Pożyczka dla wszystkich, czyli kto może liczyć na wsparcie instytucji finansowych

W życiu każdego z nas zdarzają się momenty, że potrzebujemy sporej gotówki, podczas gdy na naszym koncie trudno znaleźć jakiekolwiek, chociażby skromne oszczędności. Odkładanie pieniędzy na czarną godzinę z roku na rok przychodzi nam coraz trudniej. Blisko połowa Polaków przyznaje się, że nie posiada żadnych zapasów finansowych. Eksperci zgodnie twierdzą, że istnieją dwie podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwsza z nich to oczywiście niskie zarobki. Szacuje się, że około 70% naszych rodaków pracuje za wynagrodzenie poniżej średniej krajowej. W zderzeniu z galopującymi cenami towarów i usług mała pensja nie pozostawia możliwości oszczędzania nawet tym z nas, którzy nie mają problemu z kontrolą nad domowym budżetem. Drugi powód braku zasobów na naszych kontach to czyhające na nas zewsząd pokusy. Wyprzedaże i okazje cenowe sprawiają, że trudno jest nam się powstrzymać przed zakupami.

Polacy coraz chętniej biorą pożyczki
Dane statystyczne pokazują, że z roku na rok Polacy coraz chętniej sięgają po pożyczki udzielane przez banki i instytucje parabankowe. Szczególnie pozytywnie nastawieni są do nich młodzi ludzie, dla których odroczony okres zapłaty za dobra materialne jest doskonałym sposobem na życie. Do zaciągnięcia pożyczki przyznaje się blisko 50% ludzi, którzy nie skończyli jeszcze 25 roku życia i 70% osób przed 35 rokiem życia. Banki widząc rosnące zapotrzebowanie klientów starają się dopasować swoją ofertę do zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej, poszerzając nieustannie grono potencjalnych klientów. O mobilności instytucji finansowych, dla których priorytetem jest klient może świadczyć fakt, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu spora część dzisiejszych kredytobiorców nie mogłaby liczyć na wsparcie finansowe ze strony banku.

Zmiany na korzyść kredytobiorców
Jedną z największych modyfikacji wprowadzonych w ostatnim czasie przez banki jest możliwość zaciągnięcia pożyczki przez osoby nieposiadające stałego zatrudnienia, czyli pracujące w ramach umowy cywilnoprawnej. Młodzi ludzie rozpoczynający swoją karierę zawodową bardzo często nie otrzymują od pracodawcy umowy o pracę, co jeszcze do niedawna dyskwalifikowało ich w próbach ubiegania się o kredyt. W chwili obecnej szereg banków wychodzi im naprzeciw, weryfikując zdolność kredytową na podstawie umów z ostatnich 6-12 miesięcy. Duże znaczenie w wielu przypadkach mają listy intencyjne od pracodawców, w których zaznaczają oni, że przewidują zatrudnianie pracownika przez najbliższe miesiące. Sporo udogodnień czeka również rolników, dla których do niedawna drzwi banku były zamknięte. Właściciel gospodarstwa rolnego może udowodnić swoją zdolność kredytową przedstawiając zaświadczenie z Urzędu Gminy ukazujące ilość hektarów przeliczeniowych lub okazując się fakturami za sprzedaż płodów rolnych, mleka i zwierząt za ostatni rok. Dobra informacja czeka również na osoby samotne. Nienaganna historia kredytowa i zarobki nawet na średnim poziomie otwierają możliwość uzyskania nie tylko pożyczki gotówkowej, ale również kredytu mieszkaniowego. Reasumując, pomocna pożyczka dla wszystkich, którzy wykazują dochody nie stanowi już problemu

Parabanki – pożyczka bez formalności
W klasycznym banku trudność z uzyskaniem pożyczki mogą napotkać osoby bezrobotne, zadłużone lub klienci, którzy w przeszłości nie wywiązywali się sumiennie ze swoich zobowiązań. Na kredyt nie mogą również liczyć młodzi przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą. W sytuacji, kiedy banki jednogłośnie odmawiają prawa do kredytu, a potrzeba większej gotówki spędza nam sen z powiek, jedynym rozwiązaniem może okazać się pomocna pożyczka dla wszystkich udzielana przez instytucje parabankowe. Jej największą zaletą jest minimum formalności. W większości przypadków wystarczy jedynie okazać dowód osobisty, aby jeszcze tego samego dnia otrzymać określoną sumę pieniędzy. Ich zdecydowanym minusem jest bardzo wysoki koszt, co sprawia, że niejednokrotnie będziemy zobowiązani zwrócić wielokrotność zadłużenia.

Kredyt mieszkaniowy – dlaczego tak wielu klientów spotyka się z odmową banku?
Eksperci w zakresie bankowości nie ukrywają, że o ile z uzyskaniem klasycznej pożyczki gotówkowej większość z nas nie powinna mieć problemów, o tyle kłopoty mogą pojawić się w chwili, kiedy ubiegamy się o kredyt na mieszkanie. W tym przypadku zdolność kredytowa obejmuje nie tylko szereg czynników, takich jak wysokość zarobków, rodzaj zatrudnienia czy sytuacja rodzinna, ale również jest określona przez wysokość wkładu własnego. Spora suma pieniędzy, jaką musimy przygotować na start w wielu przypadkach pozostaje poza granicami możliwości młodych ludzi, zaczynających pracę i otrzymujących niewielkie wynagrodzenie. Jedynym sposobem pozostaje wówczas zwrócenie się o pomoc do najbliższych lub mozolne gromadzenie środków, które pozwolą w przyszłości podjąć próbę uzyskania długoterminowego kredytu mieszkaniowego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>