Posiadanie własnej firmy staje się coraz bardziej popularnym sposobem uzyskiwania dochodów. Mały biznes może przynieść profity niemal w każdym sektorze, wystarczy tylko mieć pomysł i środki na jego realizację, a o to niestety czasami niełatwo.
Zbyt dużo kłód pod nogami
Na początkowym etapie działalności, przedsiębiorca ma zazwyczaj mocno pod przysłowiową górkę. Zanim pojawi się płynność finansowa i satysfakcjonujące dochody, trzeba przejść długą drogę budowania własnej marki i zdobywania dobrych klientów. Korzystne relacje biznesowe i prestiż marki nie przychodzą jednak same. Mało jest branż, w których można startować nie mając praktycznie żadnych wydatków. Z reguły, aby otworzyć i rozwinąć firmę, trzeba zainwestować. A aby zainwestować, trzeba posiadać środki. Jeśli nie mamy uzbieranego kapitału, możemy postarać się o otrzymanie dotacji, choć te łączą się zazwyczaj z szeregiem warunków, które musimy spełnić. Jeśli i ten sposób finansowania firmy odpadnie, zmuszeni jesteśmy pieniądze pożyczyć.
Jakie wydatki czekają nas na starcie?
Założenie firmy wiąże się z szeregiem płatności, które w głównej mierze uzależnione są od specyfiki danego przedsiębiorstwa. Można jednak wyróżnić kilka, które dotyczą wszystkich dziedzin. Musimy zatem liczyć się z:
– opłatą składki ZUS,
– opłatą za wynajem lokalu firmowego (ewentualnie również z opłatą za meble i inne elementy wyposażenia),
– opłatą za towar potrzebny do wytworzenia produktów,
– opłatą za sprzęt i maszyny niezbędne do funkcjonowania firmy,
– opłatą za reklamę i promocję.
Reasumując – trochę za młodą firmę zapłacimy, jednak jeśli wcześniej przeanalizujemy wszystko dokładnie i nakreślimy porządny biznesplan, mamy dużą szansę, że nasza inwestycja będzie opłacalna.
Czy łatwo jest pożyczyć pieniądze na rozwój firmy w banku?
Wykorzystanie własnych personalnych umiejętności i talentów i przełożenie ich na swój small biznes, może przynieść nam nie tylko dochody, ale i bezcenną życiową satysfakcję. Pomocna pożyczka na małą firmę powinna być produktem, który jest skonstruowany specjalnie z uwzględnieniem potrzeb początkujących przedsiębiorców.
Wiele banków ma w swojej ofercie kredyty przeznaczone właśnie dla młodych firm. Uzyskać taką pożyczkę nie jest jednak wcale tak łatwo, banki nie kwapią się do rozdawania pieniędzy „na prawo i lewo”. Przy przydzielaniu kredytów dla małych, rozwijających się firm sprawdzają zatem, czy dane przedsiębiorstwo dobrze rokuje na przyszłość. Instytucje bankowe wymagają na przykład udokumentowania transakcji z klientami – przedsiębiorca musi wykazać jedną lub kilka zapłaconych przez kontrahenta faktur. Niekiedy banki żądają przedstawienia biznesplanu, chcą, aby przenieść do ich placówki firmowe konto, albo wymagają, aby firma istniała już na rynku co najmniej od roku, dopiero wtedy mogą przyznać nam kredyt.
Najpopularniejsze bankowe formy kredytowania młodych firm
Generalnie można wyróżnić kilka produktów finansowych oferowanych przez banki dla rozwijających się przedsiębiorstw. Jednym z nich jest kredyt inwestycyjny, innym kredyt obrotowy. Istnieją również alternatywne rozwiązania w postaci limitu debetowego na rachunku bieżącym lub otwartej linii kredytowej. Czy dostaniemy kredyt, jakiego typu to będzie kredyt, oraz w jakiej wysokości, będzie zależeć od tego, jaka jest nasza historia kredytowa, ile czasu nasza firma funkcjonuje na rynku oraz jak wysokie mamy obroty.
Bank musi się zabezpieczyć
Z banków, które posiadają cieszące się największą popularnością kredyty na start można wyliczyć: Idea Bank, Mbank, ING Bank Śląski, Credit Agricole, Pekao S.A. czy BZ WBK. Mali przedsiębiorcy na ogół mogą liczyć na kwoty rzędu parunastu tysięcy złotych. Warunki, które stawia się firmom, takie jak pozytywna historia kredytowa czy umiejętność wykazania rentowności interesu, to nie jedyne wymogi banków. Placówki finansowe asekurują się przed niewypłacalnością klientów, dlatego narzucają szereg zabezpieczeń. Są to najczęściej: pełnomocnictwo na rachunku, hipoteka, weksel in blanco, zabezpieczenia rzeczowe (np. sprzęt firmowy, maszyny), zabezpieczenia w formie nieruchomości należącej do klienta lub osoby trzeciej, cesja wierzytelności, itp. Oczywiście rodzaj zabezpieczenia związany jest w głównej mierze z z wysokością kredytu, jaki chcemy otrzymać.
Gdzie jeśli nie w banku?
Sytuacje są różne, niejeden młody przedsiębiorca mający pomysł na biznes, ale nie posiadający gotówki, musi liczyć się z brakiem możliwości otrzymania korzystnego kredytu w banku. Tym bardziej, jeśli nie posiada żadnej nieruchomości lub ruchomości, która mogłaby stanowić zabezpieczenie kredytu. Niemniej jednak pomocna pożyczka na małą firmę może pochodzić również z innego niż placówki bankowe źródła. Prywatne firmy parabankowe także niekiedy mają w ofercie takie produkty finansowe, jak pożyczka na startup. W tym wypadku jednak, jak to zwykle bywa, kosztem łatwiejszego dostępu do pożyczki, musimy liczyć się z wyższym oprocentowaniem. Firmy parabankowe często proponują ekspresowe tempo udzielania pożyczek dla firm oraz możliwość wliczenia kosztów pożyczki w działalność firmy. Minimum formalności jest tu magnesem przyciągającym wielu klientów.