożyczka na zakupy w zdecydowanej większości przypadków dotyczy niewielkich kwot, wydaje się więc, że nie ma większego znaczenia to, w której z instytucji zdecydujemy się na jej zaciągnięcie. Niestety, takie myślenie nie zawsze jest zgodne ze stanem faktycznym, bywa zaś i tak, że jest nas w stanie doprowadzić do poważnych problemów finansowych. Pamiętajmy, że w przypadku małych kwot nieuczciwe traktowanie nas przez pożyczkodawców jest szczególnie widoczne, a konsekwencje nieterminowej spłaty małej raty nie są wcale mniej istotne niż te, z którymi mamy do czynienia w przypadku większych zobowiązań. Jeśli więc zależy nam na pożyczce, która nie odciśnie się piętnem na domowym budżecie, korzystajmy przede wszystkim z ofert firm sprawdzonych, którym można zaufać i w przypadku których ma się pewność, że nie próbują oszukać nieświadomego niczego klienta.
Jeśli mieliśmy już kontakt z pożyczkodawcą oferującym chwilówki, nawiążmy go z nim ponownie, może się bowiem okazać, że wsparcie ułatwiające nam zakupy otrzymamy na preferencyjnych warunkach. Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z pomocy parabanków, skorzystajmy ze wsparcia jednej z największych i najbardziej znanych firm, o których wiele mówi się nie tylko w prasie, ale i w Internecie. Wystrzegajmy się też eksperymentowania. Perspektywa zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych może okazać się chwytem marketingowym o wątpliwej opłacalności.

Na co uważać biorąc pożyczkę na zakupy?
Wielu osobom wydaje się, że pożyczki na zakupy są na tyle nieistotne w porównaniu z innymi formami pomocy pozabankowej, że wcale nie musimy podchodzić do nich z ostrożnością. Niestety, okazuje się, że podobne przekonanie nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym, a błędy popełniamy czasem tam, gdzie nie spodziewalibyśmy się ich doświadczyć. Najpoważniejszy nie jest wcale związany z tym, że wybierając pożyczkę zwracamy uwagę na niskie oprocentowanie nominalne, a nie na RRSO, choć oczywiście zawsze warto mieć na uwadze to, że koszty dodatkowe potrafią podnieść wartość pożyczki w sposób, który zmienia nasze wyobrażenia o jej opłacalności. Okazuje się, że znacznie bardziej niebezpieczna jest niewłaściwa ocena naszych możliwości finansowych sprawiająca, że pożyczamy więcej pieniędzy niż jesteśmy w stanie spłacić.
Przed decyzją o skorzystaniu z pożyczki na zakupy warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, jak duże wsparcie jest nam rzeczywiście potrzebne i jak duże są rezerwy w domowym budżecie. Wielu osobom wydaje się, że skoro już korzystają ze wsparcia parabanku, mogą przy okazji zrealizować kilka innych marzeń, do niedawna spychanych na dalszy plan właśnie dlatego, że możliwości finansowe marzących były ograniczone. Niestety, bardzo często okazuje się, że pożyczka na zakupy staje się w ten sposób zaproszeniem do życia ponad stan, a konsekwencje takich praktyk nie są trudne do przewidzenia. W pewnym momencie spłata zobowiązania staje się coraz bardziej problematyczna, problemy się nawarstwiają, a my uświadamiamy sobie, że pożyczając połowę kwoty, która stała się przyczyną naszych problemów, również bylibyśmy w stanie zrobić satysfakcjonujące nas zakupy.
Przed wzięciem pożyczki na zakupy warto też starannie przeczytać te zapisy umowy, które odnoszą się do naszych zobowiązań. Pożyczkodawcy potrafią być bardzo kreatywny, lepiej więc upewnić się zawczasu, że przyznana nam na atrakcyjnych warunkach pożyczka nie zobowiązuje nas do zaciągnięcia kolejnej w niewielkim odstępie czasu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>