Poradnik dla emeryta myślącego o zaciągnięciu pożyczki

Osoby starsze również mają zarówno swoje marzenia, jak i prawo do tego, aby dążyć do ich spełnienia. Niestety, często wymagają one zaangażowania określonych środków finansowych, a te nie muszą być w danej chwili przeznaczone do naszej dyspozycji. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być pożyczka dla emerytów, bardzo często okazuje się jednak, że zarówno jej zaciąganie, jak i spłata, jest w stanie budzić szereg wątpliwości. Aby się z nimi uporać warto zapoznać się z poradnikiem, który pomoże seniorowi pokonać obawy i maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie otwiera przed nim system bankowy.

Zasada pierwsza – nigdy nie wybieraj pożyczki sam
Osoby starsze zazwyczaj nie dysponują dobrym rozeznaniem wówczas, gdy w grę wchodzą kwestie związane z szeroko rozumianą ekonomią. Nie jest to powód do wstydu, w czasach ich młodości gospodarka wolnorynkowa nie wyglądała bowiem tak, jak teraz. Niestety, trudno liczyć na to, że pożyczkodawcy, liczący przede wszystkim na pomnożenie własnych zysków, będą wyrozumiali i pomogą seniorowi w wyborze naprawdę atrakcyjnej oferty. Decydując się na pożyczkę gotówkową warto zatem zapewnić sobie wsparcie osoby, która zna się na kwestiach związanych z jej zaciąganiem i spłatą i jest w stanie doradzić emerytowi najlepsze rozwiązanie.
Wybór doradcy nie jest łatwy, warto jednak docenić to, że obecnie otwiera się przed nami szereg możliwości, o których do niedawna nie było mowy. Możemy zatem liczyć już nie tylko na wsparcie członka naszej rodziny, ale również na radę profesjonalnego doradcy finansowego. Pomocne okazują się również strony internetowe firm udzielających pożyczek emerytom, opinie umieszczone na forach oraz zestawienia pożyczek, które są nie tylko coraz bardziej czytelne, ale również aktualizowane z duża częstotliwością.

Zasada druga – nie zwracaj uwagi wyłącznie na oprocentowanie nominalne
Pożyczkodawcy są na ogół znakomitymi specami od reklamy, nie mają więc problemu z przyciągnięciem uwagi osób starszych. Często kuszą więc wizją pożyczki bez zbędnych zaświadczeń, z niską prowizją i możliwej do uzyskania bez konieczności wychodzenia z domu. Trudno nie zgodzić się z tym, że perspektywa wsparcia, które łączy się z tak wieloma udogodnieniami jest niezwykle kusząca, warto jednak zastanowić się nad tym, czy za reklamowymi hasłami nie kryje się coś więcej.
Na koszt pożyczki składa się nie tylko oprocentowanie nominalne, ale także: prowizja, opłaty administracyjne, opłaty przygotowawcze, należności, które należy uiszczać w związku ze spłatą pożyczki w domu klienta, a nawet – koszty związane z wykupieniem ubezpieczenia. Nawet, jeśli jeden ze wspomnianych tu wskaźników jest zwodniczo niski, inne mogą sprawić, że w ogólnym rozrachunku nie będzie to wcale istotne. Warto zatem zwracać uwagę na wszystkie koszty związane z zaciągnięciem i spłacaniem zobowiązania finansowego. Co ważne, na straconej pozycji nie znajdujemy się nawet wówczas, gdy ich znalezienie sprawia nam pewne problemy, w takiej sytuacji bowiem pomocna okazuje się rzeczywista roczna stopa oprocentowania znana także jako RRSO. Pożyczkodawca nie może unikać jej podania nawet, jeśli bardzo by tego chciał, a my, zestawiając ze sobą wielkość RRSO kilku produktów, jesteśmy w stanie dostrzec koszty, z których istnienia wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Zasada trzecia – negocjuj
Czy warunki, na jakich jest przyznawana pożyczka mogą ulec zmianie? Gdy podpiszemy już umowę, nie możemy na to liczyć, dopóki jednak nie złożyliśmy swojego podpisu na tego rodzaju dokumencie, mamy znacznie więcej możliwości niż bylibyśmy skłonni przypuszczać. Jeśli więc warunki przyznawania pożyczki dla seniorów budzą nasze wątpliwości, starajmy się wpłynąć na ich zmianę. Najłatwiej wynegocjować wysokość rat, jeśli więc wydaje się nam, że kwota, która będziemy musieli płacić co miesiąc jest zbyt wysoka, oczekujmy jej zmniejszenia przez wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Negocjacji podlega również dzień, w którym będziemy spłacali ratę, a nawet niektóre koszty dodatkowe związane z zaciągnięciem pożyczki. Z całą pewnością nie musimy godzić się na to, aby do naszego domu przychodził pracownik parabanku, jeśli opanowaliśmy już zasady korzystania z Internetu i potrafimy samodzielnie dokonać przelewu bankowego. Co ciekawe, jeśli jesteśmy zainteresowani wyższą kwotą pożyczki, a instytucja finansowa uznaje, że jesteśmy w stanie uporać się z takim zobowiązaniem, możemy liczyć i na to, że wynegocjujemy zmniejszenie wysokości prowizji.

Zasada czwarta – masz 14 dni na odstąpienie od umowy
A co z sytuacją, w której mamy świadomość tego, że się pospieszyliśmy, daliśmy się skusić na kiepskie rozwiązanie i już teraz podejrzewamy, że wcale nie musimy uporać się z wyzwaniem, które przed nami staje? Nawet w takiej sytuacji nie stoimy na straconej pozycji, nie wolno nam bowiem zapominać o tym, że zawsze wolno nam odstąpić od umowy. Mamy na to 14 dni i w tym czasie nie musimy nawet podawać przyczyn naszej rezygnacji. Nie musimy też obawiać się o wysokie koszty takiej decyzji, parabank może bowiem obciążyć nas jedynie tymi, które dotyczą okresu pomiędzy zaciągnięciem zobowiązania, a rezygnacją z niego.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>