Uważaj na pożyczki pozabankowe!

Różnego rodzaju pożyczki pozabankowe bez wątpienia zrobiły w ciągu ostatnich lat ogromną furorę na całym rynku finansowym – obecnie działa na nim szereg potężnych firm które się nimi zajmują, choć nie brakuje również i tych nieco mniejszych ofert. Trudno jednak byłoby dziwić się temu, że zdobyły one aż tak dużą popularność; w końcu sama ich charakterystyka sprawia, że doskonale sprawdzają się one w wielu różnych sytuacjach, ponadto skutecznie rozwiązując większość problemów z którymi musiały dotychczas zmagać się osoby korzystające z usług bankowych. Oczywiście fakt, że korzysta z nich tak wielu ludzi nie oznacza jeszcze, że są one całkowicie pozbawione wad. Przeciwnie, przed zdecydowaniem się na taką pożyczkę musimy dokładnie zapoznać się z całą ich charakterystyką, bowiem lekkomyślne podejście do nich nie tylko nie przyniesie nam żadnego pożytku, ale w dodatku sprowadzi na nas wiele problemów.

Dokładnie zapoznaj się z umową
Wielu ludzi którzy mieli już okazję skorzystać z takich pożyczek często zupełnie traci zaufania do wszelkich instytucji pozabankowych. Trudno jest się temu dziwić, bowiem w wielu przypadkach w samych tylko umowach kredytowych spotkamy się z szeregiem dodatkowych zapisów które mogą sprawić, że pożyczki te przestają być nawet odrobinę opłacalne. Przede wszystkim musimy tu uważać na realne koszty spłaty takiego kredytu, które często są znacznie wyższe niż to, czego oczekiwaliśmy na podstawie podanego wcześniej oprocentowania; w grę wchodzą tu bowiem liczne prowizje oraz dodatkowe opłaty. Warto ponadto dokładnie sprawdzić jakie kary czekają nas za niespłacanie długów w terminie – często są to bardzo dotkliwe koszty lub nawet skierowanie sprawy do windykacji i zajęcie części naszego majątku. Musimy pamiętać, że pożyczki takie zaciągane są na dość krótki okres – góra kilkanaście miesięcy, ale zazwyczaj jest to nawet krócej.

Uważaj, ile pożyczasz
Z racji tego, że jest to zobowiązanie krótkoterminowe pożyczki pozabankowe powinny nam służyć jedynie do zaspokojenia nieco mniejszych potrzeb finansowych – nie ma praktycznie żadnego sensu pożyczanie za ich pośrednictwem żadnych dużych sum pieniędzy. Problem w tym, że wielu ludzi podchodzi do tego dość lekkomyślnie, a ponadto same oferty zajmujących się tym instytucji są na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjne. Znacznie różni się to od brania kredytu w banku, gdzie musimy często podawać dokładny cel na jaki potrzebujemy pieniędzy, i nie mamy stuprocentowego wpływu na to, jak dużą sumę będziemy mogli otrzymać – w tym przypadku wystarczy jedno kliknięcie myszką aby pożyczyć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. Jest to jednak prawdziwa pułapka, z której później bardzo trudno jest wyjść, szczególnie jeżeli korzystamy z tego w celu rozwiązania innych swoich problemów finansowych. Pożyczanie pieniędzy których zwyczajnie nie jesteśmy w stanie oddać w terminie nie poprawi raczej naszej sytuacji; jak już powiedzieliśmy wcześniej, opóźnienia w spłacaniu takich długów potrafią tu być bardzo surowo karane.

Kiedy warto z tego korzystać?
Oczywiście, wszystkie takie mankamenty nie oznaczają, że pożyczki tego typu są złym rozwiązaniem pozbawionym jakiegokolwiek sensu – przeciwnie, w niektórych sytuacjach mogą one naprawdę dobrze się sprawdzać. Warto zainteresować się nimi nieco bliżej przede wszystkim wtedy, gdy jest nam potrzebna nieco mniejsza pożyczka na wymarzone prezenty albo wakacyjny wyjazd; pożyczając góra kilka tysięcy złotych na parę miesięcy będziemy mogli znacznie odciążyć nasz budżet, równocześnie nie rezygnując ze swoich marzeń. Dość wątpliwe jest jednak to, czy z takich pożyczek powinny korzystać osoby zadłużone i znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, kiedy żaden bank nie chce podjąć z nimi współpracy. Fakt, może to dla nich być doskonały zastrzyk gotówki, ale równocześnie – o czym wspomnieliśmy przed chwilą – równie dobrze może z tego wynikać jedynie szereg dodatkowych problemów.
Na skorzystanie z takich pożyczek często decydują się także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, szczególnie te, które dopiero stawiają w świecie biznesu swoje pierwsze kroki. Jak dobrze wiadomo, musimy sobie wówczas radzić z wieloma problemami finansowymi związanymi z brakiem pieniędzy na pokrycie wszystkich potrzeb naszej firmy. Niestety, banki dość często nie chcą nawiązywać współpracy z młodymi przedsiębiorstwami, obawiając się po prostu szybkiego ich bankructwa. Jeżeli potrzebujemy pieniędzy jedynie na trochę mniejsze wydatki, takie jak zakup podstawowego wyposażenia biurowego, to takie usługi faktycznie mogą być dla nas bardzo przydatne.
Są to oczywiście jedynie przykłady pokazujące, że mimo wszystko pożyczki pozabankowe potrafią być bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Sam tylko fakt skomplikowanych formalności, ogromna wygoda oraz szybkość z jaką możemy to załatwić stanowi tu nieoceniony atut. Równocześnie jednak nie możemy podchodzić do nich tak lekkomyślnie i optymistycznie jak robi to wielu ludzi, bowiem z powodu licznych mankamentów coś takiego może jedynie poważnie zagrozić całej naszej sytuacji finansowej, przynosząc nam więcej szkody, niż pożytku.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>