Kto ma największe szanse na otrzymanie kredytu?

Być może wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ale możliwość wzięcia przez nas jakiegokolwiek większego kredytu w banku jest zazwyczaj uzależniona od szeregu istotnych czynników. Bank szczegółowo bada naszą zdolność kredytową oraz całą sytuację finansową i na podstawie tego wydaje opinię, czy jesteśmy godnymi zaufania partnerami i czy warto w ogóle nawiązywać z nami współpracę. Warto o tym wiedzieć, bowiem niektórzy z góry nastawiają się na otrzymanie kredytu chociażby na zakup mieszkania czy samochodu, podczas gdy w praktyce wychodzi na to, że żaden bank nie chce pożyczyć nam pieniędzy. Warunki stawiane przez banki przed kredytobiorcami są w gruncie rzeczy takie same, zatem wystarczy zapoznać się z nimi nieco bliżej aby od razu wiedzieć, czego należy się spodziewać.

Czym jest zdolność kredytowa i jak się ją ocenia?
Zdolność kredytowa od której uzależnione są nasze szanse na otrzymanie danej pożyczki stanowi dość obszerne zagadnienie. Po złożeniu przez nas wniosku o przyznaniem nam kredytu bank może badać ją nawet całymi tygodniami, oceniając poszczególne aspekty naszego życia zawodowego oraz prywatnego. W grę wchodzi tutaj przede wszystkim nasza praca, wysokość i stabilność zarobków. Z tego też powodu w najlepszej sytuacji znajdują się osoby o unormowanym i stałym statusie finansowym. Im wyższa jest wysokość pobieranej przez nas pensji, tym bank przychylniej będzie spoglądał na złożony przez nas wniosek. W kwestii finansowej zwraca się także uwagę na wszystkie inne posiadane przez nas zobowiązania tego typu – często okazuje się, że jeśli w danym momencie spłacamy już jakikolwiek inny kredyt, to nawet pomimo odpowiednich warunków bank nie podejmie z nami współpracy.

Życie osobiste a możliwość otrzymania kredytu
Wiele banków zwraca także uwagę na liczne szczegóły dotyczące naszego życia osobistego. Jest to chyba zupełnie oczywiste, że osoby posiadające unormowane, stabilne życie rodzinne mają tu największe szanse na otrzymanie takiego kredytu. W grę wchodzi dosłownie wszystko, zarówno nasz wiek jak i stan cywilny, liczba posiadanych dzieci czy ogólny majątek naszej rodziny. Oczywiście, bardzo dokładnie są tu analizowane także wszystkie nasze przeszłe problemy z prawem, nawet te z pozoru niewielkie.

Jak uniknąć takich wymagań?
Zapoznając się ze wszystkimi takimi wymaganiami stawianymi przez banki można odnieść wrażenie, że właściwie mało kto ma szanse na otrzymanie jakiegokolwiek większego kredytu. Nie jest to jednak do końca prawda – jeśli tylko posiadamy stałą, niezagrożoną niczym pracę, odpowiednie zarobki i unormowane stosunki rodzinne, to w większości przypadków nie będziemy z tym mieli większych problemów. Oprócz tego na rynku istnieje wiele usług, przy których takie wymagania albo nie istnieją, albo są sprowadzone do absolutnego minimum. Jeśli zatem interesuje nas odpowiednia pożyczka bez względu na zarobki, to powinniśmy zainteresować się zwłaszcza kredytami gotówkowymi, należącymi do najbardziej podstawowych usług tego typu na rynku. Zaciągając taki kredyt na nieco mniejszą sumę – góra kilka tysięcy złotych – nie będziemy musieli praktycznie w ogóle przejmować się wysokością naszych zarobków; oczywiście, wciąż trzeba tutaj przedstawić zaświadczenie o dochodach.

Pożyczki pozabankowe
Jeszcze inną propozycją są tutaj pożyczki pozabankowe – warto jednak zapoznać się z nimi nieco bliżej, bowiem posiadają one kilka istotnych mankamentów. Niezaprzeczalną zaletą jest to, że w wielu przypadkach nie musimy tu nawet przedstawiać zaświadczenia o dochodach, przez co z pieniędzy takich mogą korzystać nawet osoby bezrobotne, znajdujące się akurat w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Zbyt lekkomyślne zaciąganie takich zobowiązań jest jednak dość ryzykowne; pożyczki te posiadają przede wszystkim wysokie oprocentowanie, a ponadto obłożone są całym szeregiem dodatkowych opłat, które znacznie zwiększają koszt ich spłacania. Oprócz tego nawet za niewielkie opóźnienia nakładane są tu zwykle ogromne kary, zatem jeżeli nie mamy pewności co do tego, że będziemy w stanie spłacić je faktycznie terminowo, to nie powinniśmy się na nie decydować.

W niektórych sytuacjach tego nie unikniesz
Pożyczki przyznawane bez żadnych większych wymagań i bez względu na nasze zarobki są jednak dobrą propozycją wyłącznie dla osób zainteresowanych niezbyt wysokimi pieniędzmi – najlepiej, jeśli jest to góra kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli jednak potrzebujemy już większego kredytu i jesteśmy zainteresowani chociażby budową nowego domu czy zakupem samochodu, to będziemy musieli przygotować się na konieczność stawienia czoła wszystkim takim wymaganiom. W rzeczywistości może to jednak być o wiele łatwiejsze, niż się wydaje; należy przede wszystkim podejść w rzetelny sposób do kwestii wszystkich wymaganych przy tym dokumentów. Procedury związane z przyznawaniem kredytów znacznie mogą się od siebie różnić w poszczególnych bankach, zatem dobrze będzie również znaleźć dla siebie taką ofertę, w której będziemy mogli liczyć na wyrozumiałe podejście do klienta. Często jednak nie da się obejść faktu, że im gorsze nasze warunki finansowe, tym mniej korzystne warunki współpracy zaoferuje nam bank.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>