Szybkie pożyczki – fakty i mity

Szybkie pożyczki cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością. Rynek tego typu pożyczek wciąż się rozrasta, a analitycy finansowi wróżą, iż nadal będzie. Niewątpliwie jest to związane z większym zapotrzebowaniem na różnego typu dobra materialne oraz z chęcią podniesienia poziomu życia. Wpływ na to, iż rynek szybkich pożyczek przeżywa taki boom, ma również fakt, iż to właśnie instytucje pozabankowe przygotowują wciąż coraz lepszą i bardziej dopasowaną do potrzeb klientów ofertę. Banki niestety pozostają w tym zakresie w tyle.

Szybkie pożyczki udzielane są obecnie praktycznie każdemu. Wystarczy dowód osobisty i deklaracja spłaty takowej pożyczki. Udzielenie takiej pożyczki odbywa się szybko i bez zbędnych formalności. Część instytucji pożyczkowych nie sprawdza pożyczkobiorcy w BIK (np. ViaSMS), nie są wymagane dokumenty takie jak umowa o pracę czy zaświadczenie o zarobkach (np. Filarum). Nikt nie wymaga tu również żyrantów. To właśnie dlatego tak duża liczba osób decyduje się na podjęcie  takiego zobowiązania. Wbrew powszechnej opinii z szybkich pożyczek nie korzystają jedynie osoby, którym brakuje funduszy na codzienne potrzeby. Duży odsetek osób sięgających po szybkie pożyczki to ludzie, którzy chcą zrealizować jakieś marzenie np. wyjechać na wakacje i nie lubią skomplikowanych procedur bankowych.

Jak wspomniane było sektor szybkich pożyczek rozwija się. Wciąż pojawiają się nowe firmy oferujące takie produkty finansowe. Tłok na rynku stał się okazją dla firm nierzetelnych, które z założenia oszukują klientów. Wpływa to niestety na cały wizerunek tego rynku, który zdążył już obrosnąć w wiele mitów.

Dla wielu osób firma pożyczkowa i parabank to pojęcia tożsame. Obalamy ten mit. Zarówno jedna, jaki druga instytucja zaoferuje nam szybką pożyczkę. Różnica polega na źródle finansowania takiej pożyczki. Firma pożyczkowa posiada własne zaplecze finansowe i to z niego udzielana jest pożyczka. Parabank oferuje pożyczki, które pochodzą z wysokooprocentowanych depozytów innych klientów. W przypadku parabanku to nie on ponosi ryzyko związane z utratą środków, ale klient, który wpłacił depozyt. Firma pożyczkowa posiada swój kapitał zakładowy i to ona narażona jest na ryzyko finansowe.

Firmy pożyczkowe działają legalnie. Mimo tego, że nie istnieje żaden oficjalny państwowy rejestr takich firm, to Związek Firm Pożyczkowych stworzył Rejestr Firm Pożyczkowych. Działa on od stycznia 2015 roku i wpisane zostają do niego firmy, których podstawową działalnością jest właśnie udzielanie pożyczek konsumentom. Rejestr ten znajdziemy pod adresem www.rfp.org.pl . Dowiedzieć się z niego można m.in. jaką formę prawną ma dana firma, jakie są jej dane kontaktowe, jaki jest numer NIP czy REGON.

Z szybkimi pożyczkami często kojarzone jest również pojęcie „spirali długów”. Część osób twierdzi, iż szybka pożyczka jest początkiem końca tzn. biorąc ją z pewnością będziemy musieli wziąć kolejną by spłacić wcześniejsze zadłużenie i tak w kółko. Prawda jest nieco inna. Polacy najczęściej zadłużeni są w zakresie opłat czynszowych. Pożyczki gotówkowe stanowią 1/3 tych zobowiązań. To czy zadłużenie klienta będzie rosło jest w dużej mierze uzależnione od niego samego. Niezależnie od tego czy korzysta on z usług firm pożyczkowych czy banków, musi mieć świadomość, że dług trzeba będzie spłacić. Przed wzięciem szybkiej pożyczki, która jest z założenia pożyczką krótkoterminową, trzeba przeanalizować własną sytuację materialną i zastanowić się czy krótki termin spłaty należności nie będzie dla nas problemem. Regulowanie zobowiązań w terminie nie obciąży nas dodatkowymi należnościami odsetkowymi i do zapłaty pozostanie jedynie kwota pożyczki + prowizja. W przypadku parabanków różnie bywa. Niejednokrotnie sama pożyczka obarczona jest mnóstwem kosztów manipulacyjnych, które suma summarum przewyższają wartość samej pożyczki i spłacić je trzeba niezależnie od tego czy spłata pożyczki nastąpiła w terminie, czy też nie.

Legalnie działające i rzetelne firmy pożyczkowe udostępniają swoim klientom projekty umów. Z projektem takim klient może się zapoznać samodzielnie lub skonsultować go np. z doradcą finansowym. W umowie wyszególnione zostają wszystkie opłaty, a także podany jest całkowity koszt kredytu, czyli kwota, która najbardziej interesuje klienta. Parabanki często podsuwają klientom umowy, które są korzystne tylko dla jednej strony – parabanku rzecz jasna. Często w umowach tych spotkać można klauzule abuzywne, a w treści czai się mnóstwo gwiazdek i ukrytych dodatkowych kosztów.

Wyraźnie więc widać, że szybka pożyczka udzielona przez profesjonalną firmę pożyczkową, nie jest niczym złym. Uważać jedynie trzeba na parabanki, których oferty są łagodnie rzecz ujmując, kontrowersyjne. Sprawdzenie firmy pożyczkowej nie stanowi obecnie problemu, dlatego zanim zdecydujemy się na pożyczkę wybierzmy sprawdzoną i wiarygodną instytucję, a z pewnością unikniemy problemów.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>