W jaki sposób udzielane są pożyczki online?

Udzielanie pożyczek przez Internet, w trybie online to zwykle domena firm działających poza sektorem bankowym, czyli tzw. parabanków. W firmach pożyczkowych można zaciągnąć zobowiązanie finansowe w kilka minut, bez konieczności odwiedzania punktu stacjonarnego czy oddziału firmy. Wystarczy często wejść tylko na stronę internetową, czy nawet wysłać sms-a, aby otrzymać decyzję kredytową i wypłatę pieniędzy z pożyczki na wskazane konto bankowe. Jak to możliwe, że firmy pożyczkowe mogą aż tak uprościć proces udzielania pożyczek? Czy pożyczka online jest bezpieczna i korzystna dla samych pożyczkobiorców?

Szybka weryfikacja pożyczkobiorcy
Schemat działania firm pożyczkowych, oferujących szeroki zakres pożyczek chwilówek, udzielanych nawet w kilkanaście minut, jak deklarują niektóre parabanki, jest bardzo podobny do siebie. W wielu przypadkach klient całkowicie w trybie online zawiera umowę pożyczkową, nie musząc czekać na wizytę kuriera, który przyniósłby dokumenty pożyczkowe do podpisu. Czy firmy pożyczkowe nie obawiają się, że trafią na nieuczciwego klienta?
Na stronach internetowych takich firm jak Vivus.pl, Wonga.com, czy też na przykład Profi Credit znajduje się deklaracja o odpowiedzialnym pożyczaniu, co oznacza, że wbrew pozorom nie każdy klient, który wypełni wniosek kredytowy będzie mógł liczyć na uzyskanie zobowiązania pożyczkowego. Wewnętrzne systemy oceny zdolności kredytowej klienta i jego wiarygodności generują odpowiedź, czy dla danej osoby warto wydać pozytywną decyzję pożyczkową czy też nie. Co ciekawe, niektórym firmom pożyczkowym zależy na tym, aby klient mógł przeciągnąć w czasie spłatę pożyczki, bowiem będzie to źródło wysokiego zarobku dla parabanku.
Weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy jest realizowana przy użyciu konta bankowego, telefonu komórkowego lub ewentualnie poczty elektronicznej. Najczęściej firmy pozabankowe udzielają pożyczek po dokonaniu tzw. przelewu weryfikacyjnego. Jednocześnie zakładane jest konto w serwisie pożyczkowym, na które w późniejszym czasie może logować się klient i wygodnie zaciągać kolejne pożyczki, oczywiście po dokonaniu spłaty pierwszego długu. Przelew weryfikacyjny dokonywany jest na ogół na symboliczną kwotę na przykład 1 grosza, jak mamy do czynienia w Kredito24. Maksymalnie, należy przelać 1 zł na konto wskazane przez firmę pożyczkową, w której chcemy zaciągnąć pożyczkę. Przelewu dokonuje się po rejestracji konta użytkownika w systemie parabanku i po złożeniu wniosku o udzielenie zobowiązania. Jeśli dane wskazane we wniosku zgadzają się z danymi nadawcy przelewu weryfikacyjnego, firma pożyczkowa uznaje klienta za zweryfikowanego i może udzielić mu pożyczki. Pożyczka online wypłacana jest następnie na numer rachunku bankowego, z której został wysłany przelew weryfikacyjny.
Warunkiem zaciągnięcia takiego zobowiązania będzie posiadanie własnego rachunku bankowego, założonego na własne imię i nazwisko, w jednym z banków w Polsce. Z tym nie powinniśmy mieć problemu, bowiem wiele instytucji bankowych oferuje konta za zero złotych, bez konieczności spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków. Jeśli nie mamy konta bankowego, wtedy nie będziemy mogli posłużyć się np. rachunkiem bankowym kolegi, nawet za jego zgodą, aby dokonać przelewu weryfikacyjnego. Tożsamość klienta nie zostanie w takim przypadku zweryfikowana poprawnie i pożyczka online na pewno nie zostanie wypłacona.

Formalności przy pożyczce online
Po zweryfikowaniu tożsamości klienta, firma pożyczkowa przystępuje do oceny, czy dana osoba jest wiarygodna jako pożyczkobiorca. W tym celu sprawdza się bazy dłużników powszechnie dostępne dla parabanków, m.in. Biuro Informacji Gospodarczej czy Rejestr Dłużników. Są parabanki, np. Wonga.com, w którym historia kredytowania klienta sprawdzana jest w Biurze Informacji Kredytowej, podobnie jak ma to miejsce w bankach przy prowadzeniu procesu kredytowego. Jeśli klient wpisany jest jako nierzetelny dłużnik w dostępnych bazach, będzie miał niewielkie szanse na udzielenie pożyczki.
Pożyczka online wypłacana jest na podstawie wniosku pożyczkowego złożonego przez kredytobiorcę, o ile spełnia on wymagania stawiane przez firmę pożyczkową. W wielu przypadkach trzeba mieć nie 18, a 21 lat, aby móc skutecznie zaciągnąć takie zobowiązanie. Konieczne jest też uzyskiwanie stałych dochodów czy posiadanie polskiego obywatelstwa. Każda firma pożyczkowa może samodzielnie ustanawiać warunki, jakich spełnienie będzie konieczne do wypłaty pieniędzy.
Bywa, że firma udzielająca pożyczki chwilówki w trybie online wymaga od klienta przesłania skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem, oświadczenia o wysokości osiąganych dochodów lub zaświadczenia od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia. Można też spotkać się z wymogiem okazania wyciągu z konta z trzech ostatnich miesięcy, aby potwierdzić wysokość wpływów. Firma pożyczkowa, która stawia najmniejsze wymagania pożyczkobiorcom najczęściej udziela kosztownych pożyczek, bowiem wysoki procent ustanowiony na zobowiązanie finansowe dla klienta rekompensuje ponoszone ryzyko braku spłaty pożyczki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>