Kredyt w banku – kto może go otrzymać?

Wielu ludzi którzy nigdy wcześniej nie mieli styczności z żadnymi kredytami bankowymi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele różnych formalności należy załatwiać przy większości takich usług oraz jak dużo wymagań stawia przed nami bank. Często okazuje się, że z powodu nieznacznych na pozór mankamentów tracimy praktycznie wszystkie szanse na zdobycie potrzebnych nam akurat pieniędzy; warto o tym wiedzieć już wcześniej, abyśmy mieli świadomość tego, kiedy tak w ogóle opłaca się nam ubiegać o taki kredyt. Najważniejszą kwestią jest tu oczywiście zdolność kredytowa; jeśli bank uzna, że w naszym przypadku jest ona niewystarczająca, to możemy być praktycznie pewni odmownej odpowiedzi na złożony przez nas wniosek. Dotyczy to jednak głównie tych większych kredytów, przeznaczonych chociażby zakup samochodu czy mieszkania – na koniec powiemy o usługach przy których takie wymagania są już znacznie mniejsze.

Bank sprawdzi Twoją sytuację finansową
Trudno jest dziwić się temu, że banki podejmują w takich kwestiach współpracę jedynie z osobami które są w stanie udowodnić dobrą sytuację finansową oraz uzyskiwanie stałych dochodów – w końcu tylko tacy ludzie są w stanie zagwarantować terminową spłatę swoich zobowiązań. W czasie ubiegania się o kredyt będziemy musieli zatem przedstawić zaświadczenie z naszego zakładu pracy oraz wyciąg z konta bankowego którym udokumentujemy fakt regularnego otrzymywania zarobków. Oczywiście, osoby prowadzące działalność gospodarczą która jest dla nich podstawowych źródłem utrzymania muszą wykazać, że znajduje się ona w dobrej kondycji finansowej i nie zagraża jej nagłe bankructwo.

Życie prywatne też ma znaczenie
Prawdopodobnie niektóre osoby będą zaskoczone faktem, że przed udzieleniem nam kredytu bank dokładnie przyjrzy się całemu naszemu życiu prywatnemu. Największe szanse na otrzymanie takich pieniędzy mają osoby ustatkowane, prowadzące stały tryb życia i posiadające odpowiedni status społeczny. Po głębszym zastanowieniu się również i w takim podejściu nie ma niczego szczególnie dziwnego; w końcu bank pożyczający sporą sumę pieniędzy chce mieć pewność, że nawiązuje tu współpracę z ustatkowanymi ludźmi bez żadnych problemów życiowych które mogą utrudniać im spłatę kredytu.

Uważaj na historię kredytową
Każdy kto marzy o wzięciu jakiegokolwiek kredytu musi zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna jest tutaj nienaganna historia kredytowa. Wszystkie informacje na temat zobowiązań tego typu na jakie się decydujemy trafiają do specjalnej instytucji – Biura Informacji Kredytowej. Banki mają do nich swobodny dostęp i w każdej chwili mogą sprawdzić, czy w przeszłości mieliśmy jakiekolwiek problemy z terminowym spłacaniem rat. Mało tego, pod uwagę są tu brane również niezapłacone mandaty czy rachunki, zatem warto unikać takich problemów na bieżąco. W przypadku rzeczywiście złej historii kredytowej możemy właściwie z góry zapomnieć o otrzymaniu kredytu, bowiem żaden bank nie podejmie z nami wówczas współpracy.

Co zrobić, gdy nie spełniamy tych wymagań?
Czy zatem osoby które nie są w stanie spełnić takich wymagań są pozostawione bez żadnej możliwości pożyczenia pieniędzy? Wcale nie. Na rynku finansowymi znajdziemy aktualnie szereg ciekawych usług przy których rzeczy takie jak zdolność kredytowa nie są wymagane. Doskonałym przykładem są tu specjalne pożyczki pozabankowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich udzielaniem nie zajmują się banki, dzięki czemu nie trzeba tu przejmować się żadnymi wymaganiami tego typu. Z jednej strony brak obowiązujących przy nich formalności oraz krótki czas oczekiwania na decyzję sprawia, że może to być świetne rozwiązanie dla kogoś, kto co prawda mógłby skorzystać z pożyczki bankowej ale nie może pozwolić sobie na przechodzenie przez wszystkie te procedury. Z drugiej jest to fantastyczna pożyczka na bezrobociu, bowiem nikt nie będzie od nas oczekiwał stałego zatrudnienia. Do takich pożyczek musimy jednak podchodzić w ostrożny sposób; posiadają one szereg mankamentów które sprawiają, że nie w każdej sytuacji będzie to tak idealne rozwiązanie. Przede wszystkim trzeba dokładnie przestudiować umowę – często okazuje się, że musimy tu rozliczać się z szeregu dodatkowych opłat o których nikt nie powiedział nam wprost.

Alternatywa – kredyty gotówkowe
Jeżeli kogoś interesuje pożyczka na bezrobociu, to powinien zapoznać się również z kredytami gotówkowymi, dostępnymi aktualnie w ofertach większości banków. Co prawda nie zawsze są one dostępne dla osób bez stałego zatrudnienia, ale w wielu przypadkach nie wymaga się od nich takich zaświadczeń. W niektórych bankach, jak na przykład w mBanku, kredyty takie udzielane są na podstawie pieniędzy wpływających co miesiąc na nasze konto, zatem możemy z nich skorzystać nawet w sytuacji, gdy posiadamy nieudokumentowane dochody. Możliwości dla osób bez zdolności kredytowej są zatem bardzo szerokie, i jeśli tylko nieco poszukamy to zawsze znajdziemy bank lub inną instytucję która pożyczymy nam pieniądze – nawet gdy znajdujemy się w faktycznie trudnej sytuacji finansowej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>