Nie sposób nie zauważyć, że żyje nam się coraz lepiej, jeszcze 10 lat temu poziom życia w Polsce wynosił niecałe 50% przeciętnego poziomu krajów unijnych, dzisiaj jest to ponad dwie trzecie średniej unijnej. Nie oznacza to jednak, że całe społeczeństwo żyje w dobrobycie, wręcz przeciwnie, miliony rodzin i osób indywidualnych ma kłopoty z zachowaniem równowagi budżetowej, a chęć czy konieczność zakupu czegoś nowego jest równoznaczna w ich przypadku z zaciągnięciem zobowiązania finansowego w postaci kredytu czy pożyczki.
Ostrożny sektor bankowy
Wiele osób znajdujących się w tego rodzaju sytuacji korzysta z któregoś z instrumentów bankowych, kredytu gotówkowego bądź innego, limitu w koncie osobistym, karty kredytowej. Jednak oferta bankowa nie jest dostępna dla każdego, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą duże sumy pieniędzy lub zarobki potencjalnego klienta są zbyt niskie. Nic dziwnego, że kwitnie sektor usług pozabankowych, ponieważ tylko tam w większości przypadków jest możliwa do uzyskania pomocna pożyczka na lepsze życie, czyli sfinansowanie nie tyle luksusów, co przedsięwzięć, które czynią nasze życie nieco łatwiejszym i przyjemniejszym. Firmy pożyczkowe działające poza systemem bankowym nie podlegają restrykcyjnemu prawu bankowemu, dlatego też ich podejście do możliwości finansowych klienta, a co za tym idzie do gwarancji spłaty pożyczki, jest bardziej liberalne, niż ma to miejsce w przypadku banków. Z drugiej strony trzeba przyznać, że ostrożność banków jest w znacznym stopniu uzasadniona, bowiem to właśnie upadek banków zapoczątkował ostatni światowy kryzys, którego skutki odczuwalne są do dzisiaj. Regulacje prawne i specjalnie powołany do kontroli organ, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego, mają za zadanie uchronić sektor bankowy przed nadmiernym i nieostrożnym przydzielaniem kredytów, co oznaczałoby zbyt duże ryzyko niewypłacalności i w konsekwencji mogłoby doprowadzić do zapaści bankowej branży.
Pożyczki dla zadłużonych
W odróżnieniu od instytucji bankowych firmy pożyczkowe, chociaż naturalnie podlegają przepisom prawa ogólnego, nie są zobowiązane do przestrzegania szczegółowych regulacji, jakie odnoszą się do kredytów udzielanych przez banki. Stąd powszechnie spotykane w ich ofertach zapewnienie, że nie sprawdzają klientów w Biurze Informacji Kredytowej, a do uzyskania pożyczki w wielu wypadkach wystarczy dowód osobisty. Z całą pewnością ich usługi są dla wielu osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej jedynym zazwyczaj sposobem na pozyskanie środków finansowych niezbędnych dla zaspokojenia podstawowych potrzeb, czy na spłatę dotychczasowego zadłużenia. W długi można popaść z wielu powodów i nie zawsze jest to wynikiem beztroskiego traktowania pieniędzy. Utrata pracy, poważna choroba, wypadek komunikacyjny, jest mnóstwo okoliczności, które mogą przyczynić się do powstania zobowiązań finansowych, szczególnie w sytuacji wspomnianej wcześniej, a bardzo niestety często spotykanej, mianowicie napiętego budżetu domowego. Nadmierne zobowiązania, zaległości czy opóźnienia w ich spłacie, egzekucja komornicza spowodowana długami, wszystko to buduje nam negatywną historię w Biurze Informacji Kredytowej i oznacza automatycznie zerowe szanse na uzyskanie kredytu w banku. Nie ulega wątpliwości, że popularność pożyczek pozabankowych jest w znacznej mierze rezultatem występowania tego typu zjawisk na szeroką skalę.
Łatwiej tutaj niż w banku
W zakresie usług kredytowych pozabankowych najczęściej sięgamy po tak zwane szybkie pożyczki, czyli chwilówki, które z reguły opiewają na stosunkowo niewielkie kwoty i wiążą się z krótkim terminem spłaty. Na polskim rynku pojawiły się jednak także firmy oferujące duże pożyczki gotówkowe, rzędu kilkudziesięciu tysięcy i rozkładane na kilka lat. Okazuje się bowiem, że coraz częściej do firm pożyczkowych trafiają osoby, które ani nie są zadłużone, ani nie mają kłopotów z BIK, zatem nie miałyby problemów z zaciągnięciem kredytu bankowego. Tak więc pomocna pożyczka na lepsze życie zaciągnięta w systemie pozabankowym jest dla nich nie tyle koniecznością, co wyborem bardziej atrakcyjnej oferty. Dlaczego postanawiają uprzyjemnić sobie życie przy pomocy tego instrumentu finansowego, a nie kredytu bankowego? Zdaje się, że decydujące znaczenie ma w tym przypadku kwestia formalności i czasu oczekiwania na decyzję.
Wspomniane wcześniej rygorystyczne przepisy prawa bankowego wymagają wnikliwej weryfikacji możliwości finansowych klienta, co oznacza dla niego konieczność zgromadzenia i przedstawienia całego szeregu dokumentów potwierdzających dochody, stan posiadania, inne zobowiązania, wydatki na utrzymanie itd. w szczególnie trudnej sytuacji są osoby uzyskujące dochody z innych źródeł niż umowa o pracę – własnej działalności, umowy zlecenia czy o dzieło. Banki nie zbyt lubią i ufają takim dochodom i domagają się szczegółowego ich udokumentowania. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób czuje się tym zniechęconych i wolą zapłacić trochę drożej za pożyczkę komercyjną, niż borykać się z bankiem i przedkładać stosy dokumentów.