Środki finansowe na start działalności gospodarczej – zewnętrzne źródła finansowania

Przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej młodzi przedsiębiorcy mają ograniczone możliwości zdobycia środków finansowych na uruchomienie własnego biznesu. Jeśli nie posiadają wystarczających oszczędności i nie mogą pożyczyć pieniędzy od rodziny lub przyjaciół, muszą znaleźć zewnętrzne źródła finansowania. Może to być kredyt bankowy, pożyczka z firmy pozabankowej oraz szereg innych funduszy pochodzących od prywatnych inwestorów. Nie wszystkie banki będą skłonne do udzielenia kredytu firmie, która nie ma stażu rynkowego lub znajduje się dopiero na etapie rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tylko nieliczne instytucje bankowe rzeczywiście udzielają kredytów dla firm w takim przypadku, a i kwoty, jakie można dzięki temu uniknąć nie będą pokaźne. Im dłuższy staż rynkowy firmy, tym większe możliwości kredytowania jej działalności – bieżącej i inwestycyjnej w bankach. Niemniej, na start działalności gospodarczej można zaciągnąć nie tylko kredyt bankowy, ale również pożyczkę pozabankową. Czy pożyczki dla biznesu z firm pożyczkowych będą dobrą alternatywą dla kredytów na start dla przedsiębiorstwa z banku?

Kredyt w banku dla firmy
Przy ubieganiu się w banku o kredyt na start dla działalności gospodarczej należy złożyć wraz z wnioskiem kredytowym wiele dokumentów. W niektórych bankach wymogiem podstawowym jest minimalny staż rynkowy wynoszący rok, dwa lub nawet trzy lata. Dlatego przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie własnej firmy jest na pozycji straconej przy ubieganiu się o kredyt w większości instytucji bankowych. Jeśli już bank ma oferty dla młodych przedsiębiorców, to wraz z wnioskiem kredytowym klient będzie musiał złożyć wyciąg z konta bankowego – również indywidualnego. Jest to podstawa dla oszacowania wysokości zdolności kredytowej klienta. Przedsiębiorca do wniosku dołącza dokumenty rejestrowe firmy. Proces kredytowy obejmuje badanie zdolności i historii kredytowej klienta. Jeśli wcześniej, jako osoba prywatna, zaciągał zobowiązania i nie spłacał ich w terminie, nie uzyska najprawdopodobniej kredytu bankowego dla swojej firmy.

Pożyczka dla biznesu z firmy pozabankowej
Nie tylko banki oferują zewnętrzne finansowanie rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Nawet szerszą ofertę w tym zakresie przygotowały parabanki, zwykle firmy pożyczkowe, które interesują się rynkiem finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw. Zaletą zaciągnięcia pożyczki dla biznesu z oferty parabanku jest krótszy proces kredytowy i mniejsze formalności. Minimalne wymagania odnośnie czasu, w którym powinna działać firma na rynku sprawiają, że nawet w tym samym dniu, w którym młody przedsiębiorca zarejestrował swoją firmę, można uzyskać pożyczkę na działalność gospodarczą. Czy na pewno jednak warto korzystać z pożyczek chwilówek dla firm?
Na pewno warto, jeśli nie mamy żadnych szans na zaciągnięcie kredytu bankowego, nie mamy oszczędności, ani perspektyw na znalezienie w krótkim czasie zewnętrznego inwestora. Często na pożyczki dla biznesu z firmy pożyczkowej decydują się młodzi przedsiębiorcy, dla których limity kredytowe w bankach są zbyt niskie, albo ci, którzy mają już zaciągnięty np. kredyt hipoteczny, a ich zdolność kredytowa nie pozwala na skuteczne wnioskowanie o kolejny kredy bankowy. Klienci parabanków muszą spełnić znacznie łatwiejsze warunki, aby uzyskać pożyczkę, niż w banku.
Błędem jest postrzeganie firm parabankowych jako instytucji udzielających wyłącznie pożyczek dla klientów indywidualnych. Firmy tego typu mogą udzielać zobowiązań pożyczkowych również dla przedsiębiorców. Jest to luka rynkowa, która może być zajęta przez parabanki, zwłaszcza, że banki stawiają wysokie wymagania młodym przedsiębiorcom, którzy chcieliby pożyczyć pieniądze na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej. Jeśli klient firmowy uzyskuje negatywną odpowiedź na wniosek o kredyt dla firmy, może skierować swoje kroki do firmy pożyczkowej.
Pożyczkę dla firmy z parabanku można otrzymać na znacznie prostszych zasadach niż kredyt bankowy. Minimalny staż rynkowy firmy często nie jest wymagany. Przedsiębiorca nie jest kontrolowany w BIK, a jego wiarygodność kredytowa jest sprawdzana najczęściej wyłącznie na podstawie bazy Biur Informacji Gospodarczej czy Krajowego Rejestru Dłużników. Pożyczkę z firmy pożyczkowej dla firmy można otrzymać w bardzo krótkim czasie. Czy warto?
To zależy od oferty, z jakiej korzysta przedsiębiorca i jego indywidualnej sytuacji. Jeśli nie ma alternatywnego sposobu na pozyskanie środków finansowych, a chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, pożyczka dla biznesu może być dla niego jedynym rozwiązaniem.
W swojej ofercie pożyczki dla firm ma Provident oraz Profi Credit. W Providencie Pożyczka dla Firm udzielana jest na dowolny cel w kwocie od 200 zł do nawet 10 000 zł. Więcej pieniędzy można uzyskać z Profi Credit w ramach Pożyczki biznesowej – będzie to kwota od 5 000 zł do nawet 20 000 zł.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>