Przegląd zagrożeń czyhających na emeryta ubiegającego się o pożyczkę

Emeryci coraz częściej korzystają ze wsparcia finansowego, okazuje się przy tym, że na krok taki decydują się nie tylko wówczas, gdy pożyczka ma służyć im do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Coraz częściej przekonują siebie i nas, że życie wcale nie kończy się po sześćdziesiątce, starając się o pożyczkę lub kredyt myślą więc nie tylko o drogich lekach, ale również o krajowych i zagranicznych wczasach. Teoretycznie, nie mają powodów do narzekania, na krajowym rynku finansowym bez trudu mogą bowiem znaleźć propozycje, którymi warto się zainteresować. W praktyce sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Z jakimi zagrożeniami powinien liczyć się emeryt?
Największym problemem osób starszych, które korzystają ze wsparcia finansowego udzielanego przez banki i firmy pożyczkowe jest niedostateczna wiedza na temat mechanizmów, które rządzą tą gałęzią rynku. Nie brakuje przy tym zarówno klientów wyjątkowo nieufnych, którzy wszędzie doszukują się podstępu, a przez to nie są w stanie realnie ocenić korzyści i zagrożeń, jak i osób naiwnych, przekonanych o tym, że reklamy tanich kredytów i korzystnych pożyczek zawsze mówią o stanie faktycznym. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku o błąd nie jest trudno, często okazuje się przy tym, że udzielenie wsparcia osobom, którego popełniły, jest już niemożliwe.
Innym dylematem, który sprawia, że emeryci są łakomym kąskiem dla różnej maści oszustów, jest charakteryzująca ich nieznajomość własnych praw. Przepisy wprowadzone tak przez krajowego ustawodawcę, jak i przez Unię Europejską nie tylko zapobiegają lichwie, ale także przyczyniają się do tego, że można zrezygnować z rozwiązania, na które zdecydowaliśmy się pochopnie. Niestety, ich znajomość ciągle nie jest powszechna. Problem nie dotyczy tylko osób starszych, również młodzi ludzie przyznają bowiem, że nie wiedzą, czym jest ustawa o kredycie konsumenckim. O ile jednak młodzi klienci banków i pozabankowych instytucji finansowych potrafią szybko nadrobić zaległości wykorzystując w tym celu możliwości wirtualnej sieci, o tyle emeryci pozostają nieświadomi swoich praw nawet wówczas, gdy orientują się, że pożyczka okazała się poważnym błędem.
Mówiąc o zagrożeniach, z jakimi musi liczyć się emeryt wypada wspomnieć także o podatności na manipulowanie, jaka jest ciągle jeszcze charakterystyczna dla osób starszych. Osoba, który dysponuje podstawową wiedzą z zakresu psychologii społecznej potrafi użyć argumentów przekonujących emeryta do produktu finansowego nawet, jeśli nie jest on wcale atrakcyjny, łatwo wskazać bowiem obszary, które wywołują w osobach starszych pewną wrażliwość. Na szczęście, wiele wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości problem ten będzie zanikał, nie brakuje bowiem akcji społecznych uświadamiających emerytom, jak poważnym błędem jest wiara w dobre intencje obcych im ludzi. Smutne jest przede wszystkim to, że wiele osób ciągle jeszcze musi uczyć się tego na własnych błędach.

Zanim zaciągniesz kredyt lub pożyczkę, czyli zbiór rad dla emeryta
Osoba, która zastanawia się, czy pomocna pożyczka dla emerytów w ogóle istnieje, może odetchnąć z ulgą, tak na rynku usług bankowych, jak i wśród ofert parabanków nie brakuje bowiem takich, którymi warto się zainteresować. Oczywiście, w trakcie poszukiwania wskazane jest zachowanie pewnej ostrożności, warte odnotowanie wydaje się jednak to, że rady udzielane emerytom nie różnią się zasadniczo od wskazówek, które kierujemy do innych grup zainteresowanych wsparciem finansowym. Jakie to rady?
1. Nie wolno przywiązywać się do treści reklamowych – nawet, jeśli informacje podane w czasie reklamy są zgodne z treścią oferty, wcale nie musimy uzyskać wszystkich danych pozwalających na prawidłową ocenę pożyczki lub kredytu.
2. Warto pamiętać o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania znanej też jako RRSO. Obowiązek jej podania spoczywa na każdym podmiocie udzielającym kredytów lub pożyczek, ten praktyczny wskaźnik jest zaś wysoko ceniony przede wszystkim dlatego, że uzmysławia nam, jaki jest rzeczywisty koszt wsparcia finansowego.
3. Nie jest wskazane wybieranie kredytów lub pożyczek pod presją. Jeśli słyszymy, że jest to niezwykła okazja, musimy jednak zdecydować natychmiast, czy chcemy z niej skorzystać, czy też nie, najprawdopodobniej jesteśmy kandydatami na ofiarę oszustwa.
4. Nie wolno wpłacać żadnych pieniędzy jeszcze przed uzyskaniem wsparcia finansowego. Jest to strategia stosowana przez oszustów już od wielu lat, zatrważające wydaje się jednak to, że nadal mamy do czynienia z osobami nie dość czujnymi, które dają się nabrać na tego rodzaju manewr.
5. Warto konsultować każdą wątpliwość. Co ważne, partnerem do rozmowy nie powinien być wyłącznie pracownik instytucji finansowej, z którą negocjujemy przyznanie nam wsparcia finansowego. Niekiedy bardziej pomocny jest syn, siostrzeniec, córka, a nawet – sąsiadka z klatki obok.
6. Nawet drobna pożyczka może być pierwszym krokiem na drodze ku spirali długów, przed jej zaciągnięciem zastanówmy się zatem nad tym, czy mówimy o wsparciu, które jest nam rzeczywiście potrzebne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>