Jednym z najważniejszych kredytów celowych, to jest mających konkretne przeznaczenie, jest kredyt hipoteczny, a właściwie grupa kredytów hipotecznych, to jest takich, w których zabezpieczenie stanowi hipoteka. Spośród nich największą bodaj popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe, przeznaczone na zakup, wykończenie lub remont nieruchomości, także działki budowlanej. Obok tego w ofertach bankowych znajdziemy kredyt budowlano- hipoteczny, konsolidacyjny, czy wreszcie pożyczkę hipoteczną. Kredyt hipoteczny, analogicznie jak w innych krajach, stał się obecnie jednym z podstawowych produktów oferowanych przez banki, trudno byłoby znaleźć instytucję bankową, która nie miałaby w swojej ofercie kredytu przyznawanego na zakup nieruchomości i pokrewne cele.
Czym jest hipoteka?
Elementem stałym i niezmiennym w tej grupie instrumentów finansowych jest hipoteka, która dla kredytodawcy oznacza zabezpieczenie jego pieniędzy na wypadek niewywiązywania się dłużnika ze swoich obowiązków spłaty pożyczonego kapitału i odsetek. Zatem każda pożyczka na nieruchomość, jej budowę, zakup, remont bądź wykończenie, oznacza wpis do księgi wieczystej nieruchomości. Warto wiedzieć, że hipoteka należy do tak zwanych praw akcesoryjnych, czyli jest ściśle związana z konkretną wierzytelnością. W razie wygaśnięcia tej wierzytelności, wygasa również hipoteka, tak się właśnie dzieje z chwilą spłacenia kredytu. Jednocześnie należy pamiętać, że kredytobiorcy nie wolno dokonywać niczego, co mogłyby doprowadzić do zmniejszenia wartości nieruchomości objętej hipoteką. W razie niespełnienia warunków umowy kredytowej, a konkretnie niespłacania kolejnych rat, bank ma prawo wystawić bankowy tytuł egzekucyjny i dochodzić na drodze egzekucji komorniczej swoich roszczeń, włącznie ze sprzedażą w drodze licytacji obciążonej nieruchomości. Ponieważ w tego rodzaju sytuacjach bank ma pierwszeństwo przed innymi potencjalnymi wierzycielami, hipoteka jest uważana za silne zabezpieczenie i jest jednym z najchętniej wykorzystywanych przez banki rodzajów zabezpieczeń wierzytelności długoterminowych.
Wybór kredytu to niełatwa sprawa
Każdy rodzaj kredytu hipotecznego wymaga szczególnego namysłu, po pierwsze ze względu na wysokość pożyczanych kwot, po drugie z uwagi na to, że jest to zazwyczaj kredyt długoterminowy, rozłożony na wiele lat. Z jednej strony długi termin spłaty jest korzystny dla klienta, wynikają stąd bowiem mniejsze raty miesięczne, ale z drugiej oznacza to przyjęcie na siebie potężnego zobowiązania finansowego na kilkanaście, a częściej dwadzieścia lub trzydzieści lat. Podjęcie racjonalnej decyzji w kwestii wyboru kredytu nie jest zatem sprawą prostą, a już z pewnością wymaga odpowiednich przygotowań. Wiadomo, że na kredytobiorcę czeka szereg czynności, które musi wykonać i zgromadzenie dokumentów, które trzeba dostarczyć bankowi, a jest tego niemało. Dlatego wiele osób decyduje się na na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który może wyręczyć klienta w wielu żmudnych i uciążliwych obowiązkach. Na rynku usług kredytowych jest obecnie sporo atrakcyjnych ofert i niekiedy bez fachowej porady naprawdę trudno podjąć decyzję. Może się także zdarzyć wybór nietrafiony, podyktowany pośpiechem, cudzą opinią czy też emocjami, których nie sposób w tego rodzaju sytuacji opanować. Warto jednak nie poddawać się presji sprzedawcy, a i w stosunku do doradcy kredytowego zachować zdrowy rozsądek i racjonalny ogląd sytuacji, w końcu to my będziemy spłacać zaciągnięte zobowiązanie.
Na co trzeba uważać?
Często popełnianym błędem jest ograniczenie się do jednej z ofert, na przykład naszego macierzystego banku, do którego na ogół kierujemy się w pierwszej kolejności. Tymczasem powinno się dokonać sprawdzenia przynajmniej kilku ofert, jeśli zaś nie korzystamy z pomocy doradcy finansowego, zweryfikujmy warunki poszczególnych instytucji chociażby w internecie. Niestety, w ofertach internetowych czy reklamowych ulotkach nie zawsze można znaleźć wszystkie informacje dotyczące całkowitych kosztów kredytu. Oprocentowanie to nie wszystko, niemniej istotna jest prowizja za udzielenie kredytu i marża. Zwłaszcza prowizja, czyli jednorazowa opłata, której koszt zależy od wysokości udzielonego kredytu, może znacząco zwiększyć jego kwotę. Do tego dochodzą jeszcze rozmaite dodatkowe opłaty i koszty ubezpieczeń.
Pożyczka hipoteczna
Niedocenianą formą kredytu hipotecznego, a mającą sporo zalet, jest pożyczka na nieruchomość, a właściwie pod zastaw nieruchomości, czyli pożyczka hipoteczna. Jej mechanizm jest identyczny, jak w przypadku kredytu mieszkaniowego, mianowicie jest to długoterminowe kredytowanie z zabezpieczeniem hipotecznym na nieruchomości. W ten sposób możemy uzyskać dużą kwotę, do wykorzystania na dowolny cel. Wydawałoby się zatem, że jest to instrument finansowy podobny do kredytu gotówkowego, jednak w przeciwieństwie do niego, pożyczka hipoteczna jest znacznie niżej oprocentowana, rozłożona na wiele lat, a jej suma z reguły znacznie przewyższa sumę możliwą do uzyskania w tradycyjnym kredycie gotówkowym. Wszystko to wynika z silnego, jak w przypadku wszystkich kredytów hipotecznych, zabezpieczenia spłaty.