Wakacje z pożyczką?

Cały rok czekamy na lato i na przysługujący na urlop. Dzieci z niecierpliwością odliczają w kalendarzu dni pozostałe do zakończenia szkoły, a kiedy wybrzmi ostatni dzwonek, szybko wybiegają ze szkoły, aby cieszyć się zasłużonymi wakacjami. Rodzice chcieliby, aby ich dzieci miały szansę na odpoczynek poza miastem – w górach, na Mazurach czy nad morzem. Sami również chcieliby wyjechać – albo na rodzinne wakacje, albo na romantyczny urlop we dwoje. Wszystko to jednak kosztuje. Pewnie, że każdy chciałby gdzieś wyjechać, ale nie każdego na to stać. Jak sfinansować wakacyjny wyjazd?

Oszczędności
Na wakacyjny wyjazd możemy wydać niewiele, jeśli wybierzemy się pod namiot lub na kamping niedaleko miejsca zamieszkania. W wielu przypadkach za rozbicie namiotu nad rzeką czy jeziorem, ponosi się z tego tytułu niewielką opłatę.
Sposobem na oszczędne wakacje będzie też wyjazd do rodziny czy przyjaciół, którzy mieszkają w atrakcyjnym pod względem turystycznym miejscu. Zawsze powinniśmy jednak przy tym pamiętać, że robimy komuś kłopot i korzystamy z czyjejś gościnności, której nie można nadużywać. Nie płacimy za wynajem kwater czy za pokoje hotelowe, ale za to powinniśmy dać coś z siebie. Na przykład przygotować kolację lub obiad dla wszystkich domowników, czy też przynajmniej sprzątać po sobie i członkach rodziny w domu, w którym gościmy podczas wakacji.
Prawda jest taka, że wiele ubogich rodzin w ogóle nigdzie nie wyjeżdża. Według danych zgromadzonych przez firmę ubezpieczeniową Mondial Assistance (http://www.rp.pl/artykul/1115774.html?print=tak&p=0), 47 procent dorosłych Polaków, czyli 14,8 mln planowało w 2014 roku wypoczynek. 51 proc. deklarowało, że nie ma takich planów, a jeden procent, że pojedzie gdzieś, ale dopiero po wakacjach. W stosunku do 2013 roku wzrósł odsetek osób, które nigdzie nie wyjeżdżają w wakacje. Tłumaczą to tym, że nie mają pieniędzy, czasu, albo ich kondycja zdrowotna nie pozwala na taki wyjazd.
Jeśli to pieniądze są przeszkodą w wyjeździe wakacyjnym, jednym ze sposobów ich zgromadzenia będzie pożyczka wakacyjna. Trzeba jedynie zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście warto zapożyczać się na wakacje i spłacać swoje zobowiązanie przez kolejne kilka miesięcy lub popaść w większe długi?

Kiedy warto?
Pożyczka na wakacje będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą na przykład sezonową działalność gospodarczą, a wakacje są okresem przestoju. Co prawda takie osoby nie mają na bieżąco dochodu do dyspozycji w wakacje, ale budżet domowy i wakacyjny może podreperować kredyt z banku lub pożyczka z firmy pozabankowej. Oba produkty kredytowe są sposobem na finansowanie dłużne wakacji. Można spokojnie zaciągnąć pożyczkę na wczasy wtedy, gdy mamy pewność, że będziemy mogli ją spłacić w terminie określonym w umowie, ponieważ np. na taki okres przewidujemy wypłatę zysku z naszych inwestycji. Czasem lepiej jest pożyczyć pieniądze na wybrany cel, np. wakacje, a zachować lokatę terminową, niż zrywać ją przed terminem i narażać się na stratę wypracowanych odsetek tylko po to, aby się nie zapożyczać.
Jeśli jednak nie mamy pracy i perspektyw na jej znalezienie, to nie powinniśmy dodatkowo zapożyczać się, aby spełnić marzenia o wspólnym, rodzinnym wyjeździe na wczasy. Pożyczka może okazać się bardzo drogim sposobem na realizację takich planów i później będziemy żałować, że w ogóle ją zaciągnęliśmy. Zwłaszcza, jeśli inne wydatki, m.in. związane z koniecznością opłacania na bieżąco rachunków za mieszkanie, są bardziej naglące.

Kredyt z banku czy pożyczka pozabankowa?
Pożyczkę z firmy pożyczkowej na wakacje możemy otrzymać w zasadzie od ręki i spłacić ją nawet po przyjeździe, albo w dłuższej perspektywie czasowej. Zdecydowana większość firm pozabankowych udzielających pożyczek chwilówek, działających na polskim rynku stosuje krótkie terminy kredytowania. Można pożyczyć pieniądze na maksymalnie 30-60 dni. Musimy oszacować, czy w takim terminie będziemy w stanie spłacić zobowiązanie kredytowe. Jeśli nie, to powinniśmy zastanowić się nad alternatywną możliwością kredytowania. Pozabankowa pożyczka na wakacje może się bowiem okazać źródłem dużych problemów finansowych, jeśli firma pożyczkowa zacznie naliczać karne odsetki za każdy dzień spóźnienia ze spłatą raty kredytowej.
Jeśli chcemy pożyczać pieniądze na wakacje na dłuższy okres czasu, powinniśmy zastanowić się nad możliwością zaciągnięcia kredytu w banku, ale wówczas bank przeprowadzi wnikliwy proces kredytowy i sprawdzi, czy nie mamy negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Często wymagane jest też doręczenie zaświadczenia o wysokości uzyskiwanych zarobków. Są banki, np. mBank, które swoim klientom udzielają kredytów gotówkowych, do dowolnego wykorzystania, w trybie online, przy załatwieniu minimum formalności. Takie rozwiązania będą korzystne dla wczasowiczów, którzy chcą pożyczyć pieniądze na wakacje, a dług spłacać w niskich ratach np. przez kolejnych 12 miesięcy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>