Pożyczki dla małych firm na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Otwarcie działalności gospodarczej jest często jedynym sposobem, aby wyrwać się z bezrobocia. W I kwartale 2014 roku stopa bezrobocia rejestrowanego, podawana w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła 13,5%. W wielu regionach naszego kraju brakuje pracy, albo też oferty nie są dostosowane do potrzeb bezrobotnych. Paradoksalnie, bywa i tak, że pracodawcy nie mogą przez wiele miesięcy znaleźć odpowiedniego pracownika do pracy na wyznaczonym stanowisku, a sami bezrobotni bezskutecznie szukają firmy, która mogłaby ich zatrudnić. Jeśli poszukiwania zatrudnienia nie dają rezultatów, być może warto rozważyć możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej – na początek na niewielką skalę, w sektorze MSP, aby zobaczyć, czy taka firma ma rację bytu na docelowym rynku i będzie mogła być źródłem dochodów dla przedsiębiorcy. Problem w tym, że nawet rozpoczęcie działalności firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw pociąga za sobą określone wydatki, które młody właściciel musi pokryć ze środków własnych lub z pożyczonych pieniędzy. Pożyczki dla małych firm w polskich bankach są mało dostępne, dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę parabankową oraz na możliwość pozyskania dotacji na otwarcie działalności gospodarczej przez osobę bezrobotną.

Uruchomienie działalności w inkubatorach przedsiębiorczości
Za cenę 250 zł miesięcznie młody przedsiębiorca, przede wszystkim student lub absolwent wyższej uczelni, ma możliwość uruchomienia „firmy na próbę” w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Opłata wnoszona miesięcznie przez uczestnika AIP jest przekazywana na rzecz opłacenia wszystkich usługodawców inkubatorów. Przedsiębiorca nie rejestruje się w takim przypadku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale prowadzi działalność gospodarczą korzystając z osobowości prawnej inkubatorów. Wystawia faktury na nazwę AIP i jego adres, choć samodzielnie uzyskuje dochody i opłaca podatek VAT czy podatek dochodowy. Może skorzystać z pomocy księgowych czy doradców prawnych z AIP. Firmę można w ten sposób prowadzić przez nawet 2 lata i sprawdzić, czy rzeczywiście jest ona dobrym pomysłem biznesowym. Ponadto, gdyby pomysł nie sprawdził się w praktyce, zawsze można zamknąć działalność bez konieczności wyrejestrowania firmy z CEIDG.

Kredyt dla młodych firm
Banki mają ograniczoną ofertę na kredyty dla początkujących przedsiębiorców. Tylko trzy banki są skłonne udzielić kredytów dla młodych firm, bez stażu rynkowego. Będzie to Idea Bank, oferujący do 350 tys. zł kredytu na 10 lat. W swojej ofercie ma „Kredyt na start + rok bez ZUS”. W mBanku klient również będzie mógł już od pierwszego dnia po zarejestrowaniu działalności gospodarczej zaciągnąć kredyt do 10 000 zł, o ile otworzy i będzie aktywnie korzystał z rachunku firmowego mBiznes Konto. Ostatnim bankiem, który ma w ofercie kredyt na start działalności, jest PKO BP. Daje on możliwość skorzystania z dopuszczalnego salda debetowego od chwili otwarcia rachunku.
Ciekawą ofertę dla początkujących przedsiębiorców ma Idea Bank, oferujący „Kredyt ze wsparciem unijnym”. W ramach takiego kredytu młody przedsiębiorca może pozyskać gotówkę i przeznaczyć ją na rozwój rozpoczętej działalności gospodarczej albo na pozyskanie kapitału na inwestycje w dojrzałe przedsiębiorstwo. Taki kredyt sprawdzi się przede wszystkim wówczas, gdy przedsiębiorca, z racji krótkiego stażu rynkowego, nie może wziąć kredytu firmowego w wielu bankach. „Kredyt ze wsparciem unijnym” jest udzielany przez Idea Bank we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013. Może mieć postać kredytu na start, dla dopiero zakładanych lub krótko działających firm, bądź kredytu obrotowego dla przedsiębiorstw mających już jakikolwiek staż rynkowy. W ramach kredytu Idea Bank udzieli finansowania do kwoty 350 tys. zł w ramach kredytu na start oraz do 500 tys. zł w ramach kredytu inwestycyjnego.

Pożyczki dla przedsiębiorców
Poza sektorem bankowym również młodzi przedsiębiorcy mogą poszukać oferty na zewnętrzne finansowanie startu swojej działalności. Pożyczki dla małych firm udzielane są między innymi przez firmy pozabankowe Provident czy Profi Credit. W pierwszym przypadku młody przedsiębiorca może otrzymać kredyt na dowolny cel w kwocie od 200 zł do nawet 10 000 zł, bez konieczności dopełniania skomplikowanych formalności w bankach. Z Profi Credit kredyt dla firmy, w ramach pożyczki biznesowej mogą uzyskać finansowanie w kwocie od 5 000 zł do nawet 20 000 zł, bez zabezpieczeń spłaty. Pożyczki dla małych firm występują na rynku, choć ich oferta nie jest tak szeroka, jak asortyment produktów kredytowych przygotowany dla dużych graczy rynkowych, o ustabilizowanej pozycji.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>