Nagły wydatek? Skąd wziąć pieniądze?

W życiu zdarzają się chwile, w których nagle, natychmiast potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Może być to związane z nagłym zachorowaniem członka rodziny, albo wypadkiem. Bywa, że pieniądze są nam potrzebne, ponieważ znaleźliśmy okazyjną ofertę sprzedaży samochodu, sprzętu RTV czy AGD, a od dawna nosiliśmy się z zamiarem zakupu takiego produktu. W każdej z tych sytuacji musimy znaleźć źródło finansowania różnorodnych celów.

Oszczędności Polaków
Najlepiej by było, abyśmy dysponowali oszczędnościami, które pozwoliłyby nam na pokrycie wszystkich niezaplanowanych, nagłych kosztów. Niestety Polacy, jak pokazują różnorodne raporty, nie oszczędzają, albo odkładają pieniądze w niewielkiej skali. Według badania CBOS dokonanego na początku 2014 roku, większość Polaków – 60% nie posiada żadnych oszczędności. Na domiar złego, 45% respondentów przyznało, że ich gospodarstwa domowe są obciążone długami*. Nawet jeśli posiadamy oszczędności, to są one niewielkie. Dlatego w sytuacjach podbramkowych zmuszeni jesteśmy do pożyczania pieniędzy. Polacy nie są jeszcze nauczeni oszczędzania. Jeśli odkładamy pieniądze, to do przysłowiowej skarpety, zamiast do banku, gdzie na lokacie, nawet oprocentowanej na niewielki procent w skali roku, można uchronić oszczędności od utraty wartości. Wraz z kryzysem gospodarczym, który dotarł do Polski z niejakim opóźnieniem, boleśnie odczuliśmy to, że nie mamy oszczędności, z których moglibyśmy czerpać na „czarną godzinę”.

Gdzie pożyczyć pieniądze?
W pierwszej kolejności swoje kroki kierujemy wtedy do rodziny i znajomych. Jeśli nikt z bliskich nie może nam pożyczyć wymaganej kwoty, udajemy się do banku. Problemem przy kredytowaniu bankowym jest żmudny i często długotrwały proces kredytowy, który nie pozwala na szybkie zaciągnięcie zobowiązania. Alternatywą jest karta kredytowa, debet w koncie czy limit kredytowy w rachunku bieżącym, ale wcześniej o taki produkt kredytowy musimy się postarać, wnioskując do swojego lub obcego banku o wyznaczenie limitu kredytowego dla jednego z takich produktów. Dodatkowo, w niektórych bankach w Polsce dotychczasowi klienci, o dobrej historii współpracy z bankiem, mogą korzystać z uproszczonych zasad kredytowania. W przypadku, gdy bank nie udzieli nam kredytu lub pożyczki, można jeszcze postarać się o uzyskanie pożyczki od parabanku. Pożyczka zawsze się przyda, ale trzeba mieć świadomość, że przyjdzie nam ją spłacić, często z niebagatelnymi odsetkami. Wybierając ofertę pożyczki pozabankowej trzeba mieć na uwadze i sprawdzić, ile wynosi Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania zobowiązania.

Bank czy parabank?
Tak naprawdę, pożyczka zawsze się przyda w sytuacji, w której musimy uzyskać dodatkowe pieniądze, a nie mamy żadnych oszczędności. Nie ma przy tym znaczenia, na jaki cel pieniądze te mają zostać spożytkowane. Powinniśmy jedynie gruntownie zastanowić się nad pożyczaniem pieniędzy od firm pożyczkowych lub banków w momencie, gdy rzecz czy usługa, którą zamierzamy nabyć, nie jest nam absolutnie potrzebna. W ten sposób bowiem bardzo łatwo możemy popaść w tzw. spiralę zadłużenia, z której bardzo trudno będzie nam się wydostać.
Gdy uznamy, że bez pożyczki nie poradzimy sobie z realizacją niezbędnych potrzeb, musimy zdecydować, gdzie pożyczyć pieniądze. Na ogół banki mają korzystniejszą pod względem cenowym ofertę kredytowo-pożyczkową, ale problem w tym, że przed udostępnieniem kredytu z reguły klient musi poddać się szczegółowemu badaniu zdolności i wiarygodności kredytowej. Jeśli ma zaległości w spłacie kredytów i pożyczek, zapisane w Biurze Informacji Kredytowej, najprawdopodobniej bank będzie zmuszony do odrzucenia jego wniosku kredytowego.
Dobrym sposobem na zapewnienie sobie finansowania dłużnego w sytuacjach podbramkowych, będzie wcześniejsze wnioskowanie do swojego banku o wydanie karty kredytowej czy limitu kredytowego w koncie. W obu przypadkach na podstawie historii wpłat na konto bankowe bank wylicza, jaki maksymalny limit kredytowy jest w stanie zapewnić swojemu klientowi. Oba produkty kredytowe pociągają za sobą niewielką, roczną opłatę, którą można przyrównać do opłaty za gotowość banku do natychmiastowego udzielenia kredytu. Klient nie płaci odsetek od niewykorzystanego limitu na karcie kredytowej lub w limicie kredytowym w koncie. Dopiero w momencie wykorzystania pieniędzy banku musi liczyć się z kosztami. Dla karty kredytowej obowiązuje dodatkowo okres bezodsetkowy, trwający najczęściej 56 dni od chwili zaciągnięcia zobowiązania. Jeśli w okresie tym klient spłaci swoje zadłużenie, nie będzie musiał opłacać odsetek od pożyczki. Z kolei, w przypadku limitu kredytowego odsetki naliczane są od zaciągniętej kwoty zobowiązania, ale każda wpłata na rachunek bieżący klienta pomniejsza kredyt i kwotę odsetek.
Innym sposobem na natychmiastowe pozyskanie pieniędzy na dowolny cel, jest wnioskowanie o pożyczkę do jednej z działających na polskim rynku firm pożyczkowych. Ich atutem niewątpliwie jest to, że przy spełnieniu minimalnych formalności, można nawet w kilkanaście minut uzyskać wypłatę pieniędzy z pożyczki.
* http://m.onet.pl/biznes/kraj,dgxlh

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>