Kredyt na rozliczenia podatkowe

Rynek usług finansowych jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Obfitość instytucji świadczących tego typu usługi i ostra konkurencja o klienta sprawia, że bankowcy oraz przedstawiciele firm pożyczkowych prześcigają się w pomysłach, jak zwiększyć sprzedaż oferowanych przez siebie rozmaitych instrumentów finansowych. I tak na przykład od pewnego czasu pojawiły się kredyty i pożyczki przeznaczone na konkretny cel – zapłacenie podatku.

Konsekwencje niezapłacenia podatku w terminie
Nieuiszczone w terminie zobowiązanie wobec skarbówki może okazać bardzo dotkliwe w skutkach. Co prawda w myśl przepisów kodeksu karnego skarbowego większym przewinieniem jest niezłożenie w terminie deklaracji podatkowej, niż samo niezapłacenie podatku, jednak nigdy nie można mieć pewności, jak fiskus zinterpretuje zaniedbanie i czy nie potraktuje tego jako świadome uchylanie się od obowiązku wobec organów państwa. Każde opóźnienie zapłaty skutkuje naliczeniem odsetek w wysokości 10%, ponadto fiskus może nałożyć na podatnika sankcje karne. Żeby tego uniknąć, podatnik może wystąpić o rozłożenie płatności na raty, oczywiście przed upływem terminu, ewentualnie już po złożyć pismo, w którym wyraża tak zwany czynny żal i prosi o niewymierzanie kary. W jednym i drugim przypadku urząd skarbowy może jednak udzielić odpowiedzi odmownej, dlatego też, jeśli nie dysponujemy pieniędzmi na rozliczenie się fiskusem, lepiej mieć pod ręką inne rozwiązanie, jakim jest w tym wypadku niezmiernie pomocna pożyczka na podatki. Tego rodzaju wsparcie finansowe pozwoli nam skutecznie uniknąć nieprzyjemności w postaci sankcji pieniężnych czy nawet karnych, tym bardziej, jeśli w grę wchodzi niewygórowana suma, a złożenie deklaracji podatkowej w ostatnim momencie spowodowało, że nie byliśmy w stanie tak szybko zgromadzić odpowiednich środków finansowych.

Kredyt na podatek od osób fizycznych
Do niedawna deklaracje podatkowe PIT służyły bankom wyłącznie do weryfikacji dochodów klientów ubiegających się o przyznanie kredytów, teraz będzie to podstawa do przyznania kredytu celowego, na zapłacenie zobowiązań wobec fiskusa. Podobnie jak w przypadku innych kredytów celowych, i te są w zasadzie nieco niżej oprocentowane, niż tradycyjne kredyty gotówkowe o dowolnym przeznaczeniu. Wynika to z faktu, że ściśle zdefiniowane przeznaczenie pieniędzy oznacza mniejsze ryzyko kredytodawcy, zatem i koszty mogą być niższe od kosztów kredytów konsumpcyjnych. Ponadto banki niekiedy stosują bezpośredni przelew środków na konto urzędu skarbowego lub specjalny kredyt na ten cel w karcie kredytowej. Kwoty przyznawanych środków wahają się, w zależności od banku, od 300, nawet do 50 tysięcy złotych. W niektórych przypadkach okres spłaty może być wydłużony do 60 miesięcy, są też banki, które w ogóle rezygnują z prowizji za udzielenie kredytu. Bez względu na warunki szczegółowe, tego rodzaju rozwiązanie jest z całą pewnością korzystne dla tych osób, które mogą mieć problemy z zapłaceniem w terminie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Rozliczenie VAT
Nieco inaczej wygląda kwestia rozliczeń podatkowych przez firmy. Wielu przedsiębiorcom zapewne nie raz zdarzały się sytuacje, kiedy to zbliża się koniec miesiąca, do zapłacenia jest podatek dochodowy i VAT na sumę kilku tysięcy złotych, tymczasem z powodu odroczonych płatności bądź spóźnialskich i nierzetelnych kontrahentów, firmowe konto świeci pustkami. Wiadomo, że pieniądze na rozliczenie z fiskusem muszą się znaleźć, nikt bowiem nie chce narażać się na wyjątkowo restrykcyjne konsekwencje niezapłacenia podatków w należnym terminie. A jest ich cały wachlarz – począwszy od odsetek za zwłokę, poprzez dodatkowe zobowiązania podatkowe, aż po koszty egzekucyjne i grzywnę. Wszystko zależy od interpretacji urzędnika skarbowego, a ci, jak wiadomo, nie są na ogół przyjaźni wobec podatników. Tylko pomocna pożyczka na podatki jest w stanie uratować sytuację i uchronić przedsiębiorcę przed przykrymi konsekwencjami. Niektóre banki proponują kredyt VAT, udzielany w formie kredytu obrotowego odnawialnego, przeznaczony na finansowanie bieżących zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością, w tym zapłatą podatku VAT. Spłacić go można poprzez zwrot nadpłaconego podatku VAT, a dzięki temu firma może uniknąć utraty płynności finansowej.
Istnieje także inna forma kredytowania należności podatkowych, ale jedynie w postaci kredytu inwestycyjnego i ściśle związana z rozliczeniami dotyczącymi konkretnej inwestycji.

Propozycje sektora pozabankowego
Interesującą propozycję dla przedsiębiorców w tym zakresie ma natomiast sektor pozabankowy. Można tutaj uzyskać kredyt na zapłacenie podatku dochodowego i VAT z opcją automatycznego uruchomienia w momencie, kiedy na koncie firmowym brakuje pieniędzy. Tego typu usługa jest adresowana przede wszystkim do małych firm, a zwłaszcza do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, czyli firm jednoosobowych. Co ciekawe, w sektorze pozabankowym mamy także ofertę dla dopiero debiutujących na rynku firm, które z reguły mają ogromne kłopoty z uzyskaniem finansowania ze strony banków, nawet jeśli w grę wchodzą niewielkie pożyczki.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>