Znaczna część osób zajmujących się działalnością rolniczą nadal nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że w gruncie rzeczy jest to taki sam biznes jak każda inna firma. Również i tutaj musimy liczyć się nie tylko z zyskami, ale również i ze stratami oraz dbać o nieustanny rozwój swojego przedsiębiorstwa. Coś takiego wiąże się oczywiście z koniecznością dokonywania licznych inwestycji, na które nierzadko zwyczajnie nie możemy sobie pozwolić, bowiem przewyższają one nasze możliwości finansowe. Co zatem należy zrobić w takiej sytuacji? Warto wiedzieć o tym, że na rynku finansowym znajdziemy aktualnie wiele usług kredytowych przeznaczonych nie tylko dla zwykłych przedsiębiorców, ale również właśnie dla rolników. Są one oczywiście dostosowane specjalnie do potrzeb osób prowadzących ten właśnie rodzaj działalności – znalezienie odpowiedniego rozwiązania może nam przynieść mnóstwo korzyści, zatem warto poświęcić temu nieco uwagi
Kredyty na inwestycje
Pożyczka dla rolników która ma zostać przeznaczona na jakiekolwiek inwestycje związane z gospodarstwem często okazuje się być dość skomplikowaną sprawą, bowiem część działających na rynku banków z góry mówi, że nie nawiązuje współpracy z osobami prowadzącymi taką działalność, a jeszcze inne oferują im jedynie kredyty na zakup nieruchomości. Z tego też powodu na samym początku będziemy musieli nieco poszukać aby znaleźć ofertę, w której dostępne są usługi skierowane wprost do rolników – wśród nich można wymienić między innymi Multibank czy Bank BGŻ.
Wymagania stawiane kredytobiorcom są w gruncie rzeczy podobne do tych przy standardowych kredytach inwestycyjnych, choć pod niektórymi względami mogą nieco się od nich różnić. Przede wszystkim bank dokona tutaj standardowej procedury oceny naszej zdolności kredytowej oraz kondycji finansowej prowadzonego przez nas gospodarstwa rolnego. Jeśli nie przynosi ono stabilnych dochodów lub zagrożone jest rychłym bankructwem, nasze szanse na otrzymanie pieniędzy momentalnie maleją. Wśród różnych dokumentów jakie będziemy musieli tutaj przedstawić często znajduje się zaświadczenie z najbliższego Urzędu Gminy potwierdzające dochody uzyskiwane przez nasze gospodarstwo. W przypadku niektórych banków trzeba również dostarczyć potwierdzenia sprzedaży produktów naszego gospodarstwa – wszystkie faktury czy umowy mają tutaj istotne znaczenie. Z kolei w innych ofertach spotkamy się z wymogiem prowadzenia takiego gospodarstwa przez okres minimum 12 miesięcy – wszystko zależy zatem od tego, z jakim dokładnie bankiem nawiązujemy współpracę.
Zakup maszyn i sprzętu rolniczego
Pożyczka dla rolników na zakup najróżniejszych maszyn czy sprzętu niezbędnego przy prowadzeniu takiej działalności nie musi wcale ograniczać się do rozwiązań zakładających jednorazowe przekazanie nam określonej sumy pieniędzy. Równie dużą popularnością cieszy się tutaj leasing, rozwiązanie nieocenione przy prowadzeniu właściwie każdej działalności gospodarczej. Wielu ludzi kojarzy tego typu usługi jako przeznaczone głównie dla zwykłych przedsiębiorców chcących na przykład kupić samochód dla swojej firmy, nie zdając sobie sprawy z tego, że oferta leasingowa jest zazwyczaj znacznie szersza. W wielu bankach możemy wziąć w leasing nawet największe maszyny rolnicze – oczywiście, podobnie jak w przypadku standardowych kredytów, musimy najpierw udowodnić dobrą zdolność kredytową. Rozwiązanie to posiada szereg zalet, i pod wieloma względami jest znacznie korzystniejsze niż branie zwykłego kredytu. Przede wszystkim, mówiąc ogólnie, wymagania stawiane przed kredytobiorcami są tu nieco mniejsze, zatem otrzymanie leasingu staje się po prostu łatwiejsze. W leasing można wziąć praktycznie wszystko, od podstawowych pojazdów używanych na gospodarstwach, poprzez bardziej zaawansowane już maszyny rolnicze, kończąc nawet na nieruchomościach niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.
Kredyty hipoteczne dla rolnika
W czasie prowadzenia profesjonalnego gospodarstwa prędzej czy później może pojawić się konieczność zbudowania odpowiedniego obiektu, co jednak wiąże się z dużymi kosztami; w podobnej sytuacji są także rolnicy którzy po prostu chcą zbudować dla siebie dom, na który zwyczajnie ich nie stać. Większość z nas zwróci się wówczas w stronę kredytów hipotecznych, ale może nas wówczas spotkać spore rozczarowanie. Podstawowym warunkiem do uzyskania takiego kredytu jest zazwyczaj posiadanie stałych, stabilnych dochodów, zaś prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego właściwie nigdy nie może nam tego zapewnić – z tego też powodu banki albo stawiają przed rolnikami dość duże wymagania, albo całkowicie odmawiają nawiązania z nimi jakiejkolwiek współpracy. Aby móc z tego skorzystać, przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednią ofertę; jak już powiedzieliśmy, wśród banków udzielających kredytów rolnikom istotne miejsce zajmuje Multibank oraz Bank BGŻ. Pożyczka dla rolników na budowę domu albo jakiegokolwiek obiektu gospodarczego wydawać się być czymś nieosiągalnym dla wielu ludzi, choć mimo wszystko warto pamiętać, że zdobycie takich pieniędzy jest jak najbardziej możliwe.