Kiedy konsumpcja wymaga pożyczki

W dzisiejszych czasach trudno spotkać osobę, która chociaż raz nie pomyślała o sięgnięciu po pomoc finansową w postaci pożyczki lub kredytu. Styl konsumpcyjny wdziera się w codzienne życie z coraz większym impetem. Naturalnie, wszyscy dążą do zaspokojenia swoich potrzeb nie tylko z dolnej piramidy Maslowa. Jednak nie zawsze warunki finansowe pozwalają na pokrycie wszelkich zachcianek. Banki oraz instytucje finansowe zdają sobie sprawę, że ich klienci coraz częściej będą decydować się na zaciąganie zobowiązań kredytowych w celu realizacji nieosiągalnych bez dodatkowych środków planów. Dlatego większość banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych pożyczkobiorców i przedstawia coraz to nowsze i atrakcyjniejsze oferty finansowego wsparcia.

Kredyt czy pożyczka?
Należy podkreślić, że między kredytem a pożyczką zachodzi istotna różnica. Otóż kredyt jest udzielany przez bank na konkretnie wskazany we wniosku kredytowym cel. Z kolei pożyczka może zostać wykorzystana w dowolny sposób i nie trzeba określać na co zostaną wydane pieniądze. Przy czym pożyczka może być jednocześnie kredytem konsumenckim, a reguluje to ustawa o kredycie konsumenckim. Taki kredyt to ni mniej, ni więcej kontrakt, który zawierają między sobą konsument i przedsiębiorca. Jest to kredyt zaciągnięty na cele prywatne, nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warto zastanowić się jakie sytuacje będę wymagać od nas ubiegania się o kredyt gotówkowy, a kiedy okaże się bardziej pomocna pożyczka konsumencka. Według najnowszych statystyk z pożyczek korzystają przede wszystkim osoby remontujące mieszkania lub te, którym nieoczekiwanie zepsuł się samochód i jego naprawa wymaga sporych nakładów finansowych. Często są to osoby, które pożyczką ratują swój domowy budżet lub chcą w ten sposób pokryć koszty wakacji. Niektóre instytucje z myślą o tego rodzaju klientach przygotowują specjalne oferty wakacyjnych pożyczek. Pożyczki konsumpcyjne zdecydowanie warto brać wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że uda nam się je w niedługim czasie spłacić. Może się okazać, że do wypłaty comiesięcznego wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy zostało jeszcze kilka dni, a tymczasem w atrakcyjnej promocji pojawił się produkt, na który od dłuższego czasu polowaliśmy. Perspektywa zbliżającej się przypływu gotówki ułatwi decyzję o wzięciu pożyczki ponieważ wiemy, że szybko uporamy się z jej spłatą. Podobnych przykładów można mnożyć mnóstwo.

Kredyt konsumencki = pożyczka gotówkowa
W przypadku małej kwoty pożyczki, udziela się jej od ręki. Jest łatwo dostępna i wymaga minimum formalności. Zdarzają się sytuacje, że nowi klienci danego banku lub parabanku mogą liczyć na atrakcyjną ofertę w postaci tzw. darmowej pożyczki. Decydując się na drobną kwotę, pożyczkobiorca zobowiązany jest w danym terminie zwrócić jedynie pożyczoną kwotę, bez dodatkowych kosztów. Inną sprawą jest kredyt konsumencki. Za tym pojęciem kryje się po prostu pożyczka gotówkowa. Mimo że bardzo podobne produkty finansowe z powodzeniem funkcjonują już od wielu lat pod wieloma nazwami, to termin „kredyt konsumencki” swoją popularność zawdzięcza ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Mówi ona, że finansowanie w tej formie nie może przekroczyć sumy 255 550 złotych. Klienci banków tylko zyskali na wprowadzeniu tej ustawy, ponieważ mówi ona między innymi o prawie do spłaty kompletnego zobowiązania przed ustalonym terminem. Chociaż było to dopuszczalne wcześniej, to bank mógł wówczas pobierać opłaty za wcześniejsze uregulowanie należności. Dodatkowo bank musi zwrócić część prowizji proporcjonalnie do okresu, o jaki został skrócony czas spłaty.

Optymalny wybór z kalkulatorem
Konkurencja na rynku usług finansowych nie śpi. Potencjalny pożyczkobiorca bombardowany jest reklamami o pojawiających się nowych promocjach i ofertach specjalnych. Zyskuje klient, dla którego pożyczka konsumencka jest szansą na realizację dowolnego planu bez potrzeby informowania banku, na co chce przeznaczyć środki. Dzięki dużej konkurencji pożyczkobiorca jest w stanie nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także szybciej i w łatwiejszy sposób sfinansować swoje własne potrzeby. W zalewie coraz to nowszych ofert instytucji, które nieustannie zabiegają o klienta, trudniej jest wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie ofertę. Tutaj nieocenioną pomocą będą internetowe kalkulatory wysokości oprocentowania rat. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że wyniki jakie przedstawiają udostępnione narzędzia są orientacyjne i mogą odbiegać od aktualnych ofert banków i instytucji finansowych. Niektóre kalkulatory umożliwiają także złożenie wniosku o przyznanie pożyczki co znacząco przyśpiesza wszelkie procedury, a do tego jest bezpieczne.

Pożyczaj z głową
Warto mieć na uwadze, że nawet najbardziej pomocna pożyczka konsumencka wymaga spłaty wraz z odsetkami. Decyzje o wzięciu pożyczki są w pełni uzasadnione jeśli środki z nich pozyskane zostaną przeznaczone na naprawdę przemyślane inwestycje. Mimo, że jak sama nazwa sugeruje, kredyt konsumencki może zostać przeznaczony na potrzeby konsumenta, to zdecydowanie warto się powstrzymywać przed zbyt dosłownym traktowaniem tego pojęcia, a więc zaciągania pożyczek na bieżącą konsumpcję.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>