Wygoda zaciągania pożyczek pozabankowych

Po znacznym ograniczeniu akcji kredytowej w bankach w Polsce, w wyniku kryzysu gospodarczego i decyzji podjętych przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki przestały udzielać szybkich pożyczek, które często wypłacane były bezpośrednio na rachunek klienta. Powstały dzięki temu najlepsze warunki do rozwoju rynku pożyczek pozabankowych, na którym KNF nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Jedynie ustawa antylichwiarska narzuca górną granicę oprocentowania zobowiązań kredytowych, w tym pożyczki. Możliwość uzyskania w krótkim czasie pożyczki powoduje, że coraz więcej polskich klientów się nią interesuje. Pożyczka prosto na konto nie wymaga przechodzenia przez żmudny, wymagający wzmożonej aktywności klienta, proces kredytowy. Stąd też ktoś, kto potrzebuje natychmiast pieniędzy i nie ma czasu na gromadzenie wymaganych przez bank dokumentów, sięgnie po pożyczkę pozabankową, która może zostać udzielona nawet w trybie online – przez internet lub telefon. Jak uzyskać taką pożyczkę i dlaczego jest ona popularna?

Chwilówki popularne w Polsce
Przed 2008 rokiem kredyty bankowe były powszechnie dostępne. Mógł je zaciągnąć w praktyce każdy, kto miał jakiekolwiek dochody. Banki nie stosowały do wyliczania zdolności kredytowej tak restrykcyjnych zasad, jak obecnie. Jednak kryzys gospodarczy, który objął również polską sferę finansową spowodował, że banki ostrożnie podchodzą do weryfikowania osób wnioskujących o kredyty. Nie tak łatwo jest dziś zaciągnąć szybką pożyczkę gotówkową, chociaż KNF zapowiada w tym względzie zmiany. Zauważono bowiem, że narzucenie na banki obowiązku kontrolowania historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej w przypadku każdego klienta wnioskującego o zobowiązanie kredytowe lub pożyczkowe, stanowiło impuls dla rozwoju sfery pozabankowej. Firmy pożyczkowe pozostają poza obszarem nadzoru KNF i mogą dowolnie kształtować swoją politykę kredytową. Dlatego nawet posiadając negatywne wpisy w BIK, można zapożyczyć się w parabanku. Pożyczka prosto na konto trafia nawet w kilkanaście minut od chwili złożenia wniosku pożyczkowego i uzyskania przez klienta pozytywnej decyzji kredytowej.
Wygoda zaciągania pożyczek pozabankowych i brak konieczności spełniania wielu warunków formalnych, obowiązkowych w banku sprawiają, że rynek pożyczek pozabankowych rośnie z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Zahamowanie tego wzrostu będzie możliwe tylko wtedy, gdy banki proste pożyczki gotówkowe czy pożyczki dla stałych klientów, w ramach konta bankowego kredytobiorcy, będą mogły udzielać na uproszczonych zasadach.
Wyższy koszt chwilówek niż pożyczki gotówkowej w banku nie odstrasza klientów, bowiem za zaciągnięciem tego typu zobowiązania przemawia szybki dostęp do pieniędzy.

Różnice pomiędzy pożyczkami bankowymi i pozabankowymi
Pożyczka prosto na konto trafia zarówno w banku, jak i parabanku, ale okres jaki musi upłynąć w obu przypadkach jest różny. Pomimo, że bank nie powinien mieć problemu z szybkim oszacowaniem zdolności kredytowej klienta, który w tej samej instytucji ma swój rachunek bankowy, to jednak wymóg kontroli klienta w BIK sprawia trudności. Więcej też dokumentów należy złożyć w banku, aby otrzymać pożyczkę gotówkową. Najczęściej trzeba też odwiedzić oddział lub placówkę bankową, aby pożyczyć pieniądze od banku.
Takie wymogi nie są stawiane klientom firm pożyczkowych. Niejednokrotnie mogą oni uzyskać wypłatę pieniędzy z pożyczki prosto na konto bankowe wskazane przy rejestracji, w ciągu kilkunastu minut. Wystarczy, że dokonają przelewu weryfikacyjnego na konto firmy pożyczkowej. Jeśli dane z przelewu zgadzają się z danym, jakie wskazał klient w formularzu pożyczkowym, pożyczka najprawdopodobniej zostanie mu przyznana. Tylko nieliczne firmy pożyczkowe sprawdzają w BIK historię kredytowania klienta przed udzieleniem mu pożyczki. W taki sposób postępuje na polskim rynku tylko Wonga.com, choć niewykluczone, że w krótkiej perspektywie czasowej wymiana informacji pomiędzy BIK, rynkiem pożyczek pozabankowych i bankowych ulegnie zacieśnieniu. Niemniej, na razie firmy pożyczkowe co najwyżej sprawdzają, czy ich klient nie jest dłużnikiem zapisanym w bazach Biura Informacji Gospodarczej czy Krajowego Rejestru Dłużników.
Rynek finansowy jest przepełniony firmami pożyczkowymi, a wciąż powstają nowe. Jednak wygoda zaciągania zobowiązań finansowych w ten sposób wiąże się z ryzykiem ponoszenia wysokich kosztów pożyczki. Pomimo, że maksymalny poziom odsetek w skali roku wynosi przy pożyczkach bankowych i pozabankowych 16%, czyli czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, to dodatkowe opłaty naliczane jako prowizja za przystąpienie do kredytu czy udzielenie pożyczki w domu klienta, znacznie zwiększają poziom Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania pożyczki. Tym wskaźnikiem należy kierować się, aby wybrać najlepszą, szybką pożyczkę gotówkową.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>