Jaka pożyczka dla emeryta?

O tym, że emerytury w Polsce nie są najwyższe nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Oczywiście wiele zależy tutaj od przepracowanych lat, wysokości pobieranego wynagrodzenia oraz opłacanych składek. Jednak wielu emerytów pobiera naprawdę niskie świadczenia, które wymagają dokładnego planowania domowego budżetu. Nieprzewidziany wydatek może więc zupełnie zrujnować tak skrupulatnie zaplanowany budżet. W takiej chwili często jedynym ratunkiem może okazać się pożyczka. Jakie jednak pożyczki i kredyty mogą zaciągnąć emeryci?

Na co pożyczają emeryci?
Szacuje się, że w wielu województwach na listach dłużników przodują osoby po sześćdziesiątym roku życia. Na co jednak tak naprawdę pożyczają emeryci? I dlaczego zadłużają się na potęgę? Otóż emerytów można podzielić tutaj na kilka grup.
I tak, wiele osób pożycza po prostu pieniądze na nieprzewidziane wydatki. W przypadku, gdy domowy budżet jest wyliczony niemal co do złotówki, zepsuta pralka, konieczność wizyty u lekarza i wykupienia dodatkowej recepty czy inne sytuacje losowe, stają się przyczyną poważnych finansowych tarapatów. W takiej sytuacji starszym osobom może zabraknąć pieniędzy na czynsz, opłacanie rachunków za energię elektryczną czy codzienne zakupy. Ratunkiem zwykle okazuje się tutaj szybka pożyczka zaciągnięta w instytucji pozabankowej nie wymagającej dużych dochodów i ograniczającej formalności do minimum. Taka pomocna pożyczka na emeryturze w niewielkiej kwocie nie jest problemem dopóki starsza osoba spłaca ją regularnie i nie dopuści do naliczenia dużych odsetek.
Kolejną grupę stanowią zaś emeryci skuszeni przez banki i firmy pożyczkowe. Działy marketingowe doskonale zdają sobie bowiem sprawę z tego, że starsze osoby są naprawdę podatne na wszelkie sugestie. Dlatego inwestują naprawdę duże pieniądze w odpowiednią reklamę, która ma trafić do tej właśnie grupy docelowej. A aktor czy aktorka z popularnego serialu zachęcający w spocie reklamowym do zaciągania pożyczek, które rozwiążą wszelkie kłopoty, skutecznie mogą przekonać niejednego emeryta do pożyczenia pieniędzy.
Wielu emerytów decyduje się również na zakupy na raty. Do takich umów banki mogą dołączyć na przykład dodatkową kartę kredytową. Gdy starsza osoba, nie do końca obeznana w niuansach rządzących nowoczesnym rynkiem finansów, nie zorientuje się, że za taką kartę bank pobiera opłatę, dług na koncie powoli może urosnąć do całkiem pokaźnych rozmiarów.

Emeryt coraz atrakcyjniejszy dla banków
W sytuacji, gdy sytuacja na rynku pracy stała się niestabilna i coraz więcej osób pracuje w oparciu o umowy zawierane na krótki czas, emeryci stali się całkiem atrakcyjnymi klientami zarówno dla wszelkich firm udzielających chwilówek i innych szybkich pożyczek, jak i dla banków. Grupa ta uchodzi za dość rzetelną. Większość starszych ludzi ma wyrobiony bowiem nawyk, że dług należy spłacać. Jednocześnie ich dochody może i nie są najwyższe, ale w zamian za to są stabilne. Przyznawanego świadczenia emerytalnego nikt przecież nie cofnie ani go drastycznie nie obniży. Emeryt staje się więc dłużnikiem pewnym. Zawsze bowiem, w razie niespłacenia zaciągniętej pożyczki, komornik będzie mógł „wejść” na pobieraną emeryturę i ściągnąć dług. Zwłaszcza, że zgodnie z obowiązującym prawem, komornik może zająć emeryturę zostawiając zaledwie połowę najniższego świadczenia (czyli zaledwie około 415 zł).

Kredyt konsumencki dla emeryta
Oczywiście dla starszych osób przychylne traktowanie przez banki może okazać się korzystne. Z powodzeniem mogą bowiem starać się o kredyt gotówkowy, który pomoże im pokryć nieprzewidziane wydatki czy pozwoli zainwestować na przykład w niezbędną rehabilitację, wyjazd do sanatorium, prywatne leczenie albo chociażby remont kuchni. Jednak warto dokładnie przeanalizować własne możliwości finansowe. Kredyty konsumenckie są bowiem dość wysoko oprocentowane. Warto więc rozważyć, czy rzeczywiście poradzimy sobie z terminowym spłacaniem rat. Drobny poślizg przy niewielkich dochodach może bowiem oznaczać pułapkę i poważne kłopoty finansowe. Przemyślana pożyczka dla emeryta oznacza zaś miesięczne, raty, które rzeczywiście będziemy mogli spłacać z pobieranego świadczenia. Najlepiej dokładnie wyliczyć wszystkie wpływy i wydatki, dodać do takiej kwoty chociaż drobną sumę na nieprzewidziane sytuacje. Na tej podstawie można dopiero określić, czy stać nas na kredyt.
O kredyt gotówkowy emeryci mogą starać się praktycznie w każdym banku. Poszczególne sieci przewidują jedynie obostrzenia, co do wieku. Z reguły osoby przed siedemdziesiątym rokiem życia nie powinny mieć problemów z zaciągnięciem pożyczki. Starsi emeryci muszą zaś dokładnie przeanalizować regulaminy poszczególnych banków. W przypadku niewielkich sum, banki wymagają odcinka, na którym widnieje suma pobranego świadczenia. Czasem dodatkowo wymagani są również poręczyciele lub inne zabezpieczenie.

Niepewne pożyczki dla bliskich
Wielu emerytów, którzy trafiają do KRD i mają problemy z komornikiem tak naprawdę pożycza pieniądze nie dla siebie. Bo niewielka pomocna pożyczka na emeryturze raczej nie powinna wpędzić w długi. Najczęściej emeryci zadłużają się dla dzieci i bliskich. Kupują meble, sprzęt AGD czy RTV na raty, zaciągają kredyty konsumenckie na remont mieszkania czy zakup samochodu. Często raty kredytu mają spłacać osoby, dla których starsze osoby zaciągają kredyt. Problem zaczyna się zwykle, gdy bliscy tracą pracę albo wpadają w tarapaty finansowe i przestają regulować należności, a bank przysyła kolejne upomnienia kredytobiorcy, który podpisał umowę.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>