Jaki kredyt na firmę warto wziąć?

Współczesne usługi kredytowe są już tak zróżnicowane, że właściwie każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie odpowiedniego – niezależnie od tego, czym się zajmuje i jakie są jego indywidualne potrzeby. Wiele z takich usług przeznaczonych jest dla przedsiębiorców, co oczywiście powinno dla nich być doskonałą wiadomością, bowiem możliwość zdobycia pieniędzy na pokrycie kosztów jakichkolwiek inwestycji jest w wielu przypadkach wręcz nieoceniona. Istnieje oczywiście szeroki wybór kredytów dla firm, które mogą służyć do konkretnych celów – podstawową kwestią jest tutaj zatem dokładnie określenie potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Z kredytów takich mogą korzystać zarówno początkujący biznesmeni którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w prowadzeniu firmy i potrzebują pieniędzy na jej rozwój, jak i bardziej doświadczone osoby. Mogą to być pożyczki na konkretne cele jak i pieniądze przeznaczone na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy. Wszystko to pokazuje, że wybór jest tutaj naprawdę bardzo szeroki – warto zapoznać się z tą kwestią nieco bliżej, bowiem dzięki temu prowadzenie własnej firmy pod wieloma względami stanie się dla nas o wiele łatwiejsze.

Kredyty na bieżące wydatki firmy
Wielu ludzi sądzi, że pożyczki dla firm mogą być przeznaczone jedynie na jednorazowe wydatki związane chociażby z kupowaniem poszczególnych sprzętów czy pojazdów. W rzeczywistości istnieją jednak usługi, które pozwalają na pokrycie bardziej bieżących kosztów prowadzenia firmy; mogą to być zarówno drobne, regularne zakupy, pensje dla naszych pracowników, koszty utrzymania lokalu czy korzystania z usług rachunkowych. Najważniejszą usługą tego typu jest kredyt obrotowy, z którym spotkamy się aktualnie w ofertach praktycznie większości dużych banków. Kredyt taki zaciąga się zwykle na okres około jednego roku, ale czas ten może być dłuższy w zależności od konkretnej oferty. Zazwyczaj nie jest on udzielany na konkretną sumę – korzystający z niego przedsiębiorca może wnioskować o wypłacenie mu przez bank pieniędzy, które są mu akurat potrzebne. Istotną różnicą jest także sam sposób spłacania takich zobowiązań. Ma to miejsce albo pod sam koniec okresu kredytowania, albo też – na życzenie banku – pod koniec każdego miesiąca. Warto zapoznać się po prostu z warunkami zawartymi w umowie, bowiem mogą one znacznie się od siebie różnić.

Kredyty na konkretne inwestycje
Pożyczki dla firm mogą oczywiście być wykorzystywane również na konkretne wydatki – w takim wypadku jest to jednorazowy przelew gotówki. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być fantastycznym rozwiązaniem, ale w rzeczywistości przedsiębiorcy którzy zamierzają z tego skorzystać muszą liczyć się tu z kilkoma istotnymi problemami. Podobnie jak w przypadku kredytów dla klientów prywatnych, również i tutaj banki stawiają przed swoimi kredytobiorcami szereg wymagań, którym nie każdy jest w stanie sprostać. Jeżeli jesteśmy jeszcze w początkowym okresie istnienia naszej firmy i zwyczajnie nie jesteśmy w stanie zagwarantować jej stabilności, to szanse na otrzymanie takich pieniędzy momentalnie maleją. Dodatkowo sporym problemem może być zła historia kredytowa przedsiębiorcy. Same sumy pieniędzy jakie można tu otrzymać są bardzo zróżnicowane; jeszcze całkiem niedawno początkujący przedsiębiorcy nie mogli tu liczyć na pieniądze większe niż kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale obecnie sytuacja pod tym względem ulega znacznej poprawie. Jeśli ponadto posiadamy odpowiednie zabezpieczenie takiego kredytu – przede wszystkim w postaci własnej nieruchomości – to często będziemy mogli otrzymać tu kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych.

Inne ciekawe rozwiązania
Nieco inną, ale nadal zaliczają do grona pożyczek dla firm usługą jest leasing, cieszący się aktualnie ogromną popularnością wśród przedsiębiorców. W gruncie rzeczy pożyczamy tu pieniądze, choć nie dostajemy ich bezpośrednio do ręki; udajemy się do naszego banku z wnioskiem o zakupienie konkretnej rzeczy, takiej jak samochód czy jakikolwiek element wyposażenia naszej firmy. Bank dokonuje takiego zakupu z własnych środków i oddaje nam taką rzecz do użytkowania na określony czas, w ciągu którego mamy ją spłacać. Leasing bierze się zazwyczaj na kilka lat, a sama wysokość rat czy oprocentowanie jest tu uzależniona od szeregu czynników, przede wszystkim wartości kupowanej rzeczy; oczywiście, po spłaceniu wszystkich należności rzecz będąca przedmiotem leasingu staje się naszą własnością. Na rynku spotkamy się aktualnie w trzema podstawowymi rodzajami leasingu: operacyjny, finansowy, zwrotny – każdy z nich sprawdza się oczywiście inaczej w konkretnych sytuacjach. Oprócz dużej wygody istotną zaletą leasingu są przede wszystkim niższe koszty – oprocentowanie czy kwestie podatkowe sprawiają nam tu mniej problemów niż w przypadku zwykłych kredytów. Leasing jest ponadto bardzo uniwersalną usługą, bowiem za jego pośrednictwem możemy sfinansować całe mnóstwo różnych inwestycji; od niewielkich zakupów aż po maszyny przemysłowe kosztujące ogromne pieniądze. W przypadku dobrego banku będziemy mieli także szereg możliwości w kwestii negocjowania idealnych dla nas warunków współpracy.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>