Nauczyciele zarabiają mało – jak podreperować ich budżet?

Panuje powszechne przekonanie, że zarobki nauczycieli w Polsce są bardzo niskie. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich tydzień pracy jest o ponad połowę krótszy od tygodnia pracy zwyczajnego pracownika. Nauczyciele wykonują swój zawód będąc zatrudnionym na podstawie tzw. Karty nauczyciela. Nawet niskie zarobki nie będą dla nich realną przeszkodą w pozyskaniu kredytu czy pożyczki, ponieważ profesja nauczyciela jest postrzegana jako zawód zaufania publicznego. Banki i parabanki chętnie udzielają pożyczek dla takiej grupy zawodowej. Pożyczki dla nauczycieli mogą mieć ponadto dużo lepsze warunki zaciągania i spłaty niż kredyty kierowane do klientów standardowych.

Ile wynosi pensja nauczycielska?
Wynagrodzenie gwarantowane Kartą nauczyciela dla pracowników oświaty wcale nie jest tak niskie, jak mogłoby się wydawać. Od 1 września 2014 roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli* będą wynosiły od 1513 zł do 3109 zł. Natomiast już średnie wynagrodzenie tej grupy zawodowej będzie wynosiło od 2718 zł do 5000 zł. Warto podkreślić, że na mocy Karty nauczyciela, minister edukacji w każdym roku wyznacza wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli, które publikowane są w Dzienniku Ustaw. Nauczyciele w roku bieżącym nie mogą liczyć na podwyżki, bowiem stawki ich wynagrodzenia pozostają na niezmienionym poziomie od 1 września 2012 roku. Nauczyciele stażyści zarobią 2717,59 zł, nauczyciele kontraktowi 3016,52 zł, nauczyciele mianowani 3913,33 zł, a nauczyciele dyplomowani ponad 5000 zł miesięcznie.
Czy takie zarobki nauczycieli będą wystarczające, aby mieli oni szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej na złożony wniosek do banku lub do firmy pożyczkowej?

Dedykowane kredyty dla nauczycieli
Profesja osoby wnioskującej o kredyt w banku ma niebagatelne znaczenie przy wydawaniu decyzji kredytowej. Szybciej kredyt otrzyma osoba prezentująca zawód zaufania publicznego, niż przedsiębiorca czy zwykły pracownik fizyczny. Banki preferują kredytobiorców o określonych zawodach. Między innymi chodzi tu o pracowników sfery budżetowej. Nauczyciele mogą więc liczyć na uzyskanie w bankach pewnych przywilejów i preferencyjnych warunków kredytowania. Przy obliczaniu zdolności kredytowej i określaniu tzw. scoringu kredytowego, zawód jest jednym z czynników wpływających na końcowy wynik. Nauczyciele ubiegając się o kredyt mogą otrzymać go z niższym oprocentowaniem i niższą prowizją za przystąpienie do kredytu. Każdy bank może prezentować własną listę profesji, do przedstawicieli których kieruje preferencyjne zobowiązania kredytowe. Korzystniejsze pożyczki dla nauczycieli biorą się z tego, że bank udzielając im zobowiązania na takich warunkach zyskuje klientów o pewnych dochodach i stabilnym zatrudnieniu. Dlatego ogranicza do minimum formalności, jakie przedstawiciele konkretnych profesji muszą dopełnić przy wnioskowaniu o kredyt.
Z preferencji w kredytowaniu skorzystają nauczyciele m.in. w Deutsche Banku czy w BZ WBK. Na specjalną ofertę kredytów mogą liczyć nauczyciele w Credit Agricole. Pożyczki dla nauczycieli są wypłacane w kwocie nawet 120 000 zł. Oferta dla przedstawicieli wybranych zawodów w Credit Agricole kierowana jest nie tylko do nauczycieli, ale również do lekarzy, adwokatów czy tłumaczy przysięgłych. Po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego pracę w zawodzie, Credit Agricole zobowiązuje się dla klienta obniżyć oprocentowanie kredytu o 2 proc. już z chwilą podpisywania umowy kredytowej. Jeśli na dodatek nauczyciel będzie miał w tym samym banku konto osobiste, skorzysta z obniżenia kosztów kredytu. Kredyt udzielany jest bez zaświadczeń o zarobkach w takiej sytuacji.
Oferty specjalne dla nauczycieli obejmują m.in. obniżenie prowizji lub oprocentowania kredytu, uproszczone warunki udzielania, skrócony okres wymaganego zatrudnienia w danym zawodzie oraz korzystniejsze oferty ubezpieczeń spłaty.

Pożyczka z parabanku dla nauczycieli
Oprócz kredytów bankowych, nauczyciele mogą podbudować swój domowy budżet korzystając z pożyczek pozabankowych. Ich stabilne zatrudnienie w charakterze pracownika oświaty powinno pomóc w szybszym zaciągnięciu pożądanej pożyczki. W przypadku firm pożyczkowych, będzie można pozyskać finansowanie zewnętrzne nawet w kilkanaście minut od złożenia wniosku o pożyczkę.

Pożyczka z funduszu socjalnego
Źródłem preferencyjnych pożyczek dla nauczycieli może być fundusz socjalny. Taka pożyczka może zostać zaciągnięta z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego lub na jego przystosowanie do celów mieszkalnych. Można również wykorzystać pieniądze z pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na wykupienie mieszkania na własność, remont mieszkania lub na jego zamianę. Pożyczka ma charakter niskooprocentowanego zobowiązania, które jest przyznawane na pisemny wniosek nauczyciela znajdującego się w ciężkiej sytuacji materialnej. Spłata pożyczki dla nauczycieli z funduszu socjalnego rozkładana jest na 30 lub 60 lat i wymaga poręczenia dwóch osób, które zobowiążą się tym samym do spłaty długu w przypadku, gdy kredytobiorca będzie niezdolno do samodzielnego finansowania kredytu.
*http://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/tyle-wyniosa-minimalne-i-srednie-stawki-wynagrodzenia-nauczycieli,20403.html

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>