Jak sfinansować remont mieszkania lub domu?

Remont mieszkania lub domu to poważne i kosztowne przedsięwzięcie, jednakże od czasu do czasu konieczne. Wymaga gruntownych przygotowań – począwszy od opracowania planu, poprzez zakup niezbędnych materiałów do wynajęcia ekipy i doprowadzenia przedsięwzięcia do szczęśliwego finału. Nie zawsze można pozwolić sobie na sfinansowanie go z własnej kieszeni, dlatego też niezbędne jest zewnętrzne wsparcie. Jakie są opcje w tym zakresie?

Dostępne opcje
Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii – przede wszystkim zaś zakres i rodzaj prac remontowych, albowiem to w głównej mierze od nich jest uzależnione to, jakiego rzędu kwota będzie wchodzić w rachubę. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że w przypadku skorzystania z usług fachowców koszt remontu wzrośnie, nie wspominając o tym, iż znalezieniem solidnej ekipy trzeba się zainteresować ze stosownym wyprzedzeniem. Poza tym decydując się na pożyczenie pieniędzy, nie wolno lekceważyć własnych możliwości finansowych – zaciągnięte zobowiązanie będzie wymagało spłaty w terminie pod groźbą poważnych konsekwencji.

Kredyt gotówkowy
Najpopularniejszymi produktami finansowymi pozwalającymi na sfinansowanie remontu są kredyt gotówkowy, celowy kredyt hipoteczny oraz pożyczka hipoteczna. Każdy z tych wariantów ma plusy i minusy. Kredyt gotówkowy największe uzasadnienie ma przy niewielkich i niezbyt kosztownych remontach. Udzielany jest na dowolnie wybrany cel, w związku z czym bank nie wnika w to, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Opiewać może na kwotę od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Okres kredytowania jest uzależniony od oferty, niemniej jednak maksymalnie może wynieść do 7 lat. Gdzie udać się po najlepszy kredyt gotówkowy? Na początek należy zasięgnąć informacji w banku, którego jest się klientem – najczęściej można liczyć na atrakcyjniejsze warunki. Jak wynika z zestawienia zamieszczonego na portalu sfera-finansow.pl, godna uwagi jest propozycja przygotowana przez BNP Paribas z minimalnym oprocentowaniem nominalnym 6,9 proc. Credit Agricole oferuje z kolei kredyt z oprocentowaniem 6,99 proc. na maksymalną kwotę 120 tys. zł, której spłatę rozłożyć można i na 6 lat. Warto też zainteresować się ofertą Getin Banku – pożyczyć można do 150 tys. zł z maksymalnym okresem spłaty wynoszącym 7 lat.

Pożyczka hipoteczna
Specjaliści zgodni są co do tego, że w przypadku dużych remontów wymagających znaczących nakładów finansowych lepszym rozwiązaniem od kredytu gotówkowego może się okazać hipoteczny kredyt na remont lub pożyczka hipoteczna. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel. Ponadto zwykle opiewa ona na niższą kwotę niż kredyt, a formalności są mniej czasochłonne. Wnioskodawca musi się wykazać odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz przedłożyć komplet wymaganych dokumentów. Podstawowym zabezpieczeniem zobowiązania jest hipoteka. W przeciągu kilku ostatnich lat pożyczki hipoteczne zyskały na popularności, dlatego też oferta w tym zakresie jest bogata.
Z zestawienia opracowanego przez serwis totalmoney.pl wynika, że najkorzystniejsze warunki pożyczek hipotecznych proponują PKO BP, Bank BPH, Alior Bank, Deutsche Bank Polska oraz Citi Handlowy. Nominalne oprocentowanie pożyczki wszędzie wynosi poniżej 6 proc. (mieści się w przedziale od 5,32 do 5,84 proc.). Maksymalna kwota zobowiązania to we wspomnianych bankach 100 tys. zł, a najdłuższy z możliwych okresów spłaty to 20 lat. Analizując poszczególne oferty, należy koniecznie przyjrzeć się dodatkowym opłatom takim jak m. in. ubezpieczenia, prowizje czy wycena nieruchomości. Banki też na ogół naliczają prowizje za wcześniejszą spłatę – często jednak tylko w pierwszych latach okresu kredytowania.

Hipoteczny kredyt na remont
Hipoteczny kredyt na remont jest już innym rodzajem produktu finansowego. Jak sama nazwa wskazuje, ma on charakter celowy, a zatem można go przeznaczyć tylko i wyłącznie na remont. Do wniosku należy dołączyć niemały pakiet dokumentów, wśród których musi się znaleźć m. in. harmonogram prac oraz kosztorys przygotowane przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia, notarialny akt nabycia nieruchomości, dokument potwierdzający powierzchnię nieruchomości czy – w przypadku domów – operat szacunkowy nieruchomości. Kredyt jest wypłacany przeważnie w transzach, w zależności od stanu zaawansowania i postępu robót, wskazane jest zatem ścisłe przestrzeganie harmonogramu prac.
Dość istotnym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest konieczność posiadania wkładu własnego. Jak informuje portal bankier.pl, banki takie jak m. in. Bank BPH, ING Bank Śląski czy Raiffeisen Bank wymagają co najmniej 20-proc. wkłady własnego. W praktyce wygląda to tak, że im niższym wkładem własnym dysponuje wnioskodawca, tym bardziej spadają jego szanse na kredyt. Oczywiście, nie jest to jedyne kryterium. Dla kredytobiorców niezwykle ważny jest łączny koszt zobowiązania. Z porównania zamieszczonego na wspomnianej stronie wynika, że pod tym względem najkorzystniej przedstawia się oferta BZ WBK, na uwagę zasługują również kredyty hipoteczne w PKO BP i Banku Pekao.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>