Jak skredytować marzenia?

Każdy z nas ma jakieś marzenia, niestety do realizacji większości z nich najczęściej brakuje nam pieniędzy. Panie marzą na przykład o pięknej biżuterii czy markowych perfumach, panowie o luksusowym samochodzie, niemal wszyscy o własnym domu z malowniczym ogrodem i podróży dookoła świata. Są naturalnie i w Polsce ludzie bardzo bogaci, którzy nawet najbardziej kosztowne pragnienia są w stanie zrealizować, ale zdecydowana większość społeczeństwa musi zadowolić się tym, co na ją stać, jedynie od czasu do czasu pozwalając sobie na jakąś bardziej kosztowną zachciankę.

Pożyczka na dowolny cel
Tymczasem wcale nie musi tak być. Nawet jeśli nie stać nas na wydatek rzędu milionów złotych, to przynajmniej możemy sobie pozwolić na zrobienie żonie ekskluzywnego prezentu, wyjazd na kilka dni do luksusowego SPA, kilkudniową wycieczkę do egzotycznego kraju. Pomocna pożyczka na luksus w różnym wydaniu jest powszechnie dostępna na polskim rynku usług finansowych. Wystarczy wystąpić do banku o kredyt gotówkowy na dowolny cel, bądź też, jeśli sprawa jest bardzo pilna i chcemy mieć pieniądze od ręki, skorzystać z oferty jednej z licznych instytucji pozabankowych. W tym ostatnim przypadku, jeżeli korzystamy z pośrednictwa internetu, mamy szansę na wpływ gotówki na nasze konto nawet w ciągu kilkunastu minut. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek dostępny na portalu wybranej instytucji pozabankowej, niekiedy trzeba jeszcze dokonać przelewu na niewielką kwotę, ponieważ stanowi to podstawę do weryfikacji dla pożyczkodawcy. Pieniądze uzyskane w ten sposób można wydać na co tylko chcemy, bez konieczności ograniczania codziennych wydatków na podstawowe potrzeby. Dla bardzo wielu osób jest to jedyna metoda na nadzwyczajne pragnienia i realizacje wymarzonych od dawna przedsięwzięć.

Łatwiej w parabanku
Warto zauważyć, że mimo iż co chwila pojawiają się na rynku coraz to nowe firmy pożyczkowe, żadna z nich nie narzeka na brak klientów, przeciwnie, ich popularność stale rośnie. Dlaczego Polacy tak chętnie korzystają z oferty sektora pozabankowego? Są dwie zasadnicze przyczyny tego stanu rzeczy – powszechny dostęp do proponowanych usług oraz prostota i szybkość obsługi. Żeby otrzymać kredyt w banku, trzeba mieć tak zwaną zdolność kredytową i pozytywną historię w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Nie zawsze jesteśmy świadomi faktu, że jeśli w ciągu ostatnich kilku lat zdarzyła się nam jakaś zaległość w spłacie obojętnie jakich zobowiązań, zostanie to odnotowane w BIK i może stanowić przeszkodę nie do pokonania w uzyskaniu kredytu bankowego. Równie ważną sprawą mogą się okazać zbyt niskie zarobki w stosunku do już istniejących zobowiązań, co w konsekwencji da nam nie dość wysoką zdolność kredytową, aby otrzymać pożyczkę w banku. Tymczasem w firmie pozabankowej pomocna pożyczka na luksus, bez względu na jego istotę, jest w zasięgu ręki zdecydowanej większości klientów, także tych, którzy nie dostaliby nigdy kredytu bankowego. Są nawet takie firmy pożyczkowe, które specjalizują się w udzielaniu wsparcia finansowego osobom mającym na głowie egzekucję komorniczą. Druga przyczyna popularności pożyczek w parabankach to maksymalne uproszczenie procedur i szybkość decyzji kredytowej. Nikt z nas nie lubi załatwiania formalności i oczekiwania w różnego rodzaju instytucjach na załatwienie sprawy. Parabanki doskonale to rozumieją i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, załatwiając kwestię pożyczki najszybciej, jak się da.

Nic nie ma za darmo
Za tę powszechność i łatwość dostępu oraz prostotę i szybkość obsługi musimy jednak zapłacić nieco wyższą cenę. I chociaż firmy pożyczkowe nie podlegają prawu bankowemu, to jednak obowiązują je przepisy prawa ogólnego, między innymi ustawa określająca maksymalny pułap oprocentowania od pożyczanego kapitału. Obecnie wynosi on 16% w skali roku, co oznacza, że ani banki, ani parabanki, nie mogą ustalać oprocentowania nominalnego na wyższym poziomie. Jednakże i w jednych instytucjach, i w drugich, do odsetek ustalonych ustawowo dochodzą jeszcze rozmaite opłaty dodatkowe, w postaci na przykład marży, prowizji, ubezpieczenia, które generalnie powiększają koszty kredytu. O tym, jakie jest rzeczywiste oprocentowanie, decyduje wskaźnik nazywany RRSO, rzeczywista roczna stopa oprocentowania i na ten wskaźnik powinno się przede wszystkim zwracać uwagę wybierając konkretną ofertę. Otóż w przypadku firm pożyczkowych działających poza systemem bankowym, RRSO jest z reguły wyższa niż w przypadku kredytu gotówkowego zaciągniętego w banku. To jest właśnie ta wyższa cena, którą trzeba zapłacić za błyskawiczną decyzję i możliwość otrzymania pożyczki nawet w przypadku dużego zadłużenia. Proste do uzyskania pieniądze na luksusowe dobra albo na pokrycie koniecznych wydatków, ale droższe – sprawa jest jasna, coś za coś. Jeżeli od początku mamy tego świadomość, możemy sobie pozwolić na tego rodzaju pożyczkę pod warunkiem, że wcześniej dokładnie policzyliśmy, że będziemy w stanie ją spłacić w terminie. I kolejna bardzo ważna rzecz, mianowicie przeczytamy dokładnie umowę przed jej podpisaniem, to jest w zasadzie warunek sine qua non.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>