Każdego roku przybywają tysiące emerytów. Zmniejszają się jednak ich emerytury, co zdecydowanie zwiększa chęć lub czasami wręcz potrzebę ubiegania się o stosowny kredyt. Z jakiej oferty mogą skorzystać osoby, które przebywają na emeryturze? Jak okazuje się, posiadają oni kilka całkiem atrakcyjnych rozwiązań – nie bez powodu mówi się o tym, że to właśnie emeryci każdego roku korzystają dość licznie z usług bankowych. Łączna suma branych przez nich pożyczek wynosi obecnie prawie 500 milionów złotych, przy czym ta suma nieustannie wzrasta.
Czy to takie proste?
Wszystko zależy od oferty przedstawianej przez poszczególne banki, ich wymagań, dokumentów, jakie przedstawiać, oraz, co najważniejsze, od aktualnej wysokości emerytury. Im jest ona większa, tym wyższe szanse na to, że zainteresowana osoba dostanie pożyczkę, o którą ubiega. Trzeba tylko pamiętać o tym, że raczej w żadnym przypadku kwota otrzymana od banku nie będzie zbyt wysoka. Najczęściej można spotkać się z pożyczkami, których wartość nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych – banki po prostu boją się tego, że nigdy nie do końca wiadomo, jaką zdolnością spłacania kredytu wykaże się emeryt oraz tego, czy w jego życiu nie pojawią się akurat jakiekolwiek zdarzenia losowe, które ograniczałyby wywiązywanie się z przedstawionych w umowie zasad.
Jak na to reagują banki?
Opinie banków na temat emerytów korzystających z kredytów są bardzo podzielone. Można to zauważyć bardzo szybko, zapoznając się z poszczególnymi ofertami przedstawianymi przez nie. Niektóre banki wolą nie ryzykować, uważając, że emeryci rzadko kiedy posiadają wystarczająco pieniędzy, aby wykazać się całkowitą zdolnością spłacania poszczególnych rat. Co więcej, charakteryzują się podeszłym lub przynajmniej zaawansowanym wiekiem, w związku z czym szanse na to, że nie zdążą spłacić swojego długu ze względu na czynniki losowe są dość wysokie.
Większość banków jednak stara się nie ograniczać swojej oferty, prezentując dość ciekawe rozwiązania również zainteresowanym emerytom. To właśnie oni często zgłaszają się do nich o pomoc i, co najważniejsze, podpisywana przez obie strony umowa przedstawia atrakcyjne dla każdej ze stron zasady. Bank ustala takie warunki, które pozwolą mu cieszyć się maksymalną pewnością, że klient na pewno wykaże się odpowiednią wypłacalnością (żeby uzyskać pożyczkę, musi on przedstawić wszystkie ważne dokumenty, które następnie są odpowiednio weryfikowane), podczas gdy emeryt cieszy się możliwością uzyskania określonego wsparcia finansowego.
Jak znaleźć najlepszą ofertę?
Możliwości, z jakich mogą skorzystać emeryci, są bardzo ograniczone. Z tego względu zapoznanie się z poszczególnymi ofertami na pewno nie zabiera zbyt wiele czasu. Warto więc zawsze poświęcić chwilę na przeanalizowanie poszczególnych warunków umowy. Pożyczka na emeryturze wciąż nie jest bardzo popularnym rozwiązaniem i dlatego warunki, w oparciu o które jest ona udzielana, mogą znacząco różnić się od siebie.
Wśród banków, które zajmują się świadczeniem usług kredytowych osobom na emeryturze, znajdują się między innymi Bank Zachodni WBK, Eurobank, Multibank, Kredyt Bank, BPH czy PKP BP. Pomocy nie można szukać na przykład w Banku Milenium czy w City Handlowym, które po prostu nie oferują usług kredytowych dla emerytów i na pewno nie przyjmują jakichkolwiek wniosków z nimi związanych. W przypadku banków, które zajmują się udzielaniem pożyczek dla emerytów można natomiast natrafić na ciekawe oferty – pożyczkę można dostać już wtedy, kiedy wartość emerytury przekracza tysiąc złotych. Im wyższa, tym lepiej, ale to raczej oczywiste.
Jak znaleźć najciekawszą ofertę oraz na co zwracać uwagę? Szczegółów, które czasami mogą odgrywać naprawdę istotną rolę, jest dość sporo. Warto spojrzeć na kilka najbardziej popularnych przykładów oraz poddać je dokładnej analizie, aby w ten sposób móc wyciągnąć stosowne wnioski.
Jeżeli chodzi o pożyczki udzielane osobom z niską emeryturą (taką, której wartość nie przekracza 1500 złotych), warto wspomnieć o ofercie, jaką przedstawia Polbank. Na tle wszystkich pozostałych banków obecnie wypada on najciekawiej i nic nie wskazuje na to, żeby jego oferta mogła wciągu kilku kolejnych lat stać się mniej atrakcyjna. Zajmuje się on udzielaniem kredyt o wysokości do 18 tysięcy złotych, przy czym poszczególne raty, bez względu na ich wysokość, bez najmniejszego problemu można rozłożyć nawet trzy lata (właściwie większość banków przedstawia w swojej ofercie kredyty, których okres spłacania wynosi właśnie 36 miesięcy). Warto jednak zauważyć, że osoby, których wartość emerytury przekracza 1400 złotych), mogą ubiegać się o kredyt o wyższej wartości. W przypadku opisanego już powyżej Polbanku może to być nawet 25 tysięcy złotych, jednak z reguły, korzystaj z ofert innych banków, dobrze jest nastawiać się na pożyczkę na emeryturze o wartości, która nie przekracza 19 tysięcy złotych.
Emeryci z ofert pożyczek bankowych mogą skorzystać tylko i wyłącznie po spełnieniu określonych warunków i po przekazaniu wszystkich istotnych dokumentów. Chociaż banków, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług, wciąż jest niewiele, często bez najmniejszego problemu można trafić na taką, która prezentuje się dość ciekawie i atrakcyjnie.