Nie tylko kredyt gotówkowy – różne źródła finansowania

W życiu każdego z nas pojawiają się sytuacje, kiedy nagle potrzebujemy większej sumy pieniędzy, przekraczającej aktualny stan naszego posiadania. Możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych jest sporo, jednak wybór jednego z dostępnych sposobów finansowania powinien wynikać z rzetelnie przeprowadzonej kalkulacji biorącej pod uwagę kilka różnych kwestii.

Najpierw określ cel pożyczki
Zasadniczą sprawą jest określenie celu, to jest sprecyzowanie, czemu pozyskane pieniądze mają służyć. Od tego zależy bowiem nie tylko wybór rodzaju kredytu czy pożyczki, ale przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy w ogóle w konkretnej sytuacji kredyt jest nam potrzebny i czy ewentualnie istnieje inna możliwość wejścia w posiadanie czegoś, o czym marzymy? Klasycznym przykładem tego rodzaju alternatywy może być następująca sytuacja – pewnego dnia pojawia się silna potrzeba nabycia samochodu, w związku z czym pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy, to kredyt samochodowy. Tymczasem okazuje się, że równie dobrze można skorzystać z opcji leasingu, a także z długoterminowego wynajmu. Okazać się może zatem, że kredyt jako taki wcale nie był potrzebny.

Rodzaj finansowania zależy od rodzaju wydatków
Określenie celu jest też o tyle istotne, że decyduje o formie finansowania. Wiadomo powszechnie, że w przypadku zakupu domu czy mieszkania, będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, samochodu lub motocykla – samochodowy, jeśli mamy kłopoty ze spłatami różnych należności, o kredyt konsolidacyjny. Natomiast gdzie szukać środków finansowych na inne cele? Czy jeśli na przykład potrzebna jest stosunkowo niewysoka pożyczka na męskie zakupy, do dyspozycji jest tylko kredyt gotówkowy? Tutaj znowu pojawia się kilka opcji, które warto rozważyć.
Po pierwsze – kredyt gotówkowy. Banki i instytucje parabankowe prześcigają się w ofertach tego rodzaju pożyczek, proponując najrozmaitsze promocje i atrakcyjne warunki. Z całą pewnością wobec ostrej rywalizacji poszczególnych kredytodawców, konsumentowi łatwiej jest znaleźć korzystną dla siebie ofertę. Trzeba jednakże mieć świadomość, że istnieją jeszcze inne możliwości sfinansowania danego przedsięwzięcia, które mogą okazać się i tańsze, i lepsze. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy potrzebujemy i jak szybko zamierzamy dług spłacić.

A może kredyt odnawialny?
Pierwszą, najbardziej oczywistą i najniżej oprocentowaną formą dofinansowania jest kredyt odnawialny w koncie osobistym. Jest on z reguły dostępny dla wszystkich posiadaczy rachunków bankowych, nawet dla osób o niskich dochodach, albowiem bank indywidualnie określa limit adekwatny do możliwości finansowych posiadacza konta. Kredyt odnawialny jest znacznie tańszy niż kredyt gotówkowy i łatwiej dostępny, przy tym daje możliwość swobodnego decydowania o wysokości aktualnie pożyczanych, w miarę potrzeby, środków. Jedynym minusem tego instrumentu finansowego, wynikającym paradoksalnie z jego dostępności, jest to, że bardzo szybko przyzwyczajamy się do zwiększonego stanu konta traktując pożyczone pieniądze jak własne i zapominając niekiedy, że w końcu trzeba będzie je spłacić. Mimo to, niezależnie od tego, czy akurat potrzebna jest nam pożyczka na męskie zakupy, czy sfinansowanie rodzinnych wczasów, warto taką opcję uzyskania dodatkowych pieniędzy rozważyć.

Karta kredytowa też bywa przydatna
Kiedy w grę wchodzi jednorazowy, większy wydatek, który jednak mamy zamiar spłacić w bardzo krótkim terminie, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z karty kredytowej. Karta kredytowa absolutnie nie nadaje się do wypłacania gotówki, chociaż oczywiście taka możliwość istnieje, jednak trzeba pamiętać, że jest to najbardziej kosztowny, a zatem zupełnie nieopłacalny sposób pozyskiwania pieniędzy. Natomiast opłacenie kartą zakupów, pod warunkiem uregulowania należności w krótkim terminie, tak zwanym bezodsetkowym, oznacza, że skorzystaliśmy z kredytu bankowego całkiem za darmo! Jest to na tyle dobre rozwiązanie, że niektórzy specjaliści od finansów wręcz doradzają maksymalne korzystanie z okresu bezprocentowego na karcie kredytowej i lokowanie zaoszczędzonych tym sposobem środków własnych na koncie oszczędnościowym, wyliczając, że da się tą metodą zarobić spore pieniądze.

Rzeczywiste koszty kredytu gotówkowego
Oczywiście zawsze pozostaje w odwodzie kredyt gotówkowy, kiedy z jakiś względów nie możemy skorzystać z innych źródeł finansowych. Jak już wspomniano, wobec obfitości rynkowych ofert, można wybrać najkorzystniejszą w naszym przypadku propozycję bez większego problemu. W banku, a w ostateczności w firmie pożyczkowej, pożyczka na męskie zakupy, wyjazd rodzinny, czy sprzęt elektroniczny, jest stosunkowo łatwa do uzyskania. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu warunków, a przede wszystkim wysokości oprocentowania. Najczęściej bowiem bierzemy pod uwagę oprocentowanie nominalne, które może nas skusić swoim niskim poziomem, zapominając, że nie ono jest najważniejsze – najważniejsza jest tak zwana Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), ponieważ to ona uwzględnia wszystkie, a więc i dodatkowe koszty związane z kredytem, czego nie pokazuje eksponowane na ogół przez instytucje finansowe oprocentowanie nominalne. Dopiero wtedy, po porównaniu RRSO w różnych ofertach kredytowych, możemy przekonać się o autentycznej cenie kredytu czy pożyczki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>