Jak wspierać finansowo ciekawe inicjatywy?

Dla nikogo tajemnicą nie jest to, że nawet najbardziej interesujący pomysł na własny biznes może okazać się niewystarczający, aby założyć firmę, która z powodzeniem walczyć będzie o klientów na konkurencyjnym rynku. Realizacja tego celu jest możliwa przede wszystkim wówczas, gdy za oryginalną inicjatywą stoją pewne środki finansowe. Niestety, zdecydowana większość młodych przedsiębiorców nigdy nie ma ich w nadmiarze.

Czy warto szukać środków na własny biznes?
Pytanie o zasadność poszukiwania wsparcia finansowego, które zostanie przeznaczone na uruchomienie własnej firmy, nie jest wcale bezzasadna, nie da się bowiem ukryć tego, że mamy do czynienia z pewnym stopniem ryzyka. Nikt z nas nie wie, czy pomysł na własną firmę zakończy się powodzeniem, zawsze należy bowiem liczyć się z tym, że rynek nie zareaguje dokładnie tak, jak tego oczekiwaliśmy. Przestrzegając jednego z podstawowych przykazań kierowanych do osób myślących o wsparciu finansowym z zewnątrz, powinniśmy zapomnieć o inicjatywie, z którą wiąże się tak duże ryzyko. Jednocześnie powinniśmy mieć jednak na uwadze i to, że nasz projekt może się sprawdzić, a w takiej sytuacji wsparcie finansowe jest w stanie szybko zaprocentować.
Nikt z pewnością nie pochwali pożyczki, której celem jest realizowanie inicjatywy, w której powodzenie wierzymy tylko my. Należy jednak liczyć się z tym, że i szansa na otrzymanie pieniędzy na taki cel nie jest wcale duża. Żadna instytucja finansowa nie chce zaryzykować więcej niż musi, od osób szukających pożyczki na start oczekuje się więc czegoś więcej, niż tylko zapewnienia, że okaże się ona opłacalną inicjatywą. Zazwyczaj musimy przygotować biznesplan i wstępną dokumentację, coraz częściej dowiadujemy się przy tym, że pieniądze z zewnątrz będą stanowić jedynie część niezbędnej nam kwoty. W takim wypadku mówimy o wsparciu inicjatywy, z którą zapoznało się przynajmniej kilka osób i która zyskała co najmniej jej wstępną akceptację, a co za tym idzie, mówimy o projekcie, który ma pewne szanse na powodzenie. Owszem, nadal mamy do czynienia z ryzykiem, jest ono jednak na poziomie uzasadniającym zasadność jego podjęcia.

Pożyczka na start w pozabankowej instytucji finansowej
Do niedawna z pożyczkami dla przedsiębiorców kojarzyły się nam przede wszystkim banki, to w ich siedzibach szukaliśmy więc wsparcia poszukując rozwiązań tego typu. Również dziś nie wykazujemy się brakiem zainteresowania ofertą przygotowaną przez nie, wielokrotnie nie możemy jednak oprzeć się wrażeniu, że jej poziom budzi pewne wątpliwości. Banki cenią sobie współpracę z przedsiębiorcami, nie brakuje przy tym jednostek, w przypadku których można mówić o tym, że jest ona filarem ich działalności. Należy jednak liczyć się z tym, że mamy do czynienia z podmiotami bardzo wymagającymi, a tym samym przyjaznymi przede wszystkim firmom, których ugruntowana pozycja na rynku daje gwarancję opłacalności współpracy.
Pozabankowe instytucje finansowe już od dawna nie są podmiotami znanymi wyłącznie z wysokooprocentowanych pożyczek dla zadłużonych. Firmy udzielające wsparcia finansowego chętnie nawiązują współpracę z kolejnymi grupami klientów, a przedstawiciele świata biznesu wydają się w tym kontekście wyjątkowo wartościowymi partnerami. W ofercie wiodących parabanków nie brakuje propozycji skierowanych do firm, okazuje się przy tym, że przedsiębiorstwa, które inaugurują dopiero swoją działalność wcale nie stoją na straconej pozycji. Firmy te mogą liczyć nie tylko na doradztwo finansowe stojące na wysokim poziomie, ale i na środki pozwalające na realizację ciekawych pomysłów. Mylą się przy tym osoby przekonane, że pomocna pożyczka na start przestaje być opłacalna w tym samym momencie, w której przystępujemy do spłacania pierwszych rat.

Zalety pożyczki na start
Zastanawiając się nad korzyściami płynącymi z pożyczki na start w pierwszej kolejności wypada wspomnieć o łatwości, z jaką można wejść w jej posiadanie. Owszem, nawet najbardziej liberalna firma będzie oczekiwała, że przedstawimy biznesplan, kosztorys czekających nas wydatków albo wstępny projekt informujący, na czym polegać będzie działalność firmy, nie da się jednak ukryć, że mamy do czynienia z oczekiwaniami, które wcale nie tak trudno spełnić. Co więcej, pożyczkodawcy coraz częściej współpracują z osobami, które mają doświadczenie tak w zakładaniu, jak i promowaniu nowych firm, możemy więc liczyć nie tylko na samą pożyczkę, ale i na opinię wyrażoną przez eksperta i dotyczącą szans na powodzenie naszej inicjatywy.
Korzystając z pomocy pozabankowej instytucji finansowej można też liczyć na jej elastyczność. Pożyczki na start przyznawane są na nieco innych zasadach niż wsparcie dla zadłużonych, już w trakcie podpisywania umowy możemy więc oczekiwać nie tylko atrakcyjnego oprocentowania i rat w wysokości, która jest niekłopotliwa podczas spłacania, ale również możliwości wydłużenia czasu spłaty, gdy będzie tego wymagała sytuacja naszego przedsiębiorstwa. Jeśli sami chcemy współpracować na uczciwych zasadach, możemy liczyć na podobne podejście także w przypadku drugiej ze stron.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>