Choć wakacje kojarzą się nam przede wszystkim z rodzinnymi wyjazdami, nie wszyscy myślą o wykorzystaniu urlopu po to, aby wypoczywać nad morzem lub w górach. Nie brakuje osób przekonanych o tym, że miesiące letnie sprawdzają się znakomicie przede wszystkim wówczas, gdy chcemy poprawić wygląd naszego domu lub mieszkania, jest to bowiem doskonały czas na mniejszy lub większy remont. Ambitne plany zakładają zazwyczaj wprowadzenie przynajmniej kilku radykalnych zmian, niezmiennie torpeduje je jednak świadomość tego, że zmiany te wymagają pewnych nakładów finansowych. Skąd zatem wziąć pieniądze na wakacyjny remont? Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pożyczki pozabankowej.
Zalety pożyczki na remont
Banki nie próżnują, w miesiącach letnich nie brakuje więc interesujących ofert, które powinny wydać się szczególnie atrakcyjne osobom planującym remont. Nie pozostają one bez odzewu, nie można jednak nie dostrzec i tego, że wcale nie mniejszą popularnością cieszą się te rozwiązania, które prezentują pozabankowe instytucje finansowe. Już ich pobieżna analiza utwierdza nas zresztą w przekonaniu, że ich popularność nie jest dziełem przypadku.
Osoby myślące o takim rozwiązaniu zwracają uwagę przede wszystkim na to, że nie mają do czynienia z poważnym zobowiązaniem. Parabanki chętnie pożyczają nam nawet drobne kwoty, z ich usług możemy więc skorzystać nawet wówczas, gdy brakuje nam pieniędzy na zakup dodatkowych opakowań farby. Co więcej, te liberalne instytucje coraz częściej umożliwiają także modyfikowanie wysokości naszego zobowiązania, gdy więc okazuje się, że potrzebna jest nam nieco większa kwota, bez większego problemu możemy podwyższyć wysokość pożyczki. Owszem, działania takie mają swoją cenę, nie da się jednak ukryć, że zapewniają nam wygodę, która ma dla nas kluczowe znaczenie w czasie remontu, gdy mamy wiele innych powodów do zdenerwowania.
Trudno nie docenić i tego, że wsparcie udzielane przez parabanki trafia na nasze konto znacznie szybciej niż kredyt gotówkowy przyznawany przez bank. W dużej mierze jest to zasługa strategii polegającej na ograniczeniu do minimum wymogów formalnych, trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia także z dobrą wolą pracowników tego rodzaju instytucji. Podczas remontu staramy się przestrzegać wyznaczonego sobie wcześniej kosztorysu, trudno jednak liczyć na to, że nie będzie on wymagał modyfikacji. Gdy dochodzi do jego korekty pieniądze są nam potrzebne natychmiast, nie możemy bowiem zapomnieć o tym, że i czas przeznaczony na wakacyjny urlop jest ograniczony. W takim przypadku pomocna pożyczka na wakacyjny remont, przyznawana nawet w kilkanaście minut po złożeniu przez nas wniosku, jest rozwiązaniem niemożliwym do przecenienia.
Wady pożyczki na remont
Teoretycznie, niewysoka pożyczka na remont jest wolna od wad, w praktyce jednak mówimy o sytuacji znacznie bardziej skomplikowanej. Podczas zaciągania pożyczki nietrudno o błąd, ten zaś jesteśmy w stanie popełnić bez względu na to, czy pożyczamy pieniądze na święta, czy też na wakacyjny remont.
Największym zagrożeniem jest wysoki koszt zobowiązania finansowego, a także to, że należy liczyć się z nim nawet wówczas, gdy mówimy o pożyczce o stosunkowo niskim oprocentowaniu nominalnym. Parabanki stwarzają nam możliwość wejścia w posiadanie pieniędzy dokładnie wówczas, gdy ich potrzebujemy, nie można jednak zapomnieć o tym, że same również muszą szukać zabezpieczenia na wypadek, gdybyśmy okazali się mało odpowiedzialnymi klientami. Wspomniane zabezpieczenie przyjmuje zazwyczaj formę opłat dodatkowych, a ich liczba i wysokość potrafi zaskakiwać. Co warte podkreślenia, niemal każda instytucja finansowa stosuje własną politykę w tym zakresie, jeśli więc jeden z parabanków charakteryzuje się dużą przejrzystością, nie musi to wcale oznaczać, że i inne konkurujące z nim podmioty będą podążały tą samą drogą.
O czym pamiętać decydując się na pożyczkę na remont?
Może się wydawać, że osoby zaciągające pożyczkę na remont, nie potrzebują dodatkowych wskazówek. Nie są to przecież klienci, którzy mieliby problemy z dopięciem domowego budżetu, z całą pewnością mają więc świadomość tego, czym jest spirala zadłużeniowa i jak łatwo stać się dłużnikiem parabanku. Nawet oni powinni jednak pamiętać o kilku zasadach, ich realizacja przyczynia się bowiem do tego, że wywiązywanie się ze zobowiązań wobec pożyczkodawcy staje się prostsze.
Decydując się na pożyczkę na remont pamiętajmy więc, że najlepiej jest korzystać z ofert firm sprawdzonych, które mają już pewne doświadczenie na polskim rynku usług finansowych. Sytuacja finansowa remontujących na ogół nie jest zła, nie muszą więc uciekać się do wsparcia firm, których polityka nasuwa wątpliwości etyczne. Nie zaszkodzi również, jeśli porównanie przygotowanych z myślą o nas ofert rozpoczniemy od analizy rocznej rzeczywistej stopy oprocentowania. Wskaźnik ten jest znacznie bardziej wiarygodny niż wysokość oprocentowania nominalnego, pozwala nam bowiem na uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak bardzo wartość pożyczki rośnie z powodu wprowadzania opłat dodatkowych.