Jak sfinansować wyprawkę szkolną dla ucznia?

Każda osoba, która ma dziecko w wieku szkolnym wie doskonale, iż bezpłatna edukacja w Polsce to mit. Koniec wakacji oraz wrzesień to dla rodziców okres wzmożonych wydatków, które dla domowego budżetu stanowią nie lada obciążenie – zwłaszcza, że na zakup podręczników i innych niezbędnych rzeczy do szkoły z roku na rok trzeba wydawać coraz więcej pieniędzy.

Koszty szkolnych wyprawek rosną
Z raportu opracowanego przez CBOS wynika, że przygotowanie jednego dziecka do szkoły to średnio wydatek rzędu od 1000 do 1500 zł, z czego najwięcej wydaje się na podręczniki – przeciętnie od 400 do 500 zł za komplet. Przybory szkolne pochłaniają ok. 200 zł, zaś stroje do szkoły (w tym także strój gimnastyczny) ok. 300 zł. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zakupu plecaka, ubrań wierzchnich oraz obuwia. Biorąc pod uwagę nie najlepszą kondycję materialną polskich rodzin, takie wydatki są po prostu kolosalne. Wyjścia zaś nie ma – trzeba zaciskać zęby i płacić, pomimo tego, iż przerasta to finansowe możliwości rodziny. W takiej sytuacji bardzo pożądana jest pożyczka na szkolną wyprawkę. Jakie są zatem opcje w tym zakresie?

Kredyt gotówkowy
Wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. To bodajże najpopularniejszy sposób finansowania zakupu uczniowskiej wyprawki. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej korzystne w sytuacji, kiedy zakłada się dłuższą spłatę zobowiązania, np. do 5 lat. Plusem jest tutaj również to, że spłatę można tak zaplanować, by w skali miesięcznej nie obciążała nadmiernie budżetu. Warto jednak pamiętać, że w ramach kredytu gotówkowego nie opłaca się pożyczać małych kwot. Przy wyborze odpowiedniej oferty pomocne mogą się okazać rozmaite rankingi. Z porównania, o które o pokusili się pod koniec czerwca 2014 r. specjaliści z firmy Expander wynika, iż kredyt gotówkowy na najlepszych warunkach oferuje Deustche Bank Polska. Przyjęto założenia, iż wniosek składa klient wewnętrzny, a kredyt opiewa na 20 tys. zł z 5-letnim terminem spłaty. Rata kredytu w Deustche Bank Polska wynosi 426 zł, RRSO 9,94 proc. Na kolejnych pozycjach uplasowały się ING Bank Śląski (rata – 448 zł, RRSO – 13,03 proc.) oraz Eurobank (rata – 449 zł, RRSO – 13,11 proc.).

Kredyt na karcie kredytowej
Jako pożyczka na szkolną wyprawkę sprawdza się również w określonych sytuacjach kredyt na karcie kredytowej. Może się on okazać niezłym wyjściem dla tych osób, które są w stanie spłacić go w przeciągu miesiąca. Właściciele kart kredytowych mają przyznane pewne limity, w ramach których mogą korzystać z dodatkowych środków, jeśli zajdzie taka konieczność. Karty kredytowe są przez banki przyznawane na różnych zasadach. Wiele w tym momencie zależy od zdolności kredytowej konkretnej osoby. W zależności od rodzaju karty roczna opłata za nią może wynieść od zera do nawet kilkuset złotych. Bardzo ważnym parametrem jest tzw. okres bezodsetkowy (trwa on przeciętnie od 45 do 54 dni) oraz oprocentowanie Trzeba więc pilnować terminów spłaty, ponieważ gdy okres bezodsetkowy skończy się, bank zaczyna naliczać odsetki.
Jak to wygląda w poszczególnych bankach? Serwis money.pl opracował stosowne zestawienie za lipiec br. Dla przykładu Credit Agricole oferuje klientom klika opcji – MasterCard Silver (roczna opłata – 0 zł, opłata za wydanie karty – 0 zł, okres bezodsetkowy – 54 dni, oprocentowanie – 16 proc.), Visa Gold (roczna opłata – 75 zł, opłata za wydanie karty – 75 zł, okres bezodsetkowy – 56 dni, oprocentowanie – 16 proc.) czy LOT Gold (roczna opłata – 216 zł, opłata za wydanie karty – 0 zł, okres bezodsetkowy – 54 dni, oprocentowanie – 16 proc.). Bardzo bogatą ofertą dysponuje Citi Handlowy. Składają się na nią m. in. karty LOT Silver (roczna opłata – 96 zł, opłata za wydanie karty – 0 zł, okres bezodsetkowy – 54 dni, oprocentowanie – 16 proc.), BP Gold (roczna opłata – 290 zł, opłata za wydanie karty – 0 zł, okres bezodsetkowy – 54 dni, oprocentowanie – 16 proc.) czy MasterCard World (roczna opłata – 96 zł, opłata za wydanie karty – 8 zł, okres bezodsetkowy – 54 dni, oprocentowanie – 16 proc.).

Kredyt odnawialny na rachunku osobistym
Z pomocą rodzicom przyjść też może kredyt odnawialny – to nic innego jak limit na rachunku bankowym. Kredyt ten jest nierozerwalnie połączony z rachunkiem w banku. Wysokość limitu jest uzależniona od kilku czynników, głównie od wielkości wpływów na konto oraz od tego czy pojawiają się na nim systematycznie. Rankingi kredytów odnawialnych na rachunkach osobistych często pojawiają się na różnych portalach, m. in. na totalmoney.pl. Przy założeniu, że kredyt opiewa na 5 tys. zł, a umowa zawarta została na 5 lat, na szczególną uwagę zasługują oferty następujących banków: Alior Sync (oprocentowanie 9,6 proc., opłata za przyznanie kredytu – min. 25 zł, opłata za wznowienie kredytu – min. 25 zł), Eurobank (oprocentowanie 12,9 proc., opłata za przyznanie kredytu – min. 60 zł, opłata za wznowienie kredytu – min. 60 zł), BNP Paribas (oprocentowanie 15,5 proc., opłata za przyznanie kredytu – min. 50 zł, opłata za wznowienie kredytu – min. 50 zł) oraz Bank Handlowy (oprocentowanie 16 proc., opłata za przyznanie kredytu – 0 zł, opłata za wznowienie kredytu – min. 50 zł).

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>