Rodzaje pożyczek dla małych firm i ich specyfika

Właściciele małych firm nie muszą już obawiać się, że bank nie wykaże zrozumienia dla ich potrzeb, a tym samym konieczne stanie się zrezygnowanie z pomysłu na własny biznes. Dziś na wsparcie można liczyć także wówczas, gdy szuka się go w pozabankowych instytucjach finansowych, a pożyczka dla małych firm nie musi być wcale wstępem do poważnych problemów finansowych. Warto przeanalizować zatem otwierające się przed nami możliwości i zastanowić się nad tym, które z dostępnych rozwiązań jest najbardziej atrakcyjne. Okazuje się, że ich wybór nie jest wcale mały.

Pożyczki na start
Pożyczki na start przygotowywane są z myślą o osobach, które mają już pomysł na własny biznes, brakuje im jednak środków umożliwiających wcielenie ambitnego planu w życie. Osoby, które decydują się na skorzystanie z takiej możliwości mogą liczyć na wsparcie wynoszące nawet kilkanaście tysięcy złotych, decyzję o jego przyznaniu wydawaną nawet tego samego dnia, w którym wpłynął wniosek oraz dość długi okres spłacania rat. W niektórych parabankach możliwe jest nawet czasowe zawieszenie ich spłaty, bywa bowiem i tak, że firmowe zyski są wypadkową wielu czynników, a tym samym trudno liczyć na to, że pojawią się w tym samym momencie, w którym zainaugurowano działalność gospodarczą.
Minusem pożyczek na start jest przede wszystkim to, że wystaranie się o nie wiąże się z koniecznością spełnienia kilku wymogów formalnych. Pracownik parabanku musi mieć pewność, że firma ma szansę rozwoju, a pożyczone jej pieniądze nie zostaną zużytkowane niewłaściwie. Choć więc w kampaniach promocyjnych podkreśla się, że pożyczka może być zużytkowana na realizację dowolnego celu gospodarczego, bardzo często jej otrzymanie nie jest możliwe, jeżeli nie przedstawimy biznes planu, który potwierdzi, że jesteśmy poważnymi partnerami. Niemal zawsze pożyczka jest przy tym produktem zawierającym w swoim składzie ubezpieczenie. Jest ono obowiązkowe i trudno walczyć o zamienienie go alternatywnym produktem. Ponownie mamy więc do czynienia z działaniem, które zabezpiecza pozabankową instytucję finansową chroniąc ją przed nieuczciwym postępowaniem z naszej strony.

Pożyczka na rozwój firmy
Popularność pożyczek gotówkowych dla małych firm jest na tyle duża, że mamy dziś do czynienia z przynajmniej kilkoma ich rodzajami. Pożyczkodawcy wychodzą z założenia, że małe firmy nie stanowią monolitu. Kolejne przedsiębiorstwa rozwijają się, dokonują zmian w swojej strukturze, pozyskują nowych klientów i kontrahentów oraz wzmacniają swoją pozycję na rynku. I na tym etapie często niezbędne są im dodatkowe środki finansowe, skoro jednak mamy do czynienia z dojrzałymi przedsiębiorcami, którzy udowodnili już, że warto z nimi współpracować, dlaczego przedsiębiorcy ci mieliby być traktowani tak, jak osoby, które dopiero uczą się zasad rządzących biznesem.
Znakiem rozpoznawczym pożyczek na rozwój jest to, że opiewają na znacznie wyższe kwoty, trudno bowiem nie dostrzec tego, że przekroczenie pewnego poziomu często wymaga naprawdę poważnych inwestycji. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że dłużej można je spłacać, a właściciel firmy może negocjować nie tylko ilość, ale i wysokość rat. Pożyczki na rozwój firmy nadal zawierają w swoim składzie obowiązkowe ubezpieczenie, coraz więcej ich części składowych podlega jednak negocjacji. Przedsiębiorca może także odnawiać je co jakiś czas, każda kolejna pożyczka rozwojowa jest przy tym bardziej atrakcyjna od poprzedniej, pozabankowa instytucja finansowa stara się bowiem nie tylko nagrodzić solidnego klienta, ale również utrzymać go przy sobie.

Zanim weźmiemy pożyczkę
Wielość pożyczek dla małych firm skłania do zastanowienia się nad tym, czy nie okazałyby się one rozwiązaniem idealnym również z naszego punktu widzenia. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że nie wszystkie charakteryzuje jednakowa atrakcyjność. Co więcej, nie każda firma może pozwolić sobie na ich zaciągnięcie i to nawet pomimo tego, że pożyczkodawcy zazwyczaj nie dzielą firm na te, które działają w mniej lub bardziej atrakcyjnych sektorach gospodarki.
Przed zaciągnięciem pożyczki warto więc zastanowić się nad tym, czy jest nam ona potrzebna, a jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że bez niej trudno będzie nam utrzymać się na rynku, – czy będziemy w stanie ją spłacić. Można zatem skontaktować się z doradcą finansowym, który obiektywnie oceni szanse naszej firmy na rynku, nie zaszkodzi również przeanalizować z nim przynajmniej kilka ofert pod kątem ich atrakcyjności. W wyborze najlepszej pożyczki dla małych firm pomocne okazują się również specjalne kalkulatory, sprawdzają się bowiem znakomicie jako symulatory wielkości spłacanych przez nas rat. Osoby zainteresowane pożyczkami nie mogą zapominać też o zestawieniach produktów tego typu. Pojawiają się one nie tylko w prasie branżowej, ale i w Internecie, na uwagę zasługuje przy tym staranność, z jaką są przygotowywane.
Odrobina ostrożności w połączeniu z umiejętnością wyboru naprawdę dobrej oferty może przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Pożyczka dla małych firm rekomendowana jest przez coraz większą grupę przedsiębiorców, warto wiec sprawdzić, czy nie okaże się pomocna także w odniesieniu do naszej firmy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>