Kiedy natłok zobowiązań przerasta kredytobiorcę, któremu trudno kontrolować zadłużenie i ustalać priorytety spłat, pomocna pożyczka konsolidacyjna może okazać się swoistym kołem ratunkowym. Zwłaszcza jeśli na skutek nieprzewidzianych zdarzeń osoba zadłużona znalazła się w sytuacji, która utrudnia jej terminowe spłaty. Pożyczka konsolidacyjna łączy kilka zobowiązań finansowych w jeden, wygodny do spłaty kredyt.
Zalety i rodzaje konsolidacji
Pożyczka konsolidacyjna jest ciekawą alternatywą dla spłacania wszelkiego rodzaju pożyczek ratalnych czy gotówkowych, ale także kart kredytowych, debetu na rachunku osobistym i wielu innych zobowiązań. W przypadku gdy w kilku bankach posiadamy zaciągnięte kredyty na różne cele, pożyczka konsolidacyjna pozwala na comiesięczną spłatę kilku różno terminowych rat, w postaci jednej, obniżonej stawki. Niższa rata jest możliwa ponieważ bank w charakterze gwarancji spłacenia pożyczki konsolidacyjnej najczęściej uznaje hipotekę nieruchomości posiadanej przez kredytobiorcę. Pożyczki konsolidacyjne dzieli się na dwa rodzaje: Pożyczka konsolidacyjna gotówkowa jest udzielana na krótszy czas oraz niższą kwotę. Bank nie wymaga żadnego zabezpieczenia, jednak odbija się to na mniej korzystnym oprocentowaniu. Z kolei pożyczka konsolidacyjna hipoteczna jest przyznawana na dłuższy okres. Jej zaletą jest mniejsze oprocentowanie przy wyższych sumach. Warunkiem otrzymania takiej pożyczki jest konieczność zabezpieczenia hipoteką nieruchomości, której właścicielem jest kredytobiorca.
Warunki otrzymania pożyczki konsolidacyjnej
W zależności od konkretnych banków i instytucji finansowych pożyczki konsolidacyjne udzielane są na różnych warunkach. Najpopularniejsze banki w swojej ofercie przedstawiają bardzo atrakcyjne warunki finansowania. Oprócz pomocy placówki przy dokonywaniu wszelkich formalności, ubiegający się o pożyczkę może liczyć między innymi na szereg przywilejów. Oczywiście po uprzednim spełnieniu kilku koniecznych warunków. Okres kredytowania może trwać od kilkudziesięciu miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat. Istnieje możliwość wyboru waluty kredytu, a także uzyskania ubezpieczenia na wypadek hospitalizacji, utraty pracy itp. Oprócz szybkiej decyzji kredytowej, w niektórych przypadkach klient może liczyć na tzw. wakacje kredytowe oraz szereg rabatów związanych z użytkowaniem konta w danym banku. W momencie ubiegania się o pożyczkę konsolidacyjną, tak jak w przypadku każdego kredytu, bank bardzo dokładnie przeanalizuje zdolność kredytową. Weryfikacja może potrwać nawet kilka tygodni, a to za sprawą sprawdzania dłużnika w Biurze Informacji Kredytowej. Konsolidacja wcześniejszych kredytów wymaga również poniesienia pewnych dodatkowych kosztów. Mogą to być na przykład koszty prowizji bankowej za udzielenie pożyczki, koszty wyceny nieruchomości lub wpis do hipoteki.
Pożyczka konsolidacyjna skutecznym kołem ratunkowym
Praktycznie każdy kredyt może zostać skonsolidowany. Pomocna pożyczka konsolidacyjna przychodzi na ratunek zwłaszcza osobom, które już wiele lat borykają się ze spłatą zadłużeń. Ich konsolidacja w krótkim czasie od zaciągnięcia nie jest jednak dobrym pomysłem. W przypadku kredytów ratalnych na początku w większej mierze spłacane są odsetki. Oddanie samego kapitału rozpoczyna się później. Ważne jest również, aby w oświadczeniu konsolidacyjnym nie uwzględniać zobowiązań finansowych, które już wkrótce zostaną spłacone. Jeśli zdolność kredytowa pozwoli uporać się z nimi w terminie, nie warto jeszcze raz kredytować tego samego zobowiązania, uiszczając od niego odsetki. Jeśli oprócz konsolidacji, kredytobiorca zdecydował się również na pobranie dodatkowej gotówki, to w momencie całkowitej spłaty należności pozostała kwota będzie czekać na wskazanym koncie lub będzie ją można pobrać bezpośrednio w bankowym okienku. Wybierając bank lub instytucję finansową należy dobrze przeanalizować obowiązujące oferty. Warto zapoznać się z tabelami opłat i prowizji oraz sprawdzić czy bank wymaga spełnienia dodatkowych warunków, od których zostaną pobrane dodatkowe opłaty, takich jak obowiązek ubezpieczenia kredytu, założenia rachunku lub opłat manipulacyjnych. Może się okazać, że bank pobiera opłatę za każdy przelew. W takim wypadku warto dowiedzieć się czy istnieje możliwość przeniesienia całej kwoty na dowolnie wybrane konto i wykonywania przelewów na własną rękę.
Wygoda nie dla wszystkich
Szansą dla kredytobiorców obawiających się zbyt wielu rozmaitych zobowiązań jest niewątpliwie pomocna pożyczka konsolidacyjna. Chociaż z finansowego punktu widzenia tego rodzaju pożyczka nie należy do najkorzystniejszych, to jej atrakcyjność i wygoda niwelują to wrażenie. Eksperci z branży finansowej zalecają konsolidację zadłużenia tylko tym osobom, które zdają się nie dostrzegać alternatywnego rozwiązania ich problemów finansowych. Nie mniej jednak, pożyczki konsolidacyjne cieszą się coraz większą popularnością.