Jak sfinansować zakup samochodu i tego nie żałować?

Samochód możemy kupić zarówno wówczas, gdy zaoszczędziliśmy niezbędną kwotę, jak i wtedy, gdy nasze oszczędności nie są jeszcze aż tak imponujące, zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że korzystanie wyłącznie z komunikacji miejskiej przynosi nam więcej strat niż korzyści. Druga z wymienionych opcji cieszy się coraz większą popularnością nie tylko dlatego, że sprzedawcy samochodów oferują nam je na coraz bardziej atrakcyjnych warunkach. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że mamy do czynienia z coraz ciekawszymi ofertami współfinansowania zakupu napływającymi nie tylko z banków, ale i z instytucji pozabankowych.

Nie tylko nowe samochody
Oferty banków i firm udzielających pożyczek różnią się między sobą. Nie wszystkie są jednakowo atrakcyjne i nie każda może budzić jednakowe zadowolenie. Analiza kolejnych z nich to jedyny sposób na znalezienie tej najbardziej atrakcyjnej, jest ona jednak zalecana z jednego jeszcze powodu. Banki i firmy pożyczkowe są w stanie zaproponować nam niezwykle atrakcyjne warunki współpracy, nierozsądne byłoby zignorowanie ich tylko dlatego, że analiza kolejnych propozycji jawi się nam jako zajęcie mało interesujące.
Nie każdy kandydat na właściciela samochodu zdaje sobie, na przykład, sprawę z tego, że bank lub pozabankowa instytucja finansowa może mu pomóc nie tylko wówczas, gdy interesuje go nowy pojazd. Owszem, właśnie wówczas warunki współpracy są najbardziej atrakcyjne, jeśli jednak zastanawiamy się nad zakupem samochodu używanego, wcale nie stoimy na straconej pozycji. Również w takim przypadku możemy liczyć na wsparcie ze strony firmy oferującej kredyty lub pożyczki, nie brakuje przy tym takich, które pomogą nam nawet w przypadku zakupu aut siedmioletnich. Oczywiście, propozycje współpracy różnią się między sobą, a dysproporcje pojawiają się nawet w obrębie ofert jednego podmiotu. Duże znaczenie ma nie tylko poziom naszych finansów, ale i stan samochodu, który budzi nasze zainteresowanie, zawsze warto jednak przeanalizować kilka ofert i samodzielnie przekonać się o tym, czy któraś nie jest bardziej wartościowa niż pozostałe.

Wybór najlepszej oferty
Mając świadomość tego, jak bardzo atrakcyjny może okazać się kredyt samochodowy lub pomocna pożyczka na samochód możemy przystąpić do analizy poszczególnych ofert. Nietrudno się domyślić, że właśnie w tym momencie natrafiamy na pierwsze poważne trudności, firm oferujących wsparcie w tym zakresie jest bowiem na tyle dużo, że analiza możliwości każdej z nich jest w stanie zająć nam nie godziny, ale dni. Jak radzić sobie z tym problemem?
a) Kalkulator kredytowy
Liczba kalkulatorów i porównywarek kredytowych systematycznie rośnie, jeśli więc zależy nam na naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniu, naturalne wydaje się skorzystanie z pomocy jednej z nich. Owszem, mamy do czynienia z narzędziami, które powinny pełnić przede wszystkim funkcję pomocniczą, nie ulega jednak wątpliwości, że są nam one w stanie powiedzieć wiele o wysokości zobowiązania i jego rzeczywistej opłacalności.
b) Ranking kredytów i pożyczek na samochód
Jeśli nie chcemy samodzielnie porównywać kolejnych ofert, zawsze możemy liczyć na to, że ktoś zdecyduje się na wykonanie tej czynności w naszym imieniu. Coraz częściej za realizację tego zadania biorą się ekonomiści, okazuje się więc, że rankingi pożyczek i kredytów samochodowych nie tylko przygotowywane są z dużą starannością, ale i bazują na kryteriach merytorycznych. Korzystając z nich powinniśmy jednak pamiętać o pewnych zastrzeżeniach. Po pierwsze, mamy do czynienia z rozwiązaniami modelowymi, może się więc okazać, że pojazd, który nas interesuje najbardziej, nie będzie finansowany na tak atrakcyjnych zasadach. Powinniśmy liczyć się i z tym, że nie wszystkie rankingi są jednakowo wiarygodne, sprawdzić warto więc nie tylko to, kto odpowiada za nie i jakie kryteria są brane pod uwagę podczas ich tworzenia, ale i to, czy mówimy o porównaniu aktualnych ofert, czy też o rankingu sprzed kilku miesięcy.
c) Pomoc doradcy
Jeszcze kilka lat temu z pomocy doradców korzystaliśmy przede wszystkim wówczas, gdy interesował nas kredyt hipoteczny opiewający na dużą kwotę i zaciągany na wiele lat. Również dziś nie brakuje klientów chcących dowiedzieć się czegoś więcej o tego rodzaju rozwiązaniu, okazuje się jednak, że nie są oni jedynymi, z którymi współpracuje doradca. Osoby zawodowo zajmujące się polecaniem najlepszych rozwiązań finansowych chętnie podpowiadają również, które kredyty i pożyczki na samochód są w danej chwili najbardziej interesujące. Mogą przy tym pochwalić się nie tylko systematycznie aktualizowaną bazą danych, ale i osobistymi kontaktami pozwalającymi na szybkie wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości pojawiających się podczas zaciągania zobowiązania. Warto mieć na uwadze i to, że doradcy nie pobierają opłat za swoje usługi, już choćby z tego powodu wskazane jest więc zasięgnięcie ich opinii.
d) Pomoc sprzedawcy samochodów
Niekiedy problem wyboru najlepszego kredytu lub pomocnej pożyczki na samochód rozwiązuje się w tym samym momencie, w którym podejmujemy decyzję o zakupie konkretnego pojazdu. Jak to możliwe? Okazuje się, że niektórzy dealerzy zawierają umowy z konkretnymi instytucjami finansowymi, mogą więc zaproponować nam warunki pożyczki lub kredytu znacznie bardziej atrakcyjne od tych, które są promowane w spotach reklamowych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>