Jak zaciągnąć pożyczkę i tego nie żałować?

Zarówno ekonomiści, jak i osoby, które poszukują wsparcia finansowego podchodzą zazwyczaj z dużą ostrożnością do pożyczek pozabankowych. Klienci potencjalnie zainteresowani nimi zdają sobie sprawę z tego, że nie wszystkie firmy udzielające wsparcia są jednakowo uczciwe, liczą się przy tym z ryzykiem błędu popełnionego na skutek nietrafnego oszacowania własnych możliwości. Czy jednak oznacza to, że bezbłędna pomocna pożyczka nie jest możliwa? Na szczęście, wcale nie musi tak być. Kluczem do sukcesu wydaje się zrozumienie mechanizmu, w oparciu o który jest ona przyznawana i przestrzeganie kilku zasad wielokrotnie przypominanych przez doradców finansowych.

Skąd bierze się niepokój osób zainteresowanych pożyczkami?

Największą bolączką klientów korzystających z usług pozabankowych instytucji finansowych nazywanych też parabankami jest świadomość tego, że wspomniane instytucje nie podlegają przepisom prawa bankowego. Sposób ich funkcjonowania reguluje Kodeks Cywilny, on też jest wiążący wówczas, gdy poszukujemy informacji na temat tego, jak ubiegać się o pożyczki pozabankowe, w jaki sposób regulować zobowiązania i jak postępować wówczas, gdy ich terminowa spłata nie jest możliwa. Opieranie się na przepisach Kodeksu Cywilnego ma swoje dobre strony, to bowiem właśnie dzięki nim nie musimy obawiać się, że rozpatrywanie naszego wniosku o wsparcie finansowe będzie trwało wyjątkowo długo. Jego regulacje są też korzystne dla osób, które miały już w przeszłości problemy z terminową spłatą zobowiązań, a więc tym, które w najbliższym czasie nie mogą liczyć na wsparcie ze strony banków. Niestety, należy liczyć się i z tym, że przepisy KC pozwalają na stosowanie wyższego oprocentowania i umożliwiają udzielanie wsparcia finansowego znacznie większej grupie podmiotów niż ma to miejsce w odniesieniu do prawa bankowego.

Najpoważniejsze błędy popełniane przy zaciąganiu pożyczek

Inne niż ma to miejsce w odniesieniu do kredytów gotówkowych regulacje prawne wcale nie są najpoważniejszą przyczyną tego, że tak często żałujemy decydujemy decyzji o skorzystaniu z pożyczki. Znacznie większym problemem okazuje się być nasza własna nonszalancja. Zaciągając zobowiązanie finansowe zapominamy bowiem nie tylko o realnej ocenie naszych możliwości, ale i o tym, że dokumentem, który będzie dla nas wiążący przez okres spłaty zobowiązania jest umowa, a zapisy stanowiące jej treść często różnią się od deklaracji składanych przez pracowników parabanków. Bywa i tak, że przywiązujemy nadmierną wagę do informacji zawartych w kampaniach promocyjnych zapominając o tym, że w zdecydowanej większości przypadków nie są one kompletne i wymagają doprecyzowania. Analitycy rynku pożyczek pozabankowych ganią nas również za brak skłonności do porównywania różnych ofert parabanków. Bardzo często wychodzimy z założenia, że produkt intensywnie promowany musiał zostać już przez kogoś sprawdzony, gdyby bowiem było inaczej, nie cieszyłby się tak dużym zainteresowaniem.

Jak wybrać bezbłędną pomocną pożyczkę?

Przystępując do poszukiwania rozwiązania, które jest w stanie pomóc nam w uporaniu się z problemami finansowymi musimy przestrzegać kilku zasad.
1. Nie warto się spieszyć
Pośpiech jest zawsze złym doradcą i najczęściej to właśnie on przyczynia się do tego, że popełniamy najbardziej niebezpieczne błędy. Spiesząc się zwracamy uwagę przede wszystkim na atrakcyjną otoczkę (słowa zachęty wypowiadane przez pracownika parabanku, pozytywny wydźwięk kampanii reklamowej), nie zadajemy sobie jednak trudu, aby przeanalizować to, co jest sednem porozumienia z instytucją finansową.
2. Warto korzystać z narzędzi pomocniczych takich, jak symulatory pożyczek gotówkowych lub kalkulatory kredytowe
Symulatory pozwalające na obliczenie rzeczywistego kosztu zobowiązania finansowego znajdują się na stronie internetowej niemal każdej instytucji udzielającej takiego wsparcia. Najpopularniejsze portale ekonomiczne co miesiąc przygotowują też zestawienia ułatwiające nam wybór najbardziej atrakcyjnej pożyczki. Wiele osób nie korzysta jednak z tego rodzaju wskazówek wychodząc z założenia, że są nieprzydatne. Z pewnością przygotowuje się je tak, aby przynosiły rezultaty satysfakcjonujące ich twórców! Niestety, doświadczenia kolejnych klientów banków i parabanków potwierdzają, że ignorowanie tego rodzaju rozwiązań niesie za sobą zdecydowanie bardziej niebezpieczne konsekwencje.
3. Czytanie umowy ze zrozumieniem to gwarancja sukcesu
O konsekwencjach braku zainteresowania umową zawieraną z pożyczkodawcą mówiono i pisano wielokrotnie. Niestety, wielu klientów instytucji finansowych nadal nie może przekonać samych siebie o tym, że wysiłek związany z analizą zapisów zawartych w tym dokumencie zasługuje na to, aby go ponieść. Warto przy tym pamiętać, że przekartkowanie umowy często nie jest wystarczające, przed jej podpisaniem dobrze więc nie tylko zapoznać się z jej treścią, ale i przygotować listę pytań, które chcielibyśmy zadać pożyczkobiorcy. Owszem, działanie takie wydłuży czas oczekiwania na przyznanie nam pieniędzy, przyczyni się jednak i do tego, że nic nie zaskoczy nas w momencie, w którym przystąpimy do spłaty zobowiązania.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>