Kto powinien zachować szczególną ostrożność decydując się na zaciągnięcie pożyczki?

Zdecydowana większość pożyczkodawców stara się przekonać nas o tym, że w przygotowana przez nich oferta jest skierowana do każdego odbiorcy, a skorzystanie z niej nie powinno nieść za sobą negatywnych skutków. Niestety, ciągle jeszcze możemy usłyszeć o bardzo kosztownych pomyłkach w tym zakresie, przed zaciągnięciem zobowiązania warto więc zastanowić się nad tym, czy jest nam ono rzeczywiście potrzebne. Kto zatem powinien wystrzegać się pożyczek gotówkowych?

Kategoria pierwsza – osoby, które nie radzą sobie ze spłatą wcześniejszych zobowiązań
Gdy zaczynamy mieć problemy ze spłatą rat zaciągniętych wcześniej pożyczek i kredytów, nie przestajemy myśleć o tym, skąd wziąć dodatkowe środki finansowe. W zdecydowanej większości przypadków nie możemy już liczyć na wsparcie ze strony rodziców i znajomych, niewielkie jest przy tym prawdopodobieństwo tego, że pomoże nam bank, z którym do tej pory współpracowaliśmy. W sytuacji takiej pożyczka dla każdego jawi się jako szczególnie atrakcyjne rozwiązanie, jeszcze przed jej zaciągnięciem warto jednak zastanowić się nad tym, czy jest tak w rzeczywistości, czy też mówimy i złudnym poczuciu bezpieczeństwa, jakie nam daje.
Analitycy zwracają uwagę na to, że pożyczka pomaga w uporaniu się z długami tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie oznacza to, że nie wolno nam jej zaciągać w tym celu, konieczne jest jednak bardzo staranne rozplanowanie czekających nas wydatków. Jeśli więc nie mamy planu wyjścia z zadłużenia i nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie o to, jak pożyczka mogłaby przysłużyć się do jego realizacji, zrezygnowanie z tej formy wsparcia będzie rozwiązaniem lepszym niż trwanie przy niej.

Kategoria druga – osoby, które mają problemy z uporaniem się z codziennymi wydatkami
Nie tylko osoby, które zmagają się z problemem zadłużenia powinny zastanowić się kilka razy, zanim podejmą decyzję o pożyczce. Może być ona niebezpieczna również w przypadku, w którym potencjalny klient parabanku nie ma zobowiązań, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że trudno jest mu przetrwać od wypłaty do wypłaty.
Ponownie może się wydawać, że mówimy o znakomitym rozwiązaniu, pożyczka przyczyni się bowiem do tego, że na naszym koncie pojawią się upragnione środki finansowe, a my w końcu będziemy mogli przeżyć kilka miesięcy bez nieustannego zastanawiania się nad tym, czy postępujemy słusznie robiąc zakupy, czy też lepiej jest wstrzymać się z nimi do jutra. Niestety, sytuacja zaczyna komplikować się w tym samym momencie, w których nadchodzi czas spłaty rat. Zazwyczaj zdążyliśmy już wydać otrzymane z parabanku pieniądze i nawet jeśli nasza sytuacja uległa pewnej poprawie, możemy mówić jedynie o kosmetycznych zmianach. Tymczasem instytucja finansowa, która udzieliła nam wsparcia jest nieubłagana i oczekuje zwrotu rat. W efekcie nasze wcześniejsze problemy okazują się całkiem przyjemnym wspomnieniem, dopiero teraz okrywamy bowiem, jak trudno jest znaleźć środki finansowe, które pozwolą nam przetrwać do kolejnej wypłaty. Jednym rozwiązaniem, które wydaje się nam możliwe do zaakceptowania jest kolejna pożyczka, stąd zaś droga do spirali zadłużenia jest już naprawdę krótka.

Kategoria trzecia – osoby kupujące pod wpływem impulsu
Wielu pożyczkodawców reklamując swoje produkty zwraca uwagę na to, że wejście w ich posiadanie może przybliżyć nas do realizacji naszych pragnień. Jeśli więc myślimy o nowej sukience, rowerze, telewizorze lub telefonie komórkowym, a w danej chwili nie mamy odłożonych wystarczających środków finansowych, pożyczka okazuje się wybawieniem. Trudno oczekiwać, że będziemy rezygnować z jakichkolwiek zakupów tylko dlatego, że nie są to dobra pierwszej potrzeby i z pewnością bylibyśmy w stanie obejść się bez nich. Niestety, wiele osób ma poważne problemy z oparciem się jakiejkolwiek pokusie, a ich mieszkania przypominają magazyny w centrach handlowych wypełnione najbardziej nietypowymi produktami.
Jak długo zakupowy szał nie przeszkadza nam w spłacie zobowiązań, nasze postępowanie nie budzi poważniejszych zastrzeżeń. Niestety, bardzo często mamy do czynienia z tendencją, która nie tylko nie ustępuje samoczynnie, ale nawet się rozszerza. Jeśli więc pozwalamy sobie na kolejne zakupy, jesteśmy coraz bliżsi stracenia kontroli nad swoimi wydatkami. W takim przypadku ryzyko poważnego zadłużenia jest znacznie poważniejsze niż moglibyśmy się tego spodziewać i nie ma znaczenia to, że nie należymy do osób, które mają niskie dochody.

A jeśli jednak chcemy wziąć pożyczkę?
Nikt nie może zabronić nam korzystania ze wsparcia pożyczkodawców, jeśli więc marzy się nam kolejna pożyczka dla każdego, z pewnością znajdziemy instytucję finansową, która będzie skłonna udzielić ją nam. Warto podjąć jednak kroki, które zminimalizują ryzyko naprawdę poważnego zadłużenia. W tym celu powinniśmy szukać przede wszystkim tych pożyczek, których spłatę można rozłożyć na dłuższy okres. Nie zaszkodzi również, jeśli skorzystamy z oferty pożyczkodawcy dopuszczającego możliwość czasowego zawieszenia spłaty zobowiązania. Produkty tego typu są zazwyczaj droższe niż klasyczne pożyczki gotówkowe, mogą jednak uratować nas przed poważnymi problemami i już choćby z tego powodu warto się nad nimi zastanowić.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>