Kredyty samochodowe – co warto wiedzieć?

Zakup własnego samochodu wiąże się z niemałymi wydatkami, przez co jest to bardzo istotna sprawa do której powinniśmy podchodzić z jak najwyższą uwagą. Niestety, bardzo często okazuje się, że zwyczajnie nie stać nas na kupienie dokładnie takiego modelu, jaki byłby dla nas idealny – ceny nowych samochodów od wielu już lat utrzymują się na dość wysokim poziomie. Z tego też powodu nieocenioną wręcz pomoc może nam zaoferować tutaj dobry kredyt samochodowy; z takimi usługami spotkamy się aktualnie w ofertach większości dobrych banków na rynku, i cieszą się one naprawdę dużą popularnością. Trudno jednak byłoby się temu dziwić, bowiem dla wielu ludzi jest to praktycznie jedyny sposób na zakup dokładnie takiego samochodu, jaki spełniałby ich indywidualne oczekiwania.

Najważniejsze informacje
Pożyczka na auto to usługa z którą spotkamy się wyłącznie w ofertach banków. Oznacza to, że zaciągając ją będziemy musieli załatwić szereg formalności i udowodnić swoją zdolność kredytową, przez co kredyty te nie są dla każdego. Kredyty te opiewają zazwyczaj na większe sumy pieniędzy, wystarczające do zakupu samochodu; oczywiście, możemy tutaj wejść z pewnym wkładem własnym, co zapewni nam zwykle atrakcyjniejsze warunki współpracy. Czas kredytowania jest tu dość długi i powinien wynosić minimum kilka lat. Istotną zaletą jest to, że taki kredyt możemy wziąć na zakup zarówno nowego, jak i używanego samochodu.

Oprocentowanie i warunki współpracy
Same warunki na jakich możemy wziąć taki kredyt znacznie różnią się od konkretnej oferty. Możemy wymienić szereg różnych czynników które mają wpływ na samą tylko wysokość oprocentowania; jest to przede wszystkim wartość samochodu, jakim jesteśmy akurat zainteresowani, wysokość naszego wkładu własnego oraz to, czy ma to być nowy pojazd, czy też używany. Im większą wartość samochodu jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni, tym korzystniejsze oprocentowanie tu uzyskamy; z drugiej strony oprocentowanie znacznie rośnie wraz z wiekiem kupowanego przez nas pojazdu. W niektórych przypadkach może się okazać, że bank sprawdzi stan używanego pojazdu jaki zamierzamy nabyć. Jeśli nie jest on w najlepszej kondycji technicznej i wymaga jakichkolwiek dodatkowych wkładów finansowych, to albo nasz wniosek zostanie odrzucony, albo też zostaną nam zaproponowane mniej korzystne warunki współpracy.
Pożyczka na auto praktycznie zawsze udzielana jest po wcześniejszym sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej – odbywa się to na takich samych zasadach jak w przypadku wszystkich innych kredytów. Aby otrzymać takie pieniądze musimy przede wszystkim posiadać stałe zatrudnienie i źródło dochodów. Istotną rzeczą jest również nasza dotychczasowa historia kredytowa, bowiem jeśli kiedykolwiek wcześniej nie wywiązywaliśmy się z takich zobowiązań terminowo, to bank na podstawie związanych z tym informacji prawdopodobnie odrzuci nasz wniosek.

Kredyty samochodowe dla firm
Przedsiębiorcy zainteresowani kupnem jakiegokolwiek pojazdu dla swojej firmy mają w kwestii takich kredytów znacznie szersze możliwości niż osoby prywatne. Przede wszystkim banki oferują im szereg ułatwień przy zaciąganiu takich kredytów, dzięki czemu całą taką sprawę można załatwić dużo szybciej, nawet w przypadku, gdy celem zakupu ma być duży samochód ciężarowy. Ponadto warto pamiętać, że nie musi to być wcale standardowa pożyczka na samochód – wybór takich usług jest w tym przypadku nieco szerszy. Inną, niemniej ciekawą propozycją jest tutaj leasing; swoją charakterystyką nieco różni się on od pożyczek, ale w dalszym ciągu można zaliczać go do usług kredytowych. Korzystając z tego wskazujemy jaki dokładnie samochód chcemy kupić dla swojej firmy. Następnie bank dokonuje takiego zakupu z własnych środków i niejako wypożycza nam ten pojazd – możemy z niego korzystać przez cały okres trwania leasingu, który zazwyczaj trwa około kilku lat. Z jednej strony nieco przeszkadzać może tutaj fakt, że taki samochód nie jest do końca naszą własnością; ponadto w wielu przypadkach nie istnieje tutaj możliwość wcześniejszej spłaty należnej sumy. Równocześnie jednak leasing sprawia, że wydatek z którym zwyczajnie nie dalibyśmy sobie rady samodzielnie możemy tu rozłożyć na dłuższy okres, co bez wątpienia stanowi niemałe obciążenie finansowe dla naszej firmy.

Szeroki wybór ofert
Zarówno klienci prywatni jak i przedsiębiorcy spotkają się obecnie z bardzo szerokim wyborem takich ofert. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie tu z kalkulatora kredytowego – możemy określić w nim wartość kupowanego przez nas samochodu oraz wysokość wkładu aby dowiedzieć się, na jakie dokładnie warunki możemy liczyć w przypadku konkretnego banku. Czy pożyczka na auto jest korzystnym rozwiązaniem? Wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli taki pojazd jest nam faktycznie potrzebny i równocześnie jesteśmy pewni co do tego, że będziemy w stanie wywiązać się z takich zobowiązań, to jak najbardziej. Nieco inaczej na te kwestie powinni patrzeć również przedsiębiorcy, dla których zakup samochodu czy jakiegokolwiek innego pojazdu często jest niezwykle ważną inwestycją, niezbędną do normalnego rozwoju ich firmy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>