Skąd pozyskać środki na przygotowanie świąt?

Wielkanoc oraz Boże Narodzenie to dla Polaków doskonała sposobność, by spotkać się z rodziną i miło spędzić czas. Przygotowania do świąt zawsze rozpoczynają z pewnym wyprzedzeniem – nie da się też ukryć, że wiążą się z dość znaczącymi wydatkami, które z każdym kolejnym rokiem w coraz większym stopniu obciążają domowy budżet.

Zastrzyk gotówkowy potrzebny od zaraz
Nieustanne podwyżki cen różnych towarów oraz usług powodują, że zorganizowanie świąt jest dla przeciętnej rodziny w Polsce niemałym wyzwaniem. Stąd też zatem spore zaingerowanie wzbudzają rozmaite opcje w zakresie pozyskania dodatkowego wsparcia finansowego – zarówno przed Wielkanocą, jak i przed Bożym Narodzeniem pożyczka na święta staje się pożądanym produktem, za którym Polacy rozglądają się w funkcjonujących na rynku instytucjach finansowych. W większości przypadków kończy się to zaciągnięciem kredytu gotówkowego, niemniej jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Święta można urządzić również za pieniądze pozyskane w ramach kredytu na karcie kredytowej, kredytu odnawialnego na rachunku osobistym czy pożyczki pozabankowej.

Popularne kredyty gotówkowe
Kredyt gotówkowy jako pożyczka na święta jest w każdym bądź razie opcją, z którą w praktyce można zetknąć się najczęściej. Kredyt ten ma bowiem wiele zalet – jest stosunkowo łatwo dostępny, można go przeznaczyć na dowolny cel, a będąc stałym klientem banku, można uzyskać go zazwyczaj na lepszych warunkach aniżeli klient zewnętrzny. Kredyty gotówkowe odznaczają się również sporą rozpiętością kwotową – równie zatem dobrze pożyczyć można kilkaset złotych, co i ponad 100 tys. zł. Największe zainteresowanie wzbudzają zobowiązania opiewające na kilka tysięcy złotych.
Z zestawiania przygotowanego przez portal totalmoney.pl wynika, że w chwili obecnej najlepszy kredyt gotówkowy na 3 tys. zł rozłożony na 12 rat posiadają Plus Bank, Getin Noble Bank oraz Bank Pekao. Kredyt na Plus w Plus Banku to miesięczna rata 260,97 zł przy nominalnym oprocentowaniu 8 proc. Zaznaczyć przy tym trzeba, że kredyty gotówkowe są generalnie oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej w zależności od wielkości zobowiązania oraz długości okresu spłaty. Bank nie wymaga ubezpieczenia kredytu oraz nie pobiera prowizji za jego wcześniejszą spłatę. Całkowita kwota do spłaty wynosi 3 131,58 zł. Kredyt gotówkowy w Getin Noble Banku zamyka się ostatecznie w kwocie 3 221,51 zł, co daje miesięczną ratę na poziomie 268,46 zł. Oprocentowanie nominalne wynosi 8,7 proc. Podobnie jak i w powyżej opisanej ofercie, tak i tutaj nie jest naliczana prowizja za wcześniejszą spłatę, klient nie musi też wykupywać ubezpieczenia. Trzecia pozycja przypadła w udziale Bankowi Pekao, gdzie do spłaty jest łącznie 3 232,17 zł. Miesięczna rata wynosi 269,35 zł, a oprocentowanie nominalne – 13,99 proc. W związku ze wcześniejszą spłatą klient nie ponosi dodatkowych opłat, nie jest poza tym zobligowany do wykupienia ubezpieczenia. Na końcu zestawienia uplasował się mBank z ratą rzędu 288,38 zł i całkowitą kwotą do spłaty 3 460,5 zł przy oprocentowaniu nominalnym na poziomie 15 proc.

Wygodny kredyt odnawialny
Obecnie praktycznie każdy, kto posiada rachunek w banku może skorzystać z dodatkowych oferowanych przez niego usług, a mianowicie z karty kredytowej oraz kredytu odnawialnego. Oba te narzędzia finansowe okazują się pomocne w sytuacjach, gdy zabraknie gotówki bądź gdy potrzebny jest dodatkowy jej zastrzyk. Kredyt odnawialny daje wiele możliwości – z tych środków można dokonywać przelewy oraz płatności kartą debetową, a także wypłacać pieniądze z bankomatu. Bez wątpienia największym atutem takiego kredytu jest to, że odsetki bank nalicza od wykorzystanej jego części, a nie od całej kwoty – i to tylko za ten okres, kiedy dana suma była wykorzystywana. Kredyty odnawialne są przyznawane na różnych warunkach – bank każdego klienta traktuje indywidualnie. Zróżnicowana jest również tabela opłat, dla przykłady prowizje za uruchomienie kredytu pobierają m. in. BNP Paribas, BGŻ czy Alior Bank. Przykładowo w Kredyt Banku maksymalna kwota takiego kredytu to 100 tys. zł, zaś BGŻ ustalił ją na poziomie o połowę niższym – wynosi zatem 5 tys. zł.

Kredyty na kartach kredytowych i pożyczki pozabankowe
Za świąteczne zakupy można również zapłacić kartą kredytową, co zresztą jest dość często praktykowane. Warunki przyznawania kart kredytowych poszczególne banki ustalają we własnym zakresie. Przeważnie oprocentowanie wynosi tutaj 16 proc., zaś okres bezodsetkowy mieści się w przedziale od 45 do 56 dni. Praktykowane jest też pobieranie opłat za wydanie karty oraz za roczne jej użytkowanie. Banki wymagają ponadto minimalnej kwoty, którą w wyznaczonym terminie należy spłacić – najlepiej jednak oddać całość.
Osobom, które z różnych względów nie mogą skorzystać z zaprezentowanych powyżej opcji pozostają pożyczki pozabankowe. Ich popularność w przeciągu kilku ostatnich lat wzrosła. Znaleźć je można w ofercie takich firm jak m. in. Profi Credit, Provident, Vivus czy Pomocna Pożyczka. Zaletą tego typu pożyczek jest łatwość ich uzyskania – zwłaszcza, jeśli w rachubę wchodzą mniejsze kwoty. Dużym atutem są też uproszczone formalności. Z drugiej zaś strony trzeba się liczyć z wysokim oprocentowaniem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>