Kup mieszkanie na kredyt

Kupno własnego mieszkania wydaje się być dość nieosiągalnym marzeniem dla większości młodych ludzi. Ceny takich nieruchomości osiągają w ostatnich latach dość wysokie poziomy, zatem samodzielne poradzenie sobie z takim wydatkiem wymagałoby od nas wielu lat żmudnego oszczędzania, przez co moglibyśmy sobie na to pozwolić praktycznie dopiero na starość. Właśnie z tego powodu większość ludzi zainteresowanych takim zakupem decyduje się na skorzystanie z kredytu mieszkaniowego. Jest to rzeczywiście doskonałe rozwiązanie, bowiem same tylko oferty z tym związane z jakimi spotkamy się aktualnie na rynku potrafią być bardzo atrakcyjne. Oczywiście, istnieje tutaj kilka istotnych kwestii na które koniecznie musimy uważać, bowiem mogą one sprawić, że wzięcie takiego kredytu mimo wszystko nie będzie dla nas dobrym wyjściem.

Kredyty mieszkaniowe – ogólna charakterystyka
Jak łatwo można się domyśleć, pożyczka na zakup mieszkania różni się nieco od tych mniejszych kredytów, z jakimi spotkamy się w bankach. Przede wszystkim usługi te zakładają przekazanie nam znacznie większych pieniędzy, wystarczających na zakup odpowiedniego dla nas lokalu. Z tego też powodu musimy tutaj liczyć się z większymi formalnościami oraz koniecznością dostarczenia do banku szeregu różnych dokumentów. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, na którą może składać się kilka czynników. Przede wszystkim będzie to wysokość i stabilność naszych zarobków oraz rodzaj wykonywanej przez nas pracy – sprawia to, że studenci lub osoby dopiero wchodzące w swoje dorosłe życie i zaczynające karierę zawodową często mają sporo trudności w otrzymaniu takiego kredytu, choć nie jest to niemożliwe. Musimy ponadto pamiętać o tym, że kredyty takie zaciąga się zazwyczaj na dość długi czas, nawet na kilkadziesiąt lat. Trzeba być w takim razie przygotowanym do tego, że jeśli nie będziemy w stanie wcześniej spłacić takiego kredytu, to będziemy przywiązani do naszej nieruchomości praktycznie przez większą część życia.

Oprocentowanie i prowizje
Oprocentowanie kredytu na mieszkanie może znacznie różnić się od siebie zarówno w zależności od konkretnej oferty jak i od warunków, na jakich go zaciągamy. Istotne czynniki to przede wszystkim okres kredytowania, wysokość pożyczanej sumy oraz rat, w jakich będziemy ją spłacali. Spore znaczenie ma tutaj również wkład własny – przykładowo, kupując nieruchomość o wartości 250 tys złotych i pożyczając na ten cel jedynie 200 tys będziemy mogli liczyć na korzystniejsze oprocentowanie. Wysokość oprocentowania w polskich bankach waha się generalnie w granicach 4-5%; w czasie szukania odpowiedniej dla siebie oferty warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, za pomocą którego szybko będziemy mogli porównać ze sobą kilka różnych banków i sprawdzić, gdzie spotkamy się z najdogodniejszymi warunkami. Do ogólnych kosztów takiego kredytu musimy doliczyć również prowizję pobieraną przez bank, która zazwyczaj wynosi około 3% ogólnej sumy pożyczanych pieniędzy – jest to na szczęście jednorazowa opłata, o której później nie trzeba już myśleć.

Najważniejsze dokumenty
Jak już powiedzieliśmy, pożyczka na zakup mieszkania wiąże się zazwyczaj z niemałymi formalnościami, a to oznacza konieczność dostarczenia do banku szeregu różnych dokumentów. Podstawą są tu oczywiście dokumenty potwierdzające naszą tożsamość: musi to być dowód osobisty i dowolny drugi dokument tożsamości, na przykład prawo jazdy albo paszport. Jeżeli ktoś zawarł wcześniej związek małżeński i w danym momencie znajduje się w separacji, to musi dostarczyć również stosowny dokument sądowy, który to potwierdza.
Kolejna grupa dokumentów jest związana z naszą sytuacją finansową oraz zdolnością kredytową. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, nasz pracodawca musi wydać nam odpowiednie zaświadczenie. W naszym banku powinniśmy również otrzymać wyciąg z konta osobistego za minimalny okres ostatnich trzech miesięcy – jest to bardzo ważne, bowiem dokumentujemy w taki sposób fakt posiadania regularnych dochodów. Jeśli prowadzimy własną firmę, musimy okazać w banku wszystkie podstawowe jej dane, takie jak numer REGON i NIP oraz potwierdzenie wpisu do ewidencji gospodarczej.
Aby móc uzyskać taki kredyt, w większości przypadków będziemy musieli również udowodnić brak jakichkolwiek innych zobowiązań finansowych. Osoby które niedawno spłaciły inną pożyczkę powinny przedstawić zaświadczenie o całkowitym jej uregulowaniu. Przedsiębiorcy muszą również pobrać z Urzędu Skarbowego dokument poświadczający brak zaległości podatkowych oraz przedstawić swoje rozliczenie PIT za poprzedni rok.

Na co jeszcze zwracać uwagę?
Warunki spłacania takich kredytów mogą się od siebie różnić także i pod innymi względami. Istotna jest tutaj na przykład wysokość prowizji w wypadku wcześniejszej spłaty naszego kredytu – zaniedbywanie tej kwestii może w niektórych sytuacjach sprawić nam później sporo problemów. Bardzo ważna jest również możliwość skorzystania z tak zwanych wakacji kredytowych, czyli zwykłego zawieszenia spłacania rat na pewien okres bez konieczności podawania konkretnego powodu. Warto pamiętać o tym, że taki kredyt zaciągany jest na bardzo długi czas, przez co nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w pewnym momencie nie znajdziemy się akurat w trudnej sytuacji finansowej, a takie wakacje będą wówczas bardzo pomocne.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>