Jak sfinansować nowy samochód?

Wiele dóbr uznawanych kiedyś za luksusowe, stanowi dzisiaj przedmioty codziennego użytku, a nawet narzędzia pracy. Dotyczy to w pierwszym rzędzie samochodów, bez których nie sposób się obejść w życiu prywatnym, nie wspominając już o kwestiach zawodowych. Nie zawsze przecież możemy liczyć na komunikację publiczną, chociaż w wielkich metropoliach zaczyna ona stanowić bardziej rozsądną alternatywę dla własnego pojazdu, z uwagi na stale potęgujący się ruch uliczny oraz ze względów ekologicznych. Posiadanie auta jest jednak mimo wszystko przemożnym pragnieniem zdecydowanej większości ludzi, a marzenie o samochodzie zupełnie nowym, prosto z salonu, snuje wielu z nas. Nie wszyscy natomiast mamy na tyle zasobne portfele, aby to marzenie bez problemów zrealizować, pozostaje zatem taka czy inna, pożyczka na nowe auto.

Najlepsze rozwiązanie – kredyt samochodowy
W przypadku, gdy nie stać nas na kupno samochodu, rozsądnym rozwiązaniem pozostaje zatem zaciągnięcie kredytu na ten cel. Nie ma naturalnie sensu sięganie po tradycyjny kredyt gotówkowy, żeby za to kupić samochód, ponieważ każda pożyczka gotówkowa będzie wyżej oprocentowana, niż przeznaczony specjalnie na tego rodzaju transakcje kredyt samochodowy. Jest to, analogicznie jak w przypadku hipotecznego, kredyt celowy, to jest przypisany do określonego rodzaju czynności. Charakterystyczną cechą kredytu samochodowego jest sposób jego zabezpieczenia, czyli nabywany przedmiot i może to być tak samo auto nowe, jak i używane. Dla kredytodawcy pochodzenie samochodu nie ma zasadniczego znaczenia, ma jednak wpływ na ocenę jego wartości jako przedmiotu zabezpieczenia. Tak więc bank ocenia wiek samochodu i długość okresu umowy uwzględniając to, że wartość będzie malała w kolejnych latach. Może zatem tak być, że nie dostaniemy kredytu na zakup jakiegoś używanego pojazdu.
Takie silne zabezpieczenie rzeczowe jest właśnie powodem niższego niż w innych rodzajach kredytów oprocentowania. Zabezpieczenie może mieć postać zastawu rejestrowego, przewłaszczenia lub depozytu karty pojazdu, stosuje się też cesję praw z polisy AC. W większości wypadków instytucje udzielające kredytów samochodowych sięgają po kombinację poszczególnych typów zabezpieczeń, chociaż elementem dominującym jest przewłaszczenie częściowe. Recz polega na wpisaniu banku jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego i sporządzeniu umowy, na mocy której bank posiada 49% własności auta, jesteśmy więc głównym posiadaczem, ale jednocześnie nie możemy sprzedać samochodu bez zgody banku. Nie wszyscy wiedzą, że w ramach kredytu samochodowego można także kupić motocykl, motorower, przyczepę, a nawet łódź motorową.

Gdzie po kredyt na samochód?
Pożyczka na nowe auto w postaci kredytu samochodowego jest dostępna w większości banków. Jak w każdym przypadku, tak i w tym, oferty poszczególnych instytucji mogą się znacznie różnić, przede wszystkim jeśli chodzi o oprocentowanie, które zazwyczaj mieści się w granicach od kilku do kilkunastu procent. Istotnym kryterium oceny danej oferty powinna być też wysokość prowizji, przy czym zdarza się, że wyższemu oprocentowaniu towarzyszy niższa prowizja i na odwrót. Te wskaźniki są zmienne w różnym okresie spłaty, warto więc przeanalizować, jak się rzecz będzie miała w konkretnej, indywidualnej sytuacji. Trzeba również wziąć pod uwagę inne koszty, chociażby ubezpieczenie i uwzględnić wkład własny w tych kalkulacjach.
Pożyczek na kupno samochodu udzielają również banki samochodowe i właśnie tam większość kupujących kieruje swoje pierwsze kroki. Są to instytucje powołane przez koncerny motoryzacyjne, w związku z czym działają tak, aby wspierać sprzedaż wyrobów własnych. Jednak dzięki mamy szansę natknąć się na atrakcyjne promocje lub preferencyjne warunki, jeśli chodzi na przykład o kredytowanie pewnych modeli. W bankach samochodowych dostępne są także kredyty z tak zwaną ratą balonową, czyli stosunkowo niskimi ratami poza ostatnią. Tą jednak też można rozłożyć na raty, zaciągając kolejny kredyt. Zobowiązanie można też uregulować odsprzedając auto w autoryzowanym salonie producenta, a ewentualną nadwyżkę wpłacić jako pierwszą ratę na nowy pojazd. Pożyczka w banku samochodowym oznacza zarazem mniej formalności, a w konsekwencji szybszą finalizację transakcji. Jedynym znaczącym ograniczeniem jest dostęp tylko do aut konkretnego producenta, mamy zatem wybór jedynie poszczególnych marek czy modeli.

A może coś innego zamiast kupna?
Oprócz takiej czy innej pożyczki na nowe auto, są jeszcze inne możliwości użytkowania samochodu, bez konieczności jego zakupu. Po pierwsze, jest to, w ramach funkcjonującego od kilku lat tak zwanego leasingu konsumenckiego, wyleasingowanie auta. Leasing jest rodzajem dzierżawy, na mocy której otrzymuje się auto w użytkowanie, chociaż przez czas trwania umowy, pozostaje ono własnością leasingodawcy. Leasing jest łatwiej uzyskać niż kredyt, procedura jest znacznie prostsza niż w przypadku pożyczki bankowej, ponadto zawsze jest okazja do wynegocjowania korzystniejszych warunków. Po drugie, istnieje możliwość długoterminowego wynajęcia samochodu, co też oznacza jego użytkowanie bez ogromnych nakładów finansowych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>