Samodzielność, czyli czas na własne M z pożyczką

Własne mieszkanie to w obecnych czasach marzenie wielu młodych osób pragnących opuścić rodzinne gniazdo. Chęć usamodzielnienia się, którego wyznacznikiem jest zakup czterech kątów, nie zawsze idzie w parze z realnymi możliwościami finansowymi. Niewielu młodych ludzi może pozwolić sobie na zakup mieszkania. Ceny mieszkań z rynku wtórnego za metr kwadratowy, w zależności od położenia, wynoszą od dwóch do pięciu tysięcy złotych. W przypadku nowych mieszkań koszty należy dwukrotnie pomnożyć. Wyjściem z sytuacji może okazać się wynajem mieszkania. Jeśli jednak dobrze się zastanowić, to kwoty przeznaczone na comiesięczne opłacenie lokum często wynoszą tyle samo co rata potencjalnego zakupu własnego „M”. Czy zatem nie warto zainwestować w mieszkanie, które za kilka, kilkanaście lat stanie się naszą własnością?

Jeszcze tylko kilka warunków…
Według najnowszych badań, uśredniona cena metra kwadratowego nieruchomości w całej Polsce wynosiła w ubiegłym roku około tysiąc euro. To spora kwota, która już na wstępie wywołuje sceptyczne podejście Polaków do kwestii zakupu własnego mieszkania. Banki posiadają bogatą ofertę kredytową dla osób, które zdecydowały się na jeden z najważniejszych kroków w życiu i nie boją się wyzwań związanych ze znalezieniem własnych czterech kątów i załatwieniem wszelkich formalności. Oczywiście warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt, jest kilka. Z reklam kredytów hipotecznych wynika, że pozyskanie kredytu jest całkiem proste. Jeśli głębiej przeanalizować kwestię kredytowego finansowania, to okazuje się, że nie jest to droga prosta, jakkolwiek przy dużym samozaparciu oraz pomocy odpowiednich instytucji jak najbardziej do przejścia.

…weryfikacja zdolności kredytowej…
Pomocna pożyczka mieszkaniowa zostanie przyznana szybciej, jeśli spełnimy kilka niezbędnych warunków. Po pierwsze zdolność kredytowa zwiększy się tylko wtedy, kiedy ilość zobowiązań zostanie zmniejszona lub nasze zarobki wzrosną. Z pewnością na zwiększenie zdolności kredytowej wpłynie pozbycie się kart kredytowych oraz dobra historia kredytowa, o którą dobrze jest zadbać już wcześniej. Specjaliści zajmujący się finansami uważają, że dla osób, które pragną kupić mieszkanie lub dom największy problem sprawia nie sama zdolność kredytowa, co kwota kredytu. Aby zwiększyć ją do maksimum należy przestrzegać kilku dodatkowych warunków. Wówczas bank bardziej przychylnie odniesie się do naszych starań o pożyczkę.

…i pozbycie się zbędnego balastu
Należy pamiętać, że każdy limit na koncie osobistym to zobowiązanie wobec banku, który je udzielił. Nawet jeśli nigdy nie korzystaliśmy z tej formy zadłużenia, to i tak będzie działać na naszą niekorzyść podczas rozpatrywania wniosku kredytowego. To samo dotyczy limitu na karcie kredytowej, który bank również traktuje jako kredyt. W dodatku bank zawsze będzie brać pod uwagę górny pułap limitu. Dlatego zanim złożymy wniosek o kredyt warto zamknąć wszelkie zobowiązania, z których na pewno nie będziemy już korzystać. Bank na pewno sprawdzi historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej i jeśli znajdą się tam zobowiązania, których termin płatności minął, to również będzie to świadczyć na naszą niekorzyść. Wspomniane już zadbanie o historię kredytową będzie mieć niebagatelne znaczenie. Wbrew pozorom, osoby, które nigdy wcześniej nie zaciągały kredytu, nie zwiększają swojej szansy na uzyskanie pożyczki. W przypadku braku dobrej historii kredytowej, bank nie jest w stanie ustalić czy kredytobiorca zdoła regularnie spłacać należności. Dobrym sposobem na umocnienie własnej wiarygodności będzie chociażby zakup na raty 0% sprzętu rtv lub agd. W ten sposób z pewnością zapunktujemy w oczach banku podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Dłuższy kredyt = większy kredyt
Duże znaczenie dla zdolności kredytowej ma również okres, na jaki przewidujemy zaciągnąć kredyt. Im dłuższe kredytowanie, tym większą zdolność kredytową jesteśmy w stanie uzyskać. W przypadku bardzo dużych kwot ta różnica może okazać się fundamentalną sumą, która pokryje niezbędne wydatki związane z zakupem nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że więcej lat kredytu oznacza kolejne lata odsetek, a więc także wyższy całkowity jego koszt. W Polsce duży odsetek kredytów hipotecznych jest zaciągany na okres oscylujący w granicach 30 lat. Banki zakładają jednak, że spłaty nastąpią wcześniej. Wprowadzona w 2014 roku „rekomendacja S” zmusza banki do sukcesywnego podnoszenia progu. Docelowo wynosi on 30 lat.

Większy kredyt? Zaproś rodzinę
Innym sposobem aby pomocna pożyczka mieszkaniowa w najwyższej możliwej kwocie trafiła właśnie do nas jest włączenie do kredytu członka rodziny. Preferowane są zwłaszcza osoby młode, które są w stanie wykazać duże dochody. Ewentualnie, wraz z kredytem można nabyć ubezpieczenie na życie. Takie rozwiązanie co prawda zwiększy koszty, ale analogicznie pozwoli cieszyć się otrzymaniem wyższej kwoty pożyczki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>