W poszukiwaniu środków na realizację ciekawego projektu, czyli o pieniądzach na innowacje

Bez względu na to, czy nasza firma stawia pierwsze kroki w świecie biznesu, czy też jest już podmiotem dojrzałym, który może pochwalić się dużym gronem stałych klientów, nie można nie zgodzić się z tym, że w żadnym momencie nie może ona zapominać o innowacyjności. To właśnie poszukiwanie coraz bardziej nowoczesnych technik produkcji i strategii marketingowych pozwala nie tylko na zdobycie, ale i na utrzymanie wysokiej pozycji na rynku. Owszem, możemy udawać, że świat stanął w miejscu i mieć nadzieję na to, że uwierzą w to nasi klienci i kontrahenci. Nie powinniśmy jednak żyć złudzeniami – jeśli my nie zainwestujemy w innowacje, zrobi to któraś z konkurencyjnych firm. Dotychczasowi klienci i partnerzy handlowi nie będą przy tym mieli sentymentu i z pewnością nie zechcą kontynuować współpracy z nami mając do dyspozycji ofertę podmiotu bardziej nowoczesnego. Niestety, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy dysponujemy odpowiednim zapleczem finansowym, nie wszystkie firmy mogą się nim jednak pochwalić. Skąd zatem można czerpać pieniądze na innowacje.

Parabanki – szybko, choć nie zawsze opłacalnie
Jeśli mamy ciekawy pomysł i zależy nam na szybkim wprowadzeniu go w życie tak, aby możliwe było wyprzedzenie choćby o krok naszych najpoważniejszych konkurentów, zazwyczaj nie możemy nie tylko zbyt długo poszukiwać źródeł wsparcia, ale również wypełniać setek druków, kolekcjonować dokumenty i czekać w długich kolejkach. W takiej sytuacji potrzebujemy wsparcia ze strony podmiotu, który obdarzy nas zaufaniem i będzie skłonny uwierzyć w to, że nasz pomysł jest wart realizacji. Właśnie w takim momencie najczęściej zwracamy się ku pozabankowym instytucjom finansowym.
Współpraca z parabankami kojarzy nam się przede wszystkim z możliwością, jaką stwarza się klientom indywidualnym, to bowiem właśnie oni decydują się na nią w pierwszej kolejności. Okazuje się jednak, że pozabankowe instytucje finansowe nie zapominają również o przedsiębiorcach, coraz bogatsza oferta obejmująca pożyczki na innowacje jest w stanie nam przy tym udowodnić, że ich właściciele znakomicie orientują się w zmieniających się systematycznie realiach rynkowych.
Już na wstępie wypada przy tym rozczarować osoby przeświadczone o tym, że parabanki są w stanie zagwarantować bezwarunkowe wsparcie, byle tylko pozyskać nowych klientów. Owszem, pożyczki na innowacje charakteryzuje ograniczenie formalności do minimum i niedługi czas oczekiwania na decyzję dotyczącą przyznania środków finansowych, nie da się jednak ukryć, że mówimy o wsparciu finansowym, którego nie otrzyma każdy. Przedsiębiorca nie powinien na nie liczyć wówczas, gdy jego dotychczasowa współpraca z bankami nie układała się najlepiej, a firmowym majątkiem zaczynają interesować się wierzyciele. Parabanki nie są też skłonne finansować projektów, które charakteryzują się niewielkim stopniem dopracowania i w przypadku których można mieć wątpliwości, czy ich wdrożenie przyniesie rezultaty oczekiwane przez biznesmena.
Współpraca z pozabankowymi instytucjami finansowymi układa się coraz lepiej, a pożyczki na innowacje zasługują na zainteresowanie. Nie oznacza to jednak, że należy przyjmować kolejne propozycje w sposób bezrefleksyjny i korzystać z nich tylko dlatego, że gwarantują relatywnie szybki dostęp do pieniędzy. Minusem parabanków ciągle jeszcze pozostaje to, że oferują one rozwiązania mniej atrakcyjne niż bankowe kredyty inwestycyjne, nie brakuje przy tym firm, które zabezpieczając się przed kontaktami z nieuczciwymi przedsiębiorcami wprowadzają ogromne koszty dodatkowe. Ciągle więc musimy liczyć się z tym, że zaproponowana nam zostanie pożyczka, która, po przeanalizowaniu jej mocnych i słabych stron, okaże się rozwiązaniem mało opłacalnym. Żadne uogólnienia nie są dobre i nie można zakładać, że omawiane tu praktyki są charakterystyczne dla każdej pozabankowej instytucji finansowej. Pamiętajmy jednak, że należy liczyć się z nimi, jeśli zaś przedsiębiorca nie wykaże się pewną ostrożnością, ewentualne pretensje będzie mógł kierować wyłącznie do siebie.

Banki – atrakcyjne wsparcie dla najlepszych
Jeśli zależy nam na wsparciu atrakcyjnym i bezpiecznym, powinniśmy interesować się nie tylko ofertą pozabankowych instytucji finansowych, ale i tym, co mają nam do zaproponowania banki. Nie warto przy tym z góry zakładać, że nie są one przyjazne przedsiębiorcom młodym, a oferowane przez nie produkty mogą być atrakcyjne jedynie dla największych firm. Nawet pewne ograniczenia prawne nie są na tyle kłopotliwe, aby bank nie wsparł finansowo innowacyjnego projektu. Sam projekt musi jednak wydać się interesujący nie tylko jego właścicielowi, a opowieść o płynących z niego korzyściach nie powinna być jedynym dostępnym opracowaniem. Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku parabanków, również banki komercyjne nie są skłonne do wydawania pieniędzy na rozwiązania nieopłacalne i charakteryzujące się niskim stopniem dopracowania.
Korzystając z bankowych kredytów inwestycyjnych pamiętajmy też o tym, że różnią się one między sobą w zależności od tego, jaka instytucja odpowiada za ich przygotowanie. Nietrudno więc domyślić się, że nie wszystkie będą tak samo interesujące.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>