Sposoby na sfinansowanie zakupu sprzętu RTV

Sprzęt RTV to jeden z najczęściej kupowanych elementów wyposażenia domu lub mieszkania. Oferta w tym zakresie jest bardzo bogata i urozmaicona, a cenowa rozpiętość ogromna. Telewizory, kamery, zestawy kina domowego itp. – każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawia się tylko kwestia sfinansowania takiego zakupu.

Popularne zakupy na raty
Jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków sposobów na sfinansowanie zakupu sprzętu RTV – pod warunkiem oczywiście, że w rachubę nie wchodzi wyłożenie wymaganej kwoty z własnej kieszeni – jest sprzedaż ratalna. Zakupy na raty cieszą się bardzo dużą popularnością – z wielu powodów, w głównej zaś mierze dlatego, że pozwalają nabyć rzeczy, na które w danym momencie nie można sobie pozwolić. Jest to też o tyle wygodne, że okres spłaty jest ustalony z góry, podobnie jak i wysokość rat, więc wiadomo, w jaki sposób planować budżet domowy na dany miesiąc. Zdecydowanie największym minusem kupowania na raty jest to, że za wybrany towar trzeba zapłacić więcej aniżeli jest on wart w rzeczywistości. Poza tym klient nie ma możliwości wybrania oferty kredytowej i negocjowania jej warunków, ponieważ sklepy mają zawarte umowy z określonymi bankami i w ich właśnie ramach realizują sprzedaż na raty.
Kredytów ratalnych udzielają nie tylko banki, ale również i inne instytucje finansowe działające na polskim rynku – kasy oszczędnościowe czy prywatne firmy funkcjonujące w oparciu o przepisy prawa handlowego. Spośród banków należy tutaj wymienić m. in. Credit Agricole, Sygma Bank, Santander, Alior Sync, Meritum Bank czy Getin Noble Bank.. Sprzedaż w systemie ratalnym z każdym kolejnym rokiem rośnie z uwagi głównie na poszerzający się asortyment towarów i usług, które tą drogą można nabyć.

Kredyt gotówkowy
Równie popularnym sposobem pozyskania środków na zakup sprzętu RTV jest kredyt gotówkowy dostępny obecnie w ofercie każdego banku. Przy jego udzielaniu banki zwykle premiują swoich stałych klientów, proponując im korzystniejsze warunki kredytu niż dla klientów zewnętrznych i formalności ograniczone do naprawdę niezbędnego minimum. Decydując się na kredyt gotówkowy, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim jego parametry oraz własne możliwości w zakresie ilości i wysokości rat. Gdzie można dostać taki kredyt na atrakcyjnych warunkach?
Z zestawienia opracowanego przez serwis sfera-finansow.pl wynika, że najkorzystniejszą propozycję przygotował BNP Paribas. Przy kwocie 15 tys. rozłożonej na 3 lata oprocentowanie kształtuje się na poziomie 9,49 proc., prowizja wynosi 2,99 proc., a RRSO 12,22 proc. Miesieczna rata natomiast to dla klienta wydatek rzędu 494 zł. Niemniej interesującą ofertę posiada Credit Agricole. Maksymalna kwota o jaką można się tu ubiegać to 120 tys. zł, zaś maksymalny okres spłaty wynos 6 lat. Jeśli klient pożyczy np. 55 tys. zł na 4 lata będzie płacił ratę w wysokości 213,58 zł przy 14 proc. oprocentowaniu nominalnym i 40 proc. RRSO. Trzecie miejsce przypadło w udziale Getin Bankowi, gdzie kredyt gotówkowy może opiewać maksymalnie na 150 tys. zł, a maksymalny okres spłaty wynosi 7 lat. Przykładowo 20 tys. zł rozłożonych na 68 rat daje co miesiąc 449,16 zł. Dalsze pozycje we wspomnianym zestawieniu zajęły oferty banków Deutsche Bank Polska oraz ING Bank Śląski.

Płatność kartą kredytową
Za sprzęt RTV można zapłacić także kartą kredytową. Ten produkt znajduje się obecnie w ofercie każdego banku i z uwagi na dużą wygodę jest chętnie wybierany przez klientów. Zwłaszcza, że banki dokładają wszelakich starań, aby karty kredytowe przyznawać na jak najbardziej atrakcyjnych warunkach. Maksymalne oprocentowanie kredytów na kartach wynosi 16 proc. Zgodnie z przepisami nie może być wyższe. Wszyscy właściciele kart muszą bezwzględnie pamiętać o tym, by spłacać zadłużenie systematycznie chociażby w minimalnej jego części (najbardziej kalkuluje się spłacić je od razu w całości).
Wg lipcowego rankingu zamieszczonego na ebroker.pl, najlepsze karty kredytowe posiadają w swojej ofercie m. in. mBank, Vanquis Bank oraz Citi Handlowy. W City Handlowym oraz mBanku okres bezodstekowy wynosi 54 dni, zaś w Vanquis Banku jest on o 2 dni dłuższy. Każdy z banków posiada swój program rabatowy, np. w mBanku klient może liczyć na rabaty z kartą nawet do 55 proc.

Wykorzystanie limitu na koncie
Innym często wykorzystywanym sposobem na pozyskanie środków na zakup sprzęty RTV jest kredyt odnawialny w rachunku osobistym. Dzięki tej dodatkowej gotówce saldo na koncie powiększa się, w związku z czym klient ma do dyspozycji więcej środków – o ile, to już zależy od wysokości przyznanego mu limitu. Niewątpliwie największym plusem tego typu kredytów jest to, że odsetki są naliczane jedynie od tej części kwoty, która została faktycznie wykorzystana i to tylko za ten okres, gdy klient był zadłużony. W celu pozyskania nowych klientów wiele banków oferuje możliwość obniżenia oprocentowania kredytu odnawialnego przez pierwszy rok dla tych osób, które przeniosą konto z innego banku. Tak jest chociażby w banku Millennium. Nierzadko też, np. w Credit Agricole czy w Citi Handlowym przez pierwszych 7 dni korzystania z kredytu nie jest naliczane żadne oprocentowanie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>