Jak sfinansować wymarzony motocykl?

Specjaliści od finansów osobistych zgodnie twierdzą, że racjonalne gospodarowanie pieniędzmi oznacza nie tylko stałą kontrolę nad domowym budżetem, ale także konieczność systematycznego odkładania pieniędzy. Chodzi po pierwsze o to, aby zabezpieczyć się na przyszłość, zwłaszcza na ostatni etap życia, po zakończeniu aktywności zawodowej, po drugie o zgromadzenie pieniędzy na nadzwyczajne wydatki, których przecież nie sposób uniknąć. To prawda, że tego rodzaju rezerwa byłaby idealnym rozwiązaniem, jednak w praktyce większość z nas albo takowej nie posiada w ogóle, albo jest ona w wielu przypadkach niewystarczająca.

Kredyty bankowe
Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy na przykład od dłuższego czasu marzymy o posiadaniu dobrego roweru czy skutera, a nasze zasoby, nawet jeżeli posiadamy rezerwę finansową, nie wystarczają na jego zakup. Niezależnie od tego, czy chodzi o najwyższej klasy motocykl, czy skuter miejski, problem finansowy, bez względu na jego skalę, pozostaje równie dotkliwy. Pomocna pożyczka na jednoślad jest w tego rodzaju okolicznościach jedynym rozwiązaniem. Zawsze wtedy, kiedy pojawia się problem braku pieniędzy, rozważamy w pierwszym rzędzie możliwości, które są już w naszej dyspozycji, zakup przy użyciu karty kredytowej, wykorzystanie kredytu odnawialnego, bankowy kredyt gotówkowy.
Naturalnie nie w każdej sytuacji możemy sięgnąć po kartę kredytową czy kredyt odnawialny, przede wszystkim ze względu na wysokość sumy. Pożyczka gotówkowa z banku jest niezłym rozwiązaniem, trzeba jednak liczyć się ze stosunkowo wysokim oprocentowaniem. Znacznie lepsze w przypadku zakupu motocykla czy motoroweru będzie skorzystanie z kredytu samochodowego dostępnego zarówno w bankach uniwersalnych, jak i typowych bankach samochodowych i niżej oprocentowanego. Jednak i w przypadku kredytu gotówkowego i samochodowego, musimy być przygotowani na dość długą i wypełnioną formalnościami procedurę, z jaką mamy do czynienia zawsze w przypadku ubiegania się o środki finansowe w systemie bankowym. Wszystkie banki podlegają rygorom prawa bankowego i kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, co obliguje je do stosowania określonych, dość restrykcyjnych przepisów. Wynika z nich między innymi, że każda osoba składająca wniosek o kredyt, jest weryfikowana nie tylko pod kątem posiadania zdolności kredytowej, ale także w zakresie wiarygodności jako potencjalny dłużnik. Banki sięgają po dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej, żeby sprawdzić, jak wywiązywaliśmy się z wcześniejszych zobowiązań.

Pożyczki pozabankowe
Jeżeli zatem z jakiś względów nasza historia kredytowa nie przedstawia się najlepiej albo zwyczajnie nie posiadamy zdolności kredytowej, o zasileniu finansowym z banku możemy zapomnieć. Pozostaje nam wtedy pomocna pożyczka na jednoślad zaciągnięta w jednej z firm funkcjonujących poza systemem bankowym. Tego rodzaju firmy nie podlegają surowym regulacjom prawnym obowiązującym w sektorze bankowym, dlatego też nie mają na przykład obowiązku weryfikacji składającego wniosek w BIK. Z tego wynikają dalsze, korzystne dla klienta konsekwencje, uproszczone do minimum formalności i szybka decyzja o przyznaniu pożyczki oraz jej powszechna dostępność. Na zasilenie finansowe mogą tutaj liczyć osoby już zadłużone i te, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej. Większość instytucji parabankowych udziela co prawda pożyczek w niewielkiej wysokości i na krótki termin (stąd określenie pożyczki chwilówki), znajdziemy jednak i takie firmy, które udziela kredytu nawet w wysokości 50 tysięcy złotych i rozłożą jego spłatę na 10 lat. Tego rodzaju pomocna pożyczka na jednoślad oznacza możliwość zakupu wysokiej klasy motocykla, co zapewne dla wielu osób będzie spełnieniem marzeń całego życia. Trudno się zresztą temu dziwić, bowiem od pewnego czasu moda na jednoślady przeżywa swoisty come back, a w niektórych środowiskach to właśnie rower, skuter czy motor, a nie samochód, są podstawowym środkiem komunikacji.

Z czym trzeba się liczyć
Udogodnienia, jakimi charakteryzują się pożyczki pozabankowe, łączą się jednak z pewnymi mniej korzystnymi warunkami, z których trzeba sobie zdawać sprawę. Ponieważ dostęp do pieniędzy ma tutaj praktycznie każdy, a pożyczkodawcy nie sprawdzają rzetelności i wiarygodności swoich klientów, przynajmniej nie tak wnikliwie jak banki, ponoszą też z tego tytułu znacznie większe ryzyko, niż sektor bankowy. Rygorystyczna procedura stosowana przy kredycie bankowym ma bowiem na celu wyeliminowanie zagrożenia niespłacenia kredytu. Oczywiście zdarzają się niespłacane kredyty bankowe, jednak banki mają ustawowo zagwarantowane silne instrumenty do wyegzekwowania należności od nierzetelnych dłużników. Firmy parabankowe takich zabezpieczeń nie posiadają, klienci nie podlegają szczegółowej weryfikacji, dlatego też ponoszone przez nie ryzyko strat finansowych jest rozkładane na klientów. Z tego wynika wyższe niż w bankach oprocentowanie pożyczek i dodatkowe koszty, z czym trzeba się liczyć, jeśli chcemy skorzystać z oferty sektora pozabankowego. Gotówka od ręki i minimum formalności musi po prostu kosztować więcej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>