Rynek produktów finansowych dla polskiego emeryta

Życie polskich emerytów nie należy do najłatwiejszych, im samym trudno zaś znieść porównanie z kolegami z zachodu Europy. W dużej mierze wynika to z samej wysokości emerytur płaconych w naszym kraju, pewnym problemem jest jednak również nastawienie części osób starszych przekonanych o tym, że podeszły wiek musi kojarzyć się z wyrzeczeniami. Tymczasem rynek finansowy charakteryzuje coraz większa grupa rozwiązań, które mogą zainteresować osoby starsze. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków są to propozycje naprawdę uczciwe, których nie powinniśmy się bać.

Na co emeryci wydają pieniądze?
Osoby starsze, które poszukują wsparcia finansowego, nie ukrywają, że bardzo rzadko myślą o pieniądzach, które mogłyby zostać przeznaczone na przyjemności. W zdecydowanej większości przypadków priorytetem jest zdrowie i zaspokojenie codziennych potrzeb, niewielka emerytura często nie pokrywa bowiem wszystkich kosztów życia emeryta. Bardzo często okazuje się przy tym, że osoby, które nie mogą pochwalić się dużymi zarobkami, mają prawo do korzystania ze wsparcia pochodzącego z innych źródeł. Informacje na ten temat są jednak wyjątkowo skąpe, emeryci zadłużają się więc nieświadomi tego, że część swoich problemów mogliby rozwiązać w znacznie bardziej bezpieczny sposób.
Okazuje się jednak, że nie wszyscy emeryci myślą o kredytach i pożyczkach, które pomogłyby im w opłaceniu wizyty u lekarza albo w regularnym płaceniu rachunków. Nie brakuje osób, które przechodząc na emeryturę chcą skorzystać z nowych możliwości, zwiedzić kilka europejskich państw, wybrać się w góry, a nawet – nauczyć się w końcu jeździć na nartach. Spora grupa osób starszych inwestuje też w swoją edukację, skoro bowiem wnuki wyjechały już jakich czas temu do Anglii, dlaczego nie opanować angielskiego, aby lepiej dogadywać się z ich małymi dziećmi?
Nie brakuje tez emerytów, którzy myślą o tym, aby pomóc nie sobie, ale swoim najbliższym, choć bowiem sami mogą pochwalić się skromną emeryturą, nie są w stanie poradzić nic na to, że ich dzieci mają problem ze znalezieniem pracy. Sami radzą sobie z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, gdy jednak życie ich dorosłych dzieci i małoletnich wnuków zaczyna się komplikować, są gotowi brać na swoje barki kolejne zobowiązania, aby wesprzeć członków swoich rodzin.

Emeryt w banku
Niekiedy możemy usłyszeć, że pomocna pożyczka dla emeryta jest jedyną formą pomocy finansową, na którą może liczyć osoba starsza, pamiętajmy jednak, że podobne przekonanie wcale nie jest zgodne ze stanem faktycznym. O emerytów zabiegają również polskie banki, ich pracownicy zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak duży jest potencjał osób, które mogą pochwalić się gwarantowanym źródłem dochodu. W czasach, w których nie radzimy sobie z problemem bezrobocia, a wielu młodych ludzi jest zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne, emeryt staje się klientem, o którego warto zabiegać.
Oczywiście, największe szanse na pozytywne rozpatrzenie swojego wniosku mają ci emeryci, którym zależy na kredycie gotówkowym, najlepiej przy tym, gdy opiewa on na niewielką kwotę, a sam czas jego spłacania również nie jest długi. Osoby starsze mogą również starać się o przyznanie karty kredytowej oraz kredytu w koncie, najbardziej skomplikowana jest zaś procedura związana z przyznaniem kredytu hipotecznego. Tu wrogiem emeryta jest czas, bank nie może zaś skrócić okresu spłaty zobowiązania mając świadomość tego, że skromna emerytura często nie jest w stanie pokryć wysokiej miesięcznej raty. Emeryt ciągle może być jednak współkredytobiorcą pomagając w ten sposób dziecku albo wnukowi, może też starać się o pożyczkę hipoteczną, jeśli księga wieczysta jego nieruchomości nie jest jeszcze obciążona.

Emeryt w pozabankowej instytucji finansowej
Również pracownicy parabanków podchodzą do emerytów i ich potrzeb z dużą życzliwością, doświadczenie zbierane przez ostatnie lata podpowiada bowiem, że są to klienci, z którymi warto współpracować. Niektóre instytucje finansowe mają nawet specjalne produkty przygotowane właśnie z myślą o osobach starszych, nierzadko mamy przy tym do czynienia z sytuacją, w której emeryt może liczyć na wsparcie ze strony specjalnego konsultanta, który dysponuje wiedzą dotyczącą takich rozwiązań, które osobie starszej mogłyby w największym stopniu przypaść do gustu.
Zaciąganie pożyczek pozabankowych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, staranna analiza prezentowanej oferty jest więc obowiązkiem, który spoczywa zarówno na barkach emeryta, jak i osoby młodej. Nie można jednak zakładać, że osoby starsze są narażone na oszustwo w większym stopniu niż inne grupy klientów parabanku, jeśli zaś padają ofiarą nieuczciwych pożyczkodawców, najczęściej dzieje się tak przynajmniej częściowo na ich własne życzenie. Tak w przypadku kredytów gotówkowych, jak i pożyczek pozabankowych najlepsze rezultaty przynosi choćby elementarna znajomość zasad panujących na rynku finansowych. Jeśli ktoś daje się uwieść reklamie i zapomina o sprawdzeniu wysokości RRSO wsparcia finansowego, na które się decyduje, staje się łakomym kąskiem dla różnego rodzaju manipulantów bez względu na to, czy jest emerytem, czy też osobą młodą.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>